Jak zrobić oczko wodne? Cenne wskazówki i instrukcja krok po kroku

Zbiornik wodny w ogrodzie to marzenie wielu ogrodników i działkowców. Okazuje się, że niewielkim nakładem pracy można bez problemu stworzyć akwen nawet w niewielkim ogrodzie. Jeśli i ty należysz do wspomnianych marzycieli, przekonaj się, jak zrobić oczko wodne krok po kroku.

Oczko wodne w ogrodzie to doskonałe miejsce do relaksu po ciężkim dniu. Przy wypełnionym zieloną roślinnością, zamieszkałym przez ryby zbiorniku warto ustawić ławkę, aby usiąść i cieszyć się chwilą. 

Lista potrzebnych przedmiotów:

 • podkład – agrowłóknina lub geowłóknina;
 • folia PVC do oczek wodnych;
 • lina lub sznurek.

Co należy wiedzieć i jak zrobić oczko wodne w ogrodzie?

Zanim dowiesz się, jak zbudować oczko wodne, poznaj wskazówki, które pomogą ci w wyborze odpowiedniego zbiornika i ułatwią pracę przy budowie.

 • Rozmiar oczka wodnego – nawet w niewielkim ogrodzie może powstać oczko wodne. Zbiornik nie powinien jednak być zbyt mały, w przeciwnym razie woda szybko się nagrzewa, a dodatkowo jest uboga w tlen. To tworzy idealne warunki do rozwoju glonów. Najlepiej zdecydować się na oczko wodne o powierzchni nie mniejszej niż 10 metrów kwadratowych i głębokości powyżej 40 cm.
 • Miejsce dla oczka wodnego – w ogrodzie najlepiej wybrać takie miejsce dla zbiornika wodnego, w którym słońce nie świeci przez cały dzień, ale jednocześnie nie jest całkowicie zacienione. Światło słoneczne ma znaczenie dla wzrostu większości roślin wodnych, jednak zbyt wysokie nasłonecznienie sprzyja też rozwojowi glonów. Natomiast usytuowanie akwenu pod drzewem sprawi, że woda będzie stale zanieczyszczona opadającymi liśćmi.
 • Urządzenia oczyszczające wodę – im oczko wodne jest większe, tym efektywniej oczyszcza się niemal samo. Jednak w małych zbiornikach warto zainstalować filtr i pompę filtracyjną, czyli urządzenia, które będą napowietrzały wodę i na bieżąco oczyszczały zbiornik z zanieczyszczeń. Ograniczą też rozwój glonów.
 • Materiał – oczko wodne można uszczelnić wieloma materiałami. Do wyboru masz folię PVC, EPDM, plastikowe niecki, beton i glinę. Tanim i niesprawiającym problemów w układaniu na dnie zbiornika produktem będzie folia PVC.

Jak zrobić oczko wodne w ogrodzie krok po kroku?

Budowa oczka wodnego nie jest trudna. Większość prac to przede wszystkim kopanie. Przyjemność, jaką jest wybór i zasadzenie roślin, będzie świetną nagrodą po dobrze wykonanej pracy!

 1. Wyznaczenie miejsca – granice oczka wodnego możesz wyznaczyć liną lub sznurkiem.
 2. Wykopanie niecki oczka wodnego – wykop pod zbiornik powinien być większy i głębszy niż zakładane wymiary oczka. Najlepiej, aby w najgłębszym miejscu wykop miał około 100 cm. Podczas pracy użyj wygodnego szpadla, a dla ochrony dłoni załóż rękawice robocze.
 3. Ukształtowanie oczka wodnego – w wykopanym dnie uformuj półki, na których będziesz mógł na końcu posadzić rośliny. Stwórz na różnej głębokości półki o szerokości minimum 30 cm. Krawędzie dna uformuj ze spadkiem. Dzięki temu unikniesz obsuwania się gruntu pod naporem wody.
 4. Przygotowanie podłoża – wykopany dół oczyść z wszelkich kamieni, korzeni oraz innych zanieczyszczeń i wysyp piasek, który stworzy 5-centymetrową warstwę. Przed rozłożeniem folii PVC na dnie zbiornika zastosuj podkład, który zabezpieczy ją przed uszkodzeniami. Możesz w tym celu użyć agrowłókniny lub geowłókniny.
 5. Rozłożenie folii PVC – dobrze rozłożona folia będzie stanowić skuteczne uszczelnienie akwenu. Folię PVC rozkładaj od najniższego punktu zbiornika do góry. Nie powinna być napięta, dlatego jej nie naciągaj. Krawędzie folii możesz zamaskować ułożonymi wokół oczka wodnego kamieniami lub przyciąć po napełnieniu niecki wodą.
 6. Napełnij oczko wodne wodą i posadź rośliny wodne.