Skuwanie płytek z podłogi - niezbędne wskazówki

Jeśli często korzystasz z danej powierzchni, po jakimś czasie może się okazać, że konieczna jest wymiana pokrywających ją płytek. Dzięki naszym poradom skuwanie glazury przebiegnie sprawnie i bezproblemowo.

Skuwanie płytek podłogowych nie jest niczym trudnym. Jeśli dobrze się przygotujesz i będziesz miał pod ręką kilka niezbędnych narzędzi, bez problemu poradzisz sobie z tym sam. 

Lista potrzebnych produktów: 

  • szlifierka kątowa

Skuwanie starych płytek – czy można wymienić pojedynczy element? 

Jedna stłuczona płytka to nie powód, by brać się za gruntowny remont całego pomieszczenia. Zamiast godzinami pracować nad szeregiem kafelków, lepiej wymienić tylko wadliwy element. Można to zrobić mało inwazyjnie i szybko. Ważne, aby uzbroić się w cierpliwość i być niezwykle dokładnym. Jeśli zaczniesz wykonywać nieprzemyślane ruchy, możesz uszkodzić pozostałe kafelki. 

Najpierw trzeba pozbyć się otaczającej płytkę fugi. Można to zrobić za pomocą śrubokrętu lub noża. Jeśli spoina jest twarda, warto posłużyć się wiertarką lub młotowiertarką. Dzięki pozbyciu się fugi będziesz miał więcej miejsca i bez problemu dostaniesz się do zbitej płytki. Ograniczysz w ten sposób wibracje przenoszone na pozostałe elementy i tym samym unikniesz uszkodzenia pozostałych kafelków. 

Jeśli pozbyłeś się fugi, możesz wziąć się za zrywanie płytki. Uderz w nią młotkiem lub przecinakiem – małe elementy będą łatwiejsze do usunięcia. Jeśli jest oporna, można wywiercić w niej kilka małych otworów. Potrzebne będą specjalne wiertła do ceramiki lub szkła. Na koniec usuń zaschnięty klej z podłoża. Pomocna w tym przypadku będzie szlifierka kątowa. 

Skuwanie kafelków – instrukcja krok po kroku

Podłoże z czasem się zużywa i przestaje prezentować się wystarczająco dobrze. W takiej sytuacji warto je wymienić. Także w przypadku różnego rodzaju awarii instalacji w domu może się okazać, że konieczne jest skuwanie płytek. Ogrzewanie podłogowe i związane z nim problemy mogą zmusić nas do pozbycia się glazury. 

Skuwanie płytek podłogowych przebiega praktycznie tak samo, jak w przypadku pojedynczego kafelka. Zazwyczaj glazura podłogowa trzyma się mocniej niż ścienna, szczególnie płytki gresowe, które są niezwykle odporne na uderzenia. Pozbycie się ich będzie wymagało nieco więcej wysiłku. Może być konieczna specjalna maszyna do skuwania płytek, czyli wspomniana już wcześniej młotowiertarka. Przyspieszy to pracę w sytuacji, gdy do oczyszczenia jest spora powierzchnia. 

Jak wygląda skuwanie glazury z podłogi? 

  1. Zabezpiecz pozostałe pomieszczenia w mieszkaniu przed unoszącym się pyłem.
  2. Uderzaj w każdą płytkę, krusząc ją na mniejsze elementy. 
  3. Usuń wszystkie płytki.
  4. Wyrównaj powierzchnię, usuwając szlifierką stary klej.
  5. Posprzątaj zalegający gruz. 

Pamiętaj, by nie przesadzać z siłą uderzeń, ponieważ odrywające się kawałki płytki mogą cię zranić. Aby się przed tym uchronić, przed rozpoczęciem pracy ubierz się w odzież BHP. Koniecznie załóż okulary ochronne oraz rękawice robocze. 

Skuwanie płytek z płyty gipsowej to zadanie bardzo trudne, wręcz niemożliwe bez uszkodzenia warstwy kartonowej. Zerwanie kleju niemal zawsze wiąże się z uszkodzeniem płyt g-k. Jeśli chcesz pozbyć się płytek, pamiętaj, że prawdopodobnie będzie też konieczna wymiana płyty. 

Ile kosztuje skuwanie płytek? 

Jeśli nie chcesz wykonywać tej pracy sam, możesz zatrudnić fachowca, który pozbędzie się płytek za ciebie. Oczywiście jego przybycie będzie wiązało się z dodatkowymi kosztami. Stawka za skucie płytek różni się w zależności od renomy specjalisty oraz lokalizacji. Cena jest ustalana z góry za każdy metr kwadratowy. Średnia stawka wynosi od 40 do 50 złotych. Skuwanie glazury, płytek i usuwanie fug to zajęcie proste, choć wymagające cierpliwości i wolnego czasu. Możesz więc to zrobić samodzielnie.

T-shirt czerwony