Powody decyzji o wyciszeniu pomieszczenia mogą być różne. Jedni nie chcą słyszeć sąsiadów i odgłosów z ulicy, inni pragną w swoich czterech ścianach słuchać głośno muzyki, a ktoś inny potrzebuje odpowiednich warunków do tworzenia muzyki. Pomieszczenia możesz wyciszyć domowymi metodami.
Bez względu na to, z jakiego powodu chcesz wyciszyć pokój, istnieje całkiem sporo rozwiązań, a wybór odpowiedniego zależy od wielu kwestii. Inne sposoby sprawdzą się w przypadku mieszkania w bloku, a inne w przypadku domu jednorodzinnego. Istotny jest również efekt, jak chcesz uzyskać. Oto krótki poradnik, jak wyciszyć pokój domowym sposobem.
Wyciszanie pokoju w domu jednorodzinnym
Jeśli chcesz wyciszyć pokój, kilka pomieszczeń lub cały swój dom, najlepiej zrobić to w czasie budowy lub gruntownego remontu. Wówczas możesz skorzystać z najskuteczniejszych metod, które jednak wymagają sporej ingerencji w konstrukcję budynku. Na szczęście nie każde rozwiązanie tego wymaga. Poniżej znajdziesz sposoby na wyciszenie pomieszczeń w domu wolnostojącym:
- Tynki akustyczne – nakłada się je metodą natryskową bezpośrednio na gołe mury; mają właściwości dźwiękochłonne. Charakterystyczna chropowata powierzchnia sprawia, że doskonale pochłaniają dźwięk (nawet do 70%), prowadzą również do rozproszenia dźwięku. Im grubszy tynk akustyczny zastosujesz, tym większa będzie jego skuteczność.
- Gipsowo-kartonowe płyty akustyczne – to płyty g-k, które mają dodatkowe właściwości akustyczne. Montuje się je na ścianach szkieletowych i stosuje w połączeniu z wełną mineralną, aby uzyskać najlepszy efekt, czyli solidną barierę dźwiękoszczelną.
- Płyty korkowe – są bardzo proste w montażu, bo przykleja się je do ścian. Ich zastosowanie poprawia rozchodzenie się dźwięku (pochłaniają ponad 90% dźwięków). Wygląd płyt korkowych może jednak nie każdemu przypaść do gustu.
- Tapety korkowe – rozwiązanie podobne do płyt korkowych. Nakłada się je podobnie jak tradycyjne tapety, a ponieważ są cieńsze od płyt, pochłaniają mniej dźwięków.
- Płyty izolacyjne – to płyty wypełnione piaskiem, które mają spory ciężar (ważą nawet do 20 kg); stanowią jeden z najskuteczniejszych sposobów na pochłanianie dźwięków. Po zamontowaniu powinieneś je jednak odpowiednio zabezpieczyć, aby nie naruszyć struktury i nie doprowadzić do wysypania piasku.
- Akustyczne panele ścienne – produkowane są z płyty MDF skutecznie imitującej drewno, dzięki czemu stanowią estetyczne rozwiązanie. Nie są jednak tak skuteczne jak np. płyty izolacyjne.
- Folia – umieszcza się ją w konstrukcji ścian szkieletowych; właściwe zamontowana zapewnia odpowiednią akustykę.
Jak wyciszyć pokój w bloku? Poradnik
Chcąc wyciszyć pomieszczenia w bloku, masz nieco mniej opcji – nie możesz gruntownie przebudować ścian ani ingerować w konstrukcję budynku. Spośród wymienionych powyżej sposobów możesz skorzystać z paneli ściennych, a także tapet i płyt korkowych. Inne możliwości na wyciszenie pokoju w bloku to:
- podwieszany sufit – nadaje się przede wszystkim do wyciszenia stąpania oraz innych hałasów dochodzących z mieszkania sąsiadów z góry. Warto zastosować typowy sufit z płyt gipsowo-kartonowych, który dodatkowo można wytłumić materiałem izolacyjnym, np. wełną mineralną lub kauczukiem syntetycznym,
- wygłuszanie ścian – możesz użyć takich samych materiałów jak do wyciszania sufitu podwieszanego; najlepsze będą płyty z cienkim materiałem izolacyjnym (ekrany akustyczne), matę wygłuszającą warto wykorzystać jako materiał wygłuszający,
- drzwi i podłogi – warto zastosować specjalne modele drzwi, które umożliwiają tłumienie dźwięków zewnętrznych; w przypadku podłóg sprawdzą się maty i podkłady akustyczne.
Wyciszenie pokoju muzycznego – studia
Jeśli chcesz wyciszyć studio muzyczne, konieczne będzie zastosowanie izolacji kompletnej – takiej, która pochłonie zarówno dźwięki zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Na wyciszenie pomieszczenia audiofila lub do nagrywania muzyki składa się szereg kwestii (m.in. układ i wymiary pomieszczenia), na które nie zawsze będziesz mieć wpływ. Z dostępnych i opisanych powyżej sposobów do wyciszenia studia muzycznego warto wybrać ekrany akustyczne o odpowiednio grubym materiale izolacyjnym, a także tynki akustyczne i płyty korkowe.