Kabina prysznicowa walk-in ma wielu zwolenników. Wśród zalet rozwiązania wymienia się wysoką estetykę i elegancję, a także wygodę użytkowania i łatwość utrzymania w czystości. Samodzielne wykonanie kabiny bez brodzika nie jest trudne, choć wymaga pewnego doświadczenia, zwłaszcza przy układaniu płytek.
Najłatwiej jest wykonać kabinę walk-in na etapie budowy nowego domu lub mieszkania. Nieco więcej wyzwań możesz napotkać, gdy zechcesz wymienić kabinę typową na bezbrodzikową w użytkowanej już łazience. W większości przypadków jest to możliwe, choć nie zawsze da się wówczas zastosować odpływy podłogowe punktowe lub liniowe.
Lista potrzebnych produktów:
- pędzel ławkowiec (do rozprowadzenia hydroizolacji)
- hydroizolacja (np. folia w płynie)
- zaprawa klejowa do płytek
- fuga
- silikon sanitarny
- płytki
- odpływ
- kabina (ścianki i drzwiczki lub tylko drzwiczki)
- bateria prysznicowa.
Czym jest prysznic bez brodzika?
Jak zrobić kabinę prysznicową, żeby zapewniała komfort i wygodę użytkowania, a przy tym stanowiła eleganckie rozwiązanie? Warto zrezygnować ze standardowego prysznica z brodzikiem na rzecz kabiny typu walk-in. Taka kabina stanowi przedłużenie podłogi i wykonana jest najczęściej z płytek ceramicznych. Mogą to być te same płytki, które ułożone są w całej łazience, lub inne, dopasowane do aranżacji pod względem estetycznym.
Prysznic bez brodzika prezentuje się efektownie, a przy tym łatwiej utrzymać go w czystości niż tradycyjną kabinę. Musi jednak być wykonany starannie – jeśli spadki będą zbyt małe, a odpływ niedopasowany wielkością do strumienia wody, łazienkowa podłoga będzie stale narażona na zalewanie.
Kabina prysznicowa bez brodzika zamiast tradycyjnej
Kabinę prysznicową bez brodzika najlepiej uwzględnić już na etapie projektu nowo budowanego domu czy mieszkania. Można również dokonać zmiany podczas remontu generalnego łazienki. Tego rodzaju adaptacji nie wprowadza się raczej w innej sytuacji, ponieważ bardzo trudno wykonać wszystkie prace niezbędne przy przebudowie bez naruszania struktury posadzki oraz ścian, przynajmniej w bezpośrednim sąsiedztwie kabiny.
Największym wyzwaniem przy przebudowie prysznica z brodzikiem na kabinę bezbrodzikową jest wykonanie niezbędnych spadków oraz umieszczenie odpowiednio nisko odpływów. Odpływ w tradycyjnym brodziku znajduje się na poziomie wyższym niż podłoga, dlatego możliwe jest zachowanie spadków rur odprowadzających wodę, nawet jeśli te umieszczone są powyżej poziomu posadzki. Na szczęście nawet wtedy można sobie poradzić, stosując odpływy ścienne. Cała woda spod prysznica jest wówczas kierowana do rur znajdujących się na poziomie podłogi. Należy mieć na uwadze aby lokalizacja prysznica bezbrodzikowego była w odpowiedniej odległości od szachtu instalacyjnego. Przy zbyt odległej lokalizacji wykonawca będzie miał problem z wyprowadzeniem spadku kanalizacji w warstwach posadzkowych.
Jak zrobić prysznic bez brodzika krok po kroku?
- Odpowiednio wyprofiluj posadzkę – w zależności od zastosowanych odpływów (punktowych, liniowych, ściennych) posadzka musi mieć odpowiednio ukierunkowane spadki. Należy również zadbać o ich nachylenie (co najmniej 2%).
- Ułóż warstwę hydroizolacji – kabina prysznicowa jest stale narażona na działanie wody, dlatego nie należy zaniedbywać tego etapu. Można zastosować gotowy produkt, tzw. folię w płynie, którą rozprowadza się bardzo łatwo na powierzchni, np. za pomocą pędzla ławkowca.
- Zastosuj zaprawę klejową – zaprawę w formie sypkiej trzeba wymieszać z wodą w odpowiednich proporcjach we wiaderku, używając wiertarki zaopatrzonej w mieszadło. Warstwę kleju nakłada się najczęściej na podłoże i na płytki, układając w ten sposób całą podłogę w kabinie. Należy przy tym zadbać o zachowanie odpowiednich spadków.
- Przejdź do fugowania płytek – po upływie czasu wskazanego przez producenta zaprawy klejowej można przystąpić do fugowania. Styki ścian z podłogą oraz miejsca wokół odpływów należy zabezpieczyć silikonem sanitarnym.
- Ostatnią czynnością jest montaż ścianek i drzwi prysznica oraz baterii lub deszczownicy