Postarzanie drewna - sprawdzone skuteczne metody

Postarzanie drewna jest metodą, dzięki której nasze meble nabierają niepowtarzalnego charakteru oraz retro stylu. Sprawdź, jakie są sprawdzone sposoby na postarzanie drewna. Przekonaj się jak łatwo je wykonać.

Istnieje bardzo wiele metod na postarzanie drewna. Nie wymagają one skomplikowanych narzędzi ani drogich preparatów. Sprawdź, który efekt postarzania spodoba ci się najbardziej oraz jak w prosty sposób go przeprowadzić.

Jak postarzyć drewno?

Obecnie postarzanie drewna jest modnym zabiegiem, dzięki któremu można nadać nowym obiektom wygląd mebli sprzed lat. Gotowe produkty tego typu są najczęściej drogie, na szczęście podobne efekty jesteśmy w stanie uzyskać domowymi sposobami. Żadna z tych metod nie wymaga drogich, specjalistycznych narzędzi.

Postarzanie drewna octem

Postarzanie octem jest metodą, w której wykorzystuje się ocet jabłkowy oraz wełnę stalową. Wełnę trzeba pozostawić w słoiku z octem na kilka dni. Płyn w tym czasie zmieni swoją barwę. Następnie za pomocą pędzla należy nałożyć ocet na powierzchnię surowego drewna. Dzięki tej metodzie nabierze ono ciemniejszego koloru, a słoje zostaną podkreślone.

Postarzanie poprzez patynowanie drewna

Metoda ta polega na nakładaniu na powierzchnię drewna wybranych kolorów w odpowiedniej kolejności. Pracę wykonujemy na dokładnie oczyszczonej wcześniej powierzchni. Proces patynowania najczęściej zaczynamy od bejcowania drewna na ciemny kolor, poprzez dokładne wcieranie bejcy w strukturę drewna. Po wyschnięciu naniesionej warstwy nakładamy podkład, który ją zabezpieczy. Następnie należy użyć wosku. Odpowiednią jego barwą może być kolor biały, miętowy albo pudrowy róż – dodadzą one naszym meblom charakteru i wyrazistości. Wosk wcieramy wzdłuż słoi, aby nadać im estetyczny wygląd. Możemy nakładać go nierównomiernie, tworząc obszary o grubszej lub cieńszej warstwie, dzięki czemu stworzymy charakterystyczne przetarcia oraz przebarwienia. Na koniec całość możemy pokryć warstwą bezbarwnego wosku.

Postarzanie drewno metodą szczotkowania

Metoda ta jest jedną z najprostszych do wykonania. Do jej realizacji potrzebujemy jedynie drucianej szczotki, którą niemal każdy z nas ma w swoim domowym warsztacie. Możemy wykorzystać też szlifierkę kątową z regulacją obrotów, zaopatrzoną w specjalną szczotkę. W metodzie tej nie niszczymy struktury drewna, a jedynie tworzymy niewielkie rysy na jej powierzchni w celu uzyskania efektu starej deski. Aby utrwalić efekty naszej pracy, na koniec powinniśmy usunąć wszelkie powstałe opiłki, a następnie pomalować drewno za pomocą lakieru bądź wosku.

Szlifierka kątowa 1000W, 125 mm 04-716
Szlifierka kątowa 1000W, 125 mm 04-716
Special Price 230,00 zł Zamiast 250,00 zł
Szlifierka kątowa 3000W, 230mm 04-715
Szlifierka kątowa 3000W, 230mm 04-715
Special Price 549,00 zł Zamiast 575,00 zł

Postarzanie drewna herbatą lub kawą

W tej metodzie do barwienia drewna wykorzystujemy herbatę lub kawę. Wystarczy zrobić silny napar z kawy bądź herbaty i odstawić go, żeby wystygł. Ostudzony płyn wcieramy w strukturę drewna do momentu, aż osiągniemy oczekiwany efekt. Proces można powtarzać kilkukrotnie, póki nie osiągniemy zamierzonego celu.

Postarzanie drewna metodą przecierania

W metodzie tej potrzebować będziemy farby w dwóch odcieniach – dobór kolorów nie ma dużego znaczenia. Na przygotowane uprzednio podłoże nakładamy pierwszą warstwę farby i czekamy, aż całkowicie wyschnie. Następnie nakładamy kolejną warstwę farby. Pomalowaną powierzchnię przecieramy za pomocą specjalnej szczotki do postarzania drewna, uzyskując efekt zniszczonej farby.

Postarzanie drewna białą farbą

Stanowi jedną z najpopularniejszych metod postarzania drewna. Do jej wykonania konieczne jest rozcieńczenie białej farby akrylowej. Malowanie nie wymaga żadnej wprawy, gdyż ten sposób wymaga chaotyczności. Niedokładne malowanie oraz przecieranie drewna pozwolą zachować naturalność i sprawią, że mebel będzie wyglądał staro.

Postarzanie drewna poprzez ługowanie

Ten niezwykle ciekawy sposób na postarzenie drewna polega na wcieraniu pędzlem w jego strukturę specjalnego preparatu, jakim jest ług. Dzięki temu drewno zyskuje „rozmyty” wygląd z wyraźnym podkreśleniem słojów. Dodatkowym atutem tej metody jest fakt, iż drewniana powierzchnia nie żółknie, nie ciemnieje i bardzo długo zachowuje jasny kolor.

Postarzanie drewna przez opalanie

Postarzanie drewna za pomocą opalarki daje niesamowity efekt i jest niezwykle precyzyjne. Można za pomocą narzędzia nie tylko „dawkować” poziom postarzenia, ale nawet wypalać na nim konkretne wzory.