Jak podłączyć bidet? Montaż krok po kroku

Bidet to element wyposażenia łazienkowego, który w ostatnim czasie cieszy się ogromną popularnością. Stanowi duże udogodnienie, gdyż ułatwia codzienne dbanie o higienę. Warto rozważyć zamontowanie bidetu w domu lub mieszkaniu.

Montaż bidetu i ustalenie jego poprawnej wysokości nie jest zbyt proste. Oto najważniejsze informacje, które z pewnością pomogą podczas podłączania tego elementu. 

Lista potrzebnych produktów:

Montaż bidetu w łazience – najważniejsze informacje

Choć bidet nie jest niezbędnym elementem wyposażenia łazienki, cieszy się bardzo dużą popularnością. Wiele osób decyduje się na jego montaż ze względu na funkcjonalności, które oferuje. Dzięki niemu codzienne dbanie o higienę jest znacznie łatwiejsze, co potwierdzić może każdy szczęśliwiec, który w swojej łazience ma takie udogodnienie. Podłączenie bidetu nie jest jednak łatwym zadaniem. Oto najważniejsze informacje, z którymi warto się zapoznać przed planowanym montażem bidetu w toalecie. 

Montaż bidetu – co warto wiedzieć?

Zastanawiasz się, od czego zacząć montaż i podłączenie bidetu? Pierwszym krokiem powinno być ustalenie odpowiedniej wysokości. W większości przypadków stosuje się zasadę, zgodnie z którą musi być zawieszony na tym samym poziomie, na jakim znajduje się miska ustępowa – zwykle jest to 42 cm, choć zdarzają się wyjątki. Wysokość montażu bidetu może być też uzależniona od indywidualnych potrzeb i preferencji. W tej kwestii nie ma większych ograniczeń. 

Kolejną bardzo ważną kwestią dotyczącą instalacji bidetu jest to, że powinien być umieszczony w sąsiedztwie toalety. To nie jest konieczny wymóg, choć z pewnością ułatwi codzienne użytkowanie i zachowanie porządku w łazience. Warto także pamiętać o tym, że jego zewnętrzna krawędź musi znajdować się co najmniej 20 centymetrów nad ziemią. Dzięki temu możliwe będzie swobodne zamontowanie syfonu. 

Bidet – montaż krok po kroku

Montaż i podłączenie bidetu na własną rękę to trudne zadanie, jeśli jednak osoba instalująca ten element będzie przestrzegać najważniejszych zasad, wszystko powinno zakończyć się sukcesem. Po udanym montażu można korzystać z udogodnień tego wynalazku bez żadnych ograniczeń. 

Najpierw należy przygotować przyłącze wodociągowe w ścianie. Jeśli jednak zdecydujemy się na montaż na stelażu, trzeba będzie zacząć od instalacji konstrukcji, na której nasz bidet zostanie podwieszony. Kolejny krok to zamontowanie kolan lub zaworów kątowych oraz założenie baterii i syfonu. Wszystko odbywa się bardzo podobnie jak w przypadku montażu klasycznej umywalki. 

Bardzo ważny etap stanowi podłączenie bidetu do ciepłej i zimnej wody. Jak to wykonać? To bardzo proste. Wystarczy połączyć kolana bądź zawory kątowe z baterią za pomocą specjalnych wężyków. Na końcu syfon należy podpiąć do otworu kanalizacyjnego. Jeśli udało się wykonać wszystkie z powyższych kroków i nie zauważyliśmy żadnych niepożądanych efektów ubocznych, bidet został poprawnie zamontowany i jest gotowy do użytku. 

Montaż bidetu na stelażu – jaki stelaż wybrać?

Wiele osób decyduje się na montaż bidetu na stelażu. Takie rozwiązanie ma sporo zalet, jednak dużo zależy od poprawnego doboru stelażu, na którym zawieszony będzie ten element. Na co trzeba zwrócić uwagę przy wyborze?

Większość dostępnych na rynku konstrukcji składa się z trzech podstawowych części. Są to: rama, kolano odpływowe oraz przyłącze wodne, a podstawowe typy, z jakimi można się spotkać, to stelaże do lekkiej zabudowy oraz modele do ciężkiej zabudowy. Pierwszy rodzaj znajduje zastosowanie w łazienkach, gdzie ściany wykonane są z cegły lub płyty gipsowo-kartonowej. Drugi rodzaj przeznaczony jest do ścian murowanych i jego zastosowania wymaga również zamurowania. 

Wybierając stelaż do bidetu, należy zwrócić uwagę na typ i przeznaczenie konstrukcji, a także na cenę. Zazwyczaj najtańsze rozwiązania są najmniej trwałe, nie warto więc oszczędzać. Lepiej postawić na produkt z wyższej półki i cieszyć się z nieograniczonych możliwości. To, co należy dodatkowo sprawdzić, to wymiary stelażu – powinny być zgodne z rozmiarami bidetu. Na szczęście większość konstrukcji dostępnych na rynku jest uniwersalna i będzie pasować do różnych modeli.

Co może się przydać podczas podłączania bidetu?

Aby montaż bidetu przebiegł bez problemów, konieczne jest zastosowanie odpowiednich narzędzi. Kluczowa będzie oczywiście wiertarka i wkrętarka, choć przydać się może również poziomica i rękawice do narzędzi. Listę niezbędnych akcesoriów znajdziesz w instrukcji montażowej dołączonych do zakupionego bidetu lub stelażu.

Krótkie spodenki DENIM
Krótkie spodenki DENIM
Już od 81,81 zł Zamiast 101,00 zł