Zima w ogrodzie - czas porządków i przygotowań do wiosny

Wydaje się, że zima to sezon, w którym w ogrodzie nie wykonuje się żadnych prac, a po usunięciu ostatnich jesiennych liści nie ma już nic do zrobienia. Choć oczywiście ogród zimą nie wymaga tak wielu zabiegów, jak wiosną czy latem, również w okresie zimowym, musi być pod pieczołowitą opieką właściciela.

W zależności od tego, jakie rośliny uprawiasz na działce albo w ogródku, zakres prac będzie węższy lub szerszy, jednak każdy ogrodnik zimą podejmuje rozmaite działania, żeby po nadejściu cieplejszych dni móc cieszyć się owocami swojej pracy.

Lista potrzebnych narzędzi i produktów:

Grabie do liści duże, tworzywo sztuczne 95-041
Grabie do liści duże, tworzywo sztuczne 95-041
Special Price 11,97 zł Zamiast 19,00 zł
Grabie do siana wzmocnione, tworzywo sztuczne 95-044

Jakie prace należy wykonać w ogrodzie wczesną zimą?

Wczesna zima to dobry czas na to, by dokładnie zgrabić liście, pozamiatać ogrodowe ścieżki i pozbierać opadłe gałęzie. Warto również zająć się przycinaniem sekatorem drzew iglastych żywicujących (takie rośliny wolno ciąć przez cały rok) oraz formowaniem koron drzew liściastych. Formowanie można przeprowadzać niezależnie od pory roku, również latem, jednak wygodniej jest to zrobić, kiedy gałęzie są pozbawione liści.

Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie gatunki drzew liściastych dobrze znoszą zimowe cięcia. Są wśród nich m.in. popularne brzozy, graby i klony – w tym wypadku należy poczekać z piłą ogrodową do lata.

Odśnieżanie ogrodu w zimie – jak należy to robić?

Choć odśnieżanie jest dość nieskomplikowaną czynnością, wykonując je, warto zwrócić uwagę na pewien szczegół. Jeśli w ogrodzie przy ścieżkach znajduje się trawnik, nie należy zasypywać go odgarniętym ze ścieżek śniegiem. Dlaczego? Z uwagi na wagę śnieżnego puchu. Duże ilości śniegu zgniatają źdźbła trawy i łamią je. W efekcie darń staje się zaniedbana i wiosną potrzeba wiele wysiłku, żeby ją zregenerować.

Z tego samego powodu nie powinno się zimą chodzić po trawniku więcej, niż jest to konieczne. Jeśli uda ci się zachować go w dobrym stanie podczas chłodów i mrozów, wiosną odwdzięczy się piękną zielenią.

Zimą zadbaj o oczko wodne w twoim ogrodzie

Jeśli jesteś właścicielem ogrodu ze stawem lub oczkiem wodnym, w którym zimują ryby, koniecznie musisz nadzorować jego stan podczas chłodów. Dla stworzeń niekorzystny może być zarówno mróz, jak i zimowa susza.

Tafla lodu pokrywająca oczko powoduje odcięcie ryb od tlenu. Woda nie jest natleniana w naturalny sposób, a długi okres mrozów może sprawić, że ryby nie przetrwają zimy właśnie z powodu braku tlenu. Jeśli więc oczko zamarznie, należy roztopić lód w jednym lub dwóch miejscach (najlepiej za pomocą gorącej wody) i w powstałych „dziurach” umieścić styropianowe sztuczne przeręble (okręgi ze styropianu z otworami wentylacyjnymi).

Równie niekorzystna jak mróz jest dla ryb susza. Choć brak opadów nie powoduje tak dużego parowania zbiornika jak latem, warto kontrolować poziom wody, aby nie dopuścić do jego obniżenia zagrażającego życiu ryb.

Zima – doskonały czas na bielenie drzew

Dlaczego w ogóle bieli się drzewa? To prosty sposób, który zapobiega tzw. ranom zgorzelinowym. Podczas przedwiośnia, w dzień, pnie drzew ogrzewane są promieniami słonecznymi, co pobudza ich soki do krążenia. Z kolei nocą, kiedy pojawia się mróz, sok zamarza, powodując pękanie pni i grubych konarów.

Żeby temu zapobiec, należy bielić je wapnem za pomocą zwykłego pędzla (może to być tzw. mleko wapienne, czyli roztwór wapna i wody lub gotowa mieszanka). Biały kolor, odbijając promienie słoneczne, chroni przed nagrzewaniem się pnia, dzięki czemu wegetacja następuje wolniej i bez ran zgorzelinowych.

Wykorzystaj ten czas na zaplanowanie wiosennych prac

Zima to doskonały czas, żeby starannie zaplanować wszelkie prace w ogrodzie, a także zrealizować (na razie na papierze lub na ekranie komputera) swoje pomysły. Być może już od dawna marzy ci się nowa pergola z pachnącymi różami. Zanim stanie w twoim ogrodzie po tym, jak mróz zelżeje, warto zacząć ją planować.

Zaplanuj i rozrysuj konstrukcję, sprawdź, co będzie potrzebne do jej stworzenia i wybierz się do sklepu. Zrób zakupy zimą, żeby na wiosnę nie marnować pięknych, słonecznych dni na poszukiwanie niezbędnych elementów i narzędzi.