Jak zamontować lustro na ścianie i na płytkach?

Lustro jest elementem wnętrz, który pełni funkcję zarówno praktyczną, jak i dekoracyjną. Często wykorzystuje się ten przedmiot w niewielkich przestrzeniach, ponieważ powiększa je optycznie. Lustra stosowane są nie tylko w łazienkach, lecz także kuchniach, a nawet na fasadach budynków.

Aby jednak lustro pełniło swoje funkcje w danym wnętrzu, należy je przymocować. Montaż musi być pewny, trwały i solidny, aby tafla nie uległa uszkodzeniu. Sprawdź, jak przytwierdzić lustro do różnych powierzchni. 

Lista potrzebnych produktów:

  • kołki
  • haczyki

  • wiertła (5 i 9 mm)

  • wyciskacz do kleju.

Jak zamontować lustro na ścianie?

Montaż lustra wymaga sporej precyzji, ostrożności i cierpliwości. Jeden fałszywy ruch i zamiast pięknej ozdoby możemy mieć kawałki potłuczonego szkła. Dlatego, mocując duże lustro do ściany, warto poprosić o pomoc drugą osobę, aby mieć pewność, że tafla nie zostanie uszkodzona. Montaż zależy w dużej mierze od rodzaju lustra oraz powierzchni, na której ma się ono znaleźć. 

Montaż lustra na ścianie

Najlepszy sposób montażu w przypadku luster, które mają wbudowane zawieszki w tylnej części lub w ramie, to zawieszenie na haczykach.

Montaż lustra należy rozpocząć od zmierzenia miarką odległości pomiędzy uchwytami zawieszek. Następnie na ścianie, na której chcemy umieścić lustro, zaznaczamy ołówkiem odpowiednie punkty, trzymając poziom. Niezbędna będzie tu poziomica. Nawiercamy zaznaczone miejsca – najpierw mniejszym wiertłem, a później poprawiamy większym. W obu otrzymanych otworach umieszczamy kołek (należ go dokręcić śrubokrętem). Kolejny krok to wkręcanie haczyków w kołki, aż do oporu. Ostatni etap to ostrożne zawieszenie lustra. 

Montaż lustra na płytkach

Obecnie bardzo modne są lustra bez ram – to minimalistyczne i nowoczesne modele. Najczęściej montuje się je w łazienkach. Jak przymocować surową taflę szkła do ściany, jeśli nie ma zawieszek? Najlepszym rozwiązaniem będzie klej. Metoda ta sprawdza się również wtedy, gdy nie ma możliwości wiercenia. 

Jak zamontować lustro na płytkach? 

Przed montażem należy zaopatrzyć się w specjalny klej do luster. To specyfik, który nie uszkadza warstwy srebrzankowej lustra, nie koroduje, a przy tym jest mocny i odporny na wilgoć – to ważna cecha w przypadku preparatów stosowanych w łazienkach. 

Montaż lustra na płytkach wymaga wcześniejszego odtłuszczenia powierzchni, na której ma się znaleźć tafla. Powinna być bezwzględnie czysta. Tak samo należy postąpić ze spodnią stroną szkła. Jeżeli chcemy zamontować lustro na surowej ścianie między płytkami, musimy ją wcześniej zagruntować. 

Nanosimy klej za pomocą wyciskacza na lustro. Tworzymy pionowe pasy w równych odległościach i dociskamy je do ściany. W przypadku niektórych spoiw trzeba odczekać kilka sekund, aby klej zaczął wiązać, dlatego przed przystąpieniem do prac warto dokładnie zapoznać się z instrukcją produktu. Podczas dociskania tafli mamy zaledwie kilka minut na korektę położenia. Po umiejscowieniu jej całość zabezpieczamy taśmą klejącą. Po upływie około 24 h montaż lustra na płytkach jest całkowicie zakończony.

Jak zamontować lustro w drzwiach przesuwnych? 

Montaż lustra na drzwiach szafy jest świetnym pomysłem, jeśli chcemy przeglądać się w nim w całej okazałości i pragniemy powiększyć optycznie naszą przestrzeń. Pierwszym krokiem jest demontaż drzwi, ponieważ klejenie zawsze należy przeprowadzać w pozycji poziomej (na leżąco). Oprócz tego powierzchnię drzwi trzeba dokładnie oczyścić oraz odtłuścić. Następnie wykonujemy pomiary tafli i przenosimy je na drzwi. Zaznaczamy odpowiednie punkty, korzystając z poziomicy. Tak samo jak w przypadku montażu na płytkach, nakładamy pionowe, równoległe pasy kleju na tył lustra. Przytwierdzamy je do drzwi. W zależności od wybranego produktu czekamy od 24 do 48 h i ponownie montujemy je w szafie. 

W ten sam sposób można także przeprowadzić montaż lustra na płycie meblowej, np. MDF. To świetna opcja dla osób, które same tworzą meble lub poddają je gruntownej metamorfozie. 

Alternatywny sposób na montaż lustra

Interesującym sposobem na montaż lustra na ścianie jest wykorzystanie taśmy dwustronnej montażowej. To obecnie bardzo popularne rozwiązanie. Wystarczy odtłuścić podłoże oraz tył lustra, nakleić taśmę i docisnąć taflę do ściany. Taśma piankowa cechuje się odpornością na wilgoć, więc można ją wykorzystać także w łazience. Wcześniej jednak należy upewnić się, jak duże obciążenie jest w stanie utrzymać. Ogromne lustra z ramą mogą być zbyt ciężkie, co będzie skutkowało osunięciem się dekoracji i poważnymi uszkodzeniami.