Jeśli sam grasz lub w twoim domu mieszka muzyk, z pewnością zależy ci na komforcie akustycznym wszystkich mieszkańców. Warto zatem zadbać o odpowiednią aranżację pokoju muzycznego. Podpowiadamy, jak wytłumić pokój do prób, aby każdy domownik czuł się w domu dobrze.
Lista potrzebnych narzędzi i materiałów:
- pistolet do wyciskania mas
- akustyczne płyty gipsowo-kartonowe
- maty wygłuszające
- dywany, wykładziny
- klej lub pianoklej.
Panele akustyczne do wyciszenia pokoju muzycznego
Panele akustyczne to materiały stosowane w profesjonalnych studiach nagrań. Bardzo skutecznie tłumią drgania i niwelują efekt echa. Ich działanie wpływa zarówno na idealny odsłuch dźwięków wewnątrz pomieszczenia, jak i blokowanie wydobywania się dźwięku na
zewnątrz. Dodatkowo panele akustyczne na ściany dostępne są u wielu producentów w bogatej gamie kolorów i kształtów, co ułatwia znacznie aranżację pokoju. Płyty wygłuszające na ścianę z powodzeniem zamontujesz w pokoju muzycznym samodzielnie.
Panele tego typu możesz instalować na różnego rodzaju podłożach – drewnie, płytkach, cegle, szkle – nie musisz wcześniej usuwać ze ściany starej powłoki, jeśli jest ona stabilna. Powierzchnia, do której będziesz mocował płyty, powinna zostać jednak odpowiednio przygotowana, czyli być czysta, odtłuszczona, odpylona i sucha. Zalecane jest również jej zagruntowanie. Panele akustyczne montuje się do ścian za pomocą rekomendowanego przez producenta kleju w sprayu lub innego kleju montażowego. W przypadku wybrania preparatu w kartuszu przydatny okaże się pistolet do wyciskania mas. W celu przycięcia paneli zastosuj ostry nożyk do tapet.
Jak wytłumić pokój akustycznymi płytami gipsowo-kartonowymi?
W wyciszeniu pokoju muzycznego dla siebie lub twojego dziecka z pomocą przychodzą producenci płyt gipsowo-kartonowych. Z tego rodzaju materiałów budowlanych na szeroką skalę powstają ściany działowe, przy ich użyciu wyrównuje się krzywe ściany lub też konstruuje sufity podwieszane. Do wytłumienia ścian lub sufitów stosuje się specjalne płyty g-k, czyli płyty akustyczne, które wykazują się podwyższoną izolacyjnością akustyczną za sprawą zespolonej warstwy izolacji. Dzięki temu, że stosujesz gotowe płyty z warstwą izolacji w postaci wełny mineralnej wewnątrz jej konstrukcji, pozostaje ci jedynie przykleić je do ściany za pomocą zalecanego przez producenta kleju czy tzw. pianokleju. Nie musisz tworzyć stelaża ze stalowych profili, wypełniać go wełną mineralną, a następnie mocować na stelażu płyt g-k. Brak przedścianki z warstwą izolacji sprawia, że nie zmniejszysz powierzchni użytkowej pokoju muzycznego.
Jak wytłumić podłogę w pokoju muzycznym?
Izolacja akustyczna podłogi w pokoju muzycznym jest szczególnie istotna, jeśli pomieszczenie znajduje się na piętrze domu jednorodzinnego lub mieszkasz w bloku. Jeżeli jesteś na etapie wykańczania wnętrza, warta wyboru będzie podłoga pływająca, która w niedużym stopniu przenosi drgania. Warto jednak wziąć pod uwagę, że jej wykończenie w postaci np. paneli czy parkietu nie będzie wystarczające, żeby skutecznie wygłuszyć pomieszczenie. Trzeba zastosować dodatkowo grubą wykładzinę czy dywan. Tkaniny podłogowe są zresztą podstawowym sposobem na wytłumienie dźwięków przenoszonych przez posadzkę. To dobre rozwiązanie, jeśli chcesz tanią, szybką i prostą metodą wygłuszyć podłogę pokoju prób. W celu izolacji akustycznej pod warstwę wykończeniową podłogi stosuje się też specjalne maty i podkłady wygłuszające. Do wyboru masz materiały naturalne, takie jak korek czy tektura falista, i materiały sztuczne, czyli piankę poliuretanową.