Wymiana linki hamulcowej w rowerze - jak to zrobić?

Podczas jazdy rowerem najważniejsze jest bezpieczeństwo. Zapewniają je kask, ochraniacze i rękawiczki, jednak nie na wiele się przydadzą, jeśli rower – a w szczególności jego hamulce – będzie niesprawny. Ochraniacze chronią przed większymi urazami, ale hamulce mogą całkowicie zapobiec wypadkowi.

Co jednak zrobić w sytuacji, gdy hamulce działają bardzo słabo lub w ogóle nie hamują? Przyczyną takiego stanu może być postrzępiona lub w nawet zerwana linka hamulcowa. Na szczęście jej wymiana jest niedroga i stosunkowo łatwa. Zakup nowej linki to wydatek około 30 zł – za tę cenę możesz otrzymać dobry produkt do jazdy uniwersalnej. Wymiany dokonasz samodzielnie.

Lista potrzebnych produktów:

  • obcinaczki;

  • nowa linka hamulcowa.

Linka hamulcowa stanowi część hamulca mechanicznego, która jest niezbędna do jego uruchomienia. Musi być bardzo wytrzymała, ponieważ przenosi siłę nacisku z klamki hamulcowej na koło. Przyciśnięta klamka wprawia w ruch linkę, która z kolei powoduje zaciśnięcie się hamulca. Oczywiście modele mechaniczne to jedno z kilku rozwiązań stosowanych w rowerach – dostępne są również ich hydrauliczne odpowiedniki. W przypadku hamulców hydraulicznych zamiast linki wykorzystuje się płyn znajdujący się w przewodach hydraulicznych.

W jakich hamulcach występuje linka?

Linka jest elementem, który występuje w kilku typach hamulców rowerowych:

  • bębnowym, popularnym w rowerkach dziecięcych;
  • cantilever, stosowanym głównie w rowerach przełajowych;
  • U-brake, montowanym w rowerach szosowych;
  • tarczowym mechanicznym;
  • V-brake, czyli najbardziej popularnym i dość łatwym w regulacji, występującym w większości rowerów do codziennego użytku. 

Poniżej możesz zapoznać się z instrukcją wymiany linki w hamulcu V-brake.

Wymiana linki hamulcowej krok po kroku

Żeby wymienić zużytą linkę, należy najpierw zlokalizować znajdującą się przy klamce hamulcowej śrubkę baryłkową, w którą wchodzi pancerz. Wykręć ją na tyle mocno, żeby poluzować linkę. Kolejną czynnością jest obcięcie końcówki linki oraz odkręcenie kluczem przytrzymującej ją śruby. Następnie naciskaj klamkę, aż wyciągniesz całą linkę hamulcową. Jeśli pancerz lub klocki również są zużyte i wymagają wymiany, warto zrobić to właśnie teraz. 

Włóż całą nową linkę hamulcową do pancerza po wcześniejszym zamontowaniu jej końcówki w klamce. Po umieszczeniu tego elementu w odpowiednim miejscu możesz przejść do wstępnego ustawienia klocków. Powinny one znaleźć się w odległości 2 mm od obręczy – to optymalny dystans.

Kolejna czynność to naciągnięcie linki i dokręcenie śruby mocującej. Podczas przykręcania cały czas musi być dobrze naciągnięta – możesz użyć do tego kombinerek. Po przykręceniu śruby odetnij nadmiar linki hamulcowej obcinaczkami, a kombinerkami zaciśnij plombę na jej końcówce.

Regulacja hamulca i przetestowanie jego działania

Po wymianie linki hamulcowej na nową musisz przetestować sprawność hamulców. Warto sprawdzić siłę ich zacisku na obręczach – jeżeli są zaciśnięte nawet wtedy, gdy nie naciskasz klamki, należy dokręcić śruby na jednym lub obu ramionach hamulców. Często trzeba również nieco poluzować linkę poprzez odkręcenie śruby baryłkowej. Jeśli jednak zacisk jest zbyt słaby, musisz ją naciągnąć mocniej.

Kiedy masz już pewność, że wszystko działa poprawnie, nie pozostaje ci już nic innego, jak tylko ruszyć w trasę i cieszyć się z bezpiecznej, przyjemnej jazdy.