Hamak to bardzo wygodny mebel ogrodowy, na którym w ciepłe wiosenne i letnie dni można oddawać się wypoczynkowi. Umieszcza się go np. między pniami drzew. Nie zawsze w ogrodzie rosną na tyle duże drzewa, by móc go zawiesić. W takiej sytuacji rozwiązaniem jest stelaż do hamaka.
Stojak na hamak możesz wykonać samodzielnie i korzystać z mebla w ogrodzie, na balkonie, tarasie lub na działce. Instrukcja, jak zrobić taki stelaż, nie jest zbyt skomplikowana.
Czego będziesz potrzebować do zrobienia stelaża na hamak?
Aby własnoręcznie wykonać stelaż na hamak, musisz zaopatrzyć się w odpowiednio docięte deski. Przygotuj 2 deski o długości 200 cm, 4 deski o długości 160 cm, 2 deski o długości 120 cm i 9 krótkich klepek o długości 10 cm. Oprócz nich potrzebne będą także kątowniki, śruby oczkowe i wkręty do drewna. Będziesz również korzystać z impregnatu do drewna i oleju, lakieru, lakierobejcy lub wosku albo gruntu do drewna i emulsji – te nałożysz pędzlem lub wałkiem. Przygotuj także odpowiednie przyrządy. Najlepszy będzie zestaw majsterkowicza stolarza, zawierający takie narzędzia jak: akumulatorowa wiertarko-wkrętarka, bity, wyrzynarka, brzeszczoty, pilarka tarczowa, tarcza pilarka ukosowa, szlifierka mimośrodowa, krążki ścierne, szlifierka oscylacyjna, papiery ścierne,strug, gwoździarka akumulatorowa,zszywki, wkrętaki, szczypce, młotek, ściski, piły, zszywacze i zestaw kluczy nasadowych.
Jak zrobić drewniany stojak na hamak?
Pierwszy etap prac przy samodzielnym wykonywaniu stelaża na hamak to oszlifowanie desek. Możesz zrobić to przy użyciu szlifierki lub papieru ściernego. Jeśli zdecydujesz się na użycie papieru ściernego, rozpocznij prace od tego o granulacji 60 lub 80, a następnie zwiększaj wartości co 20, aż dojdziesz granulacji 200, 220 lub nawet 240. Jeżeli jednak skorzystasz ze szlifierki, prace przebiegną znacznie szybciej.
Po oszlifowaniu desek czas przejść do prac montażowych. Pierwszy etap montażu stojaka to wykonanie jego ramion. Użyj do tego 2 desek o długości 160 cm oraz dwóch krótkich mających po 10 cm. Obie krótkie deseczki przykręć u góry i u dołu do dłuższej deski. Następnie drugą dłuższą deskę przykręć do tych krótszych – tak skonstruujesz pierwsze ramię stelaża. W ten sam sposób wykonaj drugie ramię.
Następny etap to stworzenie podstawy stojaka. Rozłóż ramiona pod kątem 45 stopni względem siebie. Do ich dolnych części przymocuj wzdłuż siebie dwie najdłuższe deski (te o długości 200 cm). Na środku podstawy przykręć 3 krótkie deseczki o długości 10 cm każda. Następnie w połowie każdej z połów podstawy (w ćwiartkach od krańców) przymocuj po 2 kolejne deseczki o długości 10 cm. Tam, gdzie przymocowałeś krótkie klepki, przykręć kolejne deski, które będą łączyć podstawę z ramionami – ustabilizują i wzmocnią konstrukcję.
Następnie odwróć stelaż do góry nogami i – używając kątowników – przykręć na spodzie dwie deski poprzecznie. Dzięki nim cała konstrukcja powinna stabilnie leżeć, będziesz więc mógł postawić ją w dowolnym miejscu. Całość konstrukcji skręcaj śrubami, a do każdej z nich zawsze używaj 2 podkładek – po jednej i po drugiej stronie. W ten sposób zespolenia będą się dobrze trzymać, a stojak stanie się solidniejszy.
Drewniany stelaż na hamak: wykończenie
Po skręceniu całej konstrukcji przyszedł czas na zaimpregnowanie drewna. Pokryj je bezbarwnym impregnatem, a później lakierobejcą, lakierem, olejem lub woskiem. W ten sposób zaimpregnujesz drewno i zachowasz jego naturalny kolor. Jeśli chcesz pomalować swój stelaż na hamak, najpierw zagruntuj drewno, a następnie emulsją do drewna pomaluj powierzchnię stojaka na wybrany siebie kolor.
Kiedy stelaż wyschnie, przy ramionach na górze zamocuj wkręty z oczkami, na których będziesz wieszać hamak.