Układanie wykładziny PCV krok po kroku

Wykładzina PCV powraca jako jeden najnowszych trendów wnętrzarskich. To prosty, szybki i tani sposób na odświeżenie wnętrza. Co ważne, montaż wykładziny PCV można bez problemu przeprowadzić samodzielnie.

Wykładzinę PCV można zamontować zarówno w kuchni, łazience, salonie, jak i pokoju. To materiał o wszechstronnym zastosowaniu. Dowiedz się, jak przeprowadzić montaż wykładziny w kilku prostych krokach.

Lista potrzebnych produktów:

  • paca
  • wałek do wyrównania podłoża

Wykładzina PCV – szybki sposób na renowację wnętrz

Wykładzina PCV stała się bardzo popularna. Powróciła do trendów wnętrzarskich po dwudziestu latach. Sięga po nią coraz więcej osób, które kusi możliwość szybkiej renowacji wnętrza niskim kosztem i małym nakładem pracy. Obecnie na rynku możemy znaleźć tysiące wzorów wykładzin, które imitują płytki, drewno, beton oraz mozaiki. W dodatku wykładzina PCV to trwały materiał, odporny również na wilgoć. Z powodzeniem można stosować ją nie tylko w pokojach, lecz także łazienkach i kuchniach.

Montaż wykładziny PCV – przygotowanie podłoża

Na samym początku należy oczywiście kupić wykładzinę. Poza wybraniem odpowiedniego wzoru trzeba dokładnie wymierzyć pomieszczenie, w którym będzie montowana, doliczając po 10 cm zapasu z każdej ze stron. Do tego zadania wystarczy zwykła miarka zwijana. Pomiary warto przeprowadzić dwukrotnie, aby mieć pewność, że kupimy odpowiednią ilość materiału. 

Układanie wykładziny PCV należy rozpocząć od przygotowania podłoża. Musi ono być stabilne, czyste i równe. Trzeba o tym pamiętać, ponieważ każda nierówność będzie później widoczna. Jeżeli zdecydujemy się na położenie wykładziny PCV na panelach lub posadzce, musimy usunąć te elementy z podłogi. Drewno odparowuje wilgoć, jeśli więc przykryjemy je wykładziną, para nie znajdzie ujścia i spowoduje odkształcenia oraz zagrzybienie posadzki. Warto pamiętać, że materiału PCV nie można też kłaść na starą wykładzinę. W tym przypadku również może powstać pleśń oraz szpecące ugięcia. Położenie wykładziny PCV na płytki wiąże się natomiast z wcześniejszym dokładnym wyczyszczeniem ich powierzchni. W tym przypadku materiał musi być grubszy, żeby ukryć wgłębienia fug.

Układanie wykładziny na płycie OSB i betonie

Jeżeli kładziemy wykładzinę na betonie, warto wcześniej wykonać wylewkę samopoziomującą, która zapewni idealnie równą powierzchnię. Można także zdecydować się na umieszczenie płyt OSB, na które później trzeba przymocować wykładzinę za pomocą taśmy dwustronnej. Po uporaniu się z podłożem i jego dokładnym wyczyszczeniu należy przejść do rozłożenia wykładziny. Na razie bez korzystania z kleju. To niezbędny krok, ponieważ wykładzina musi nabrać temperatury otoczenia. Dzięki temu dobrze dopasuje się do kształtu podłogi. Po upływie 24 godzin można przejść do jej przycinania. Świetnie sprawdzi się tutaj bardzo ostry nożyk. Podczas cięcia trzeba regularnie wymieniać ostrza, ponieważ mogą strzępić materiał.

Wykładzinę dociska się maksymalnie do kąta prostego pomiędzy ścianą a podłogą. To zadanie ułatwi profil do cięcia wykładzin. Następnie powinno się odciąć nadmiar materiału, nie należy jednak prowadzić cięcia do samej podłogi. Po nadaniu wykładzinie odpowiedniego kształtu przyszedł czas na jej przyklejenie. W przypadku płyty OSB można pokusić się o wykorzystanie taśmy dwustronnej, jednak znacznie lepszym rozwiązaniem będzie użycie specjalnego kleju do PCV. Dzięki niemu w przyszłości nie będą pojawiać się pofałdowania. Nakładanie preparatu ułatwi paca.

Montaż wykładziny PCV – prace końcowe

Układanie wykładziny PCV należy zakończyć, dociskając ją specjalnym wałkiem. Ten krok pozwoli uniknąć wybrzuszeń oraz sprawi, że materiał lepiej połączy się z klejem i podłożem. Na samym końcu trzeba zamontować listwy przypodłogowe. Będą znakomitym przejściem pomiędzy podłogą a ścianą. Jednak przed zabraniem się za ich montaż powinno się poczekać, aż klej wyschnie.