Konserwacja roweru jest obowiązkowa wiosną, jeśli używamy naszego jednośladu wyłącznie w sezonie ciepłym. Jeżeli pojazd służy nam również zimą, trzeba go odpowiednio przygotować do trudnych warunków.
Kiedy na drogach pojawia się śnieg, błoto pośniegowe i sól, nasz rower jest narażony na nadmierne zużycie, a nawet uszkodzenia. Należy się o niego odpowiednio zatroszczyć, żeby sprostał trudnym warunkom atmosferycznym, przetrwał zimę i posłużył nam kolejne lata. Standardowy przegląd techniczny i wprowadzenie kilku zmian powinno wystarczyć na dłuższy czas.
Lista potrzebnych przedmiotów:
- preparat do czyszczenia starego smaru;
- preparat do smarowania łożysk i łańcucha;
- miękka szczoteczka;
- ściereczka.
Wszystkie te elementy, do których dostęp jest możliwy, należy wyczyścić z brudu i starego smaru, używając specjalnego preparatu i miękkiej szczoteczki. Następnie powinno się je nasmarować odpowiednio dobranym, nowym smarem. Warto nałożyć nieco grubszą warstwę niż zwykle, szczególnie na dolne łożysko sterów, które znajduje się tuż nad przednim kołem i jest w dużym stopniu narażone na zabrudzenia.
Właściciele rowerów szosowych, a w szczególności tych modeli, w których profil przedniego widelca jest aerodynamiczny, powinni wiedzieć, że w części przylegającej do ramy zwykle zbiera się dużo brudu. Co gorsza, podczas jazdy, w czasie ruchu na boki część widelca mająca kontakt z łożyskiem wysuwa się, przez co brud w łatwy sposób może dostać się właśnie do łożyska.
Jak konserwować rower? Problematyczny wkład suportu
Większości wkładów suportu nie da się rozebrać, nie będziesz więc w stanie dostać się do łożysk, żeby je wyczyścić czy nasmarować. Możesz zadbać jedynie o czystość okolic osi, używając ściereczki.
Kiedy zauważysz, że wkład suportu jest wyraźnie głośniejszy niż wcześniej albo ramiona korby nie obracają się swobodnie, ale nie odnotujesz jeszcze luzów, nie ma sensu wymieniać wkładu przed zimą. Lepiej poczekać z tą czynnością do wiosny.
Rower – konserwacja łańcucha
Przed zimą trzeba sprawdzić długość łańcucha. Nie powinna ona być zbyt duża, ponieważ jesienią i zimą, kiedy jest zdecydowanie więcej opadów, częściej będziesz wracać do domu z łańcuchem pozbawionym smaru. Kiedy smar „wypłucze się” w błocie pośniegowym lub deszczu, łańcuch łatwiej się wydłuża. Im bardziej jest rozciągnięty, tym szybciej zużywa zębatki kasety wolnobiegu z tyłu oraz zębatki korby. Jeśli więc „wyciągnął się”, należy go niezwłocznie wymienić – nowy łańcuch jest znacznie tańszy niż wymiana zębatek.
Oczywiście zimą często i regularnie należy go czyścić oraz smarować.
Inne ważne elementy roweru, o które trzeba zadbać przed zimą
Przed zimą należy zadbać w szczególności o te elementy, które podczas mrozów mogą do siebie przywrzeć lub ulec nadmiernej korozji, tak jak oś pedałów do ramion korby. W zdecydowanej większości pedałów oś jest wykonana ze stali, więc odkręcanie ich kluczem, nasmarowanie gwintu i ponowne przykręcenie to bardzo dobry pomysł. Smar pozwoli na swobodny obrót, nawet jeśli do gwintu śruby dostanie się woda i zamarznie.
Warto również odkręcić wkrętakiem lub kluczem inne śruby, np. te przytrzymujące koszyk na kierownicy lub uchwyt na bidon. Jeśli zaniedbasz te czynności, łatwo dojdzie do korozji, która może skutecznie utrudnić późniejszy demontaż dodatkowych akcesoriów.