Wymiana turbosprężarki krok po kroku - jak naprawić tę część?

Fanów samodzielnego rozprawiania się z usterkami czy bieżącymi naprawami w samochodach nie brakuje. Dla wielu osób to nie tylko sposób na to, żeby zaoszczędzić pieniądze na wizycie w warsztacie, ale także żeby dobrze się bawić.

Warto jednak pamiętać, że auto to nie zabawka – przynajmniej w większości przypadków, a po naprawie znajdzie się na drodze wśród innych uczestników ruchu. Dlatego należy dobrze się przygotować do wymiany turbosprężarki.

Lista potrzebnych produktów:

  • turbosprężarka
  • uszczelki
  • filtr oleju
  • olej
  • środek odtłuszczający
  • opcjonalnie płukanka do silnika

Z czego składa się turbosprężarka? 

Turbosprężarka składa się z dwóch części – turbiny i sprężarki, czyli części gorącej i zimnej. Oprócz tego w skład budowy komponentu wchodzą także elementy takie jak: pierścienie uszczelniające, łożyska ślizgowe i oporowe, a także kanały olejowe.

Skąd te dwa określenia dla turbiny i sprężarki? Odnoszą się one głównie do temperatury gazów przepływających właśnie przez te dwa elementy. Budowa turbiny i sprężarki opiera się na dwóch kadłubach w kształcie ślimaków, które są połączone trzecim – środkowym. Te dwa elementy mają również wirniki połączone wspólnym wałem. 

Za co odpowiada turbosprężarka?

Funkcje, jakie pełni turbosprężarka w samochodzie, to przede wszystkim zwiększenie mocy silnika spalinowego. Dzieje się to za sprawą zwiększenia ilości powietrza, które trafia do cylindrów. Pozwala ono na wtryśnięcie większej ilości paliwa, co da nam mocniejszy wybuch. Turbosprężarka jest niezbędna do tego, aby sprężyć powietrze wpadające przez dolot i filtr, które później znajduje się w kolektorze dolotowym. Dzięki temu auto może zapewnić kierowcy znacznie lepsze osiągi.

Wymiana turbosprężarki – co zrobić najpierw?

Zanim przejdzie się do wymiany turbosprężarki, powinno się zdiagnozować problemy, które spowodowały awarię tego elementu. Może to być na przykład:

  • zanieczyszczony olej
  • niski poziom i ciśnienie oleju
  • zanieczyszczenia, takie jak kurz i kamienie, które dostały się do turbosprężarki

Turbosprężarka może się także po prostu przepracować. 

Wymiana turbosprężarki krok po kroku – co robić?

Wymianę turbosprężarki można wykonać samemu. Potrzebne są odpowiednie narzędzia, znajomość specyfikacji pojazdu i silnika, a także informacje na temat poszczególnych kroków, jakie trzeba zrobić, by wykonać naprawę. 

Wymiana turbiny krok po kroku powinna nastąpić po spuszczeniu oleju silnikowego. Na początku warto włączyć silnik i doprowadzić go do temperatury roboczej, a następnie, ze względu na wysokie temperatury, ostrożnie spuścić olej. Dlaczego to ważne? Olej o wyższej temperaturze jest mniej lepki i można więcej go upuścić. Jeśli chcemy wymyć więcej nagarów i innych nagromadzonych zanieczyszczeń, przed spuszczeniem możemy dodać puszkę płynu do płukania silnika – warto postępować dokładnie według wytycznych, które są zwykle umieszczone na opakowaniu.

Kolejny krok to wyjęcie starego filtra oleju. Można go wyrzucić. Warto się upewnić kilka razy, czy wszystko jest czyste, ponieważ montaż nowej turbiny powinien odbywać się w niezanieczyszczonym miejscu. Należy również odłączyć przewód doprowadzający olej.

Demontaż turbosprężarki – wymiana zużytego lub zepsutego elementu

Kolejnym krokiem będzie demontaż turbosprężarki. Niestety teraz mamy rozgrzane auto po spuszczaniu oleju i musimy trochę odczekać, gdyż elementy układu wydechowego będą gorące. Najpierw warto sprawdzić, gdzie znajduje się rura wydechowa. Ten element łączy turbinę z resztą układu wydechowego. Kiedy zlokalizuje się rurę wydechową, należy odkręcić wszystkie śruby łączące właśnie turbosprężarkę i rurę spustową kluczem. Należy także pamiętać o tym, aby odłączyć układ dolotowy powietrza od turbiny. Można to zrobić, odkręcając śruby łączące i odłączając przewody. 

Następnie należy wykonać demontaż intercoolera sprężarki. Kolejne kroki to:

  • wyczyszczenie go od zewnątrz ze śladów oleju
  • przepłukanie za pomocą odtłuszczacza
  • odwrócenie części tak, aby wszystko z niej wypłynęło

Później należy oddzielić kolektor wydechowy od turbosprężarki, wykręcając wszystkie śruby łączące. Ostatnim elementem jest demontaż turbosprężarki, który wykonuje się w zależności od modelu, podnosząc ją przez górę komory silnika lub pod autem.  

Wymiana turbosprężarki – montowanie nowej turbiny

Kiedy w wyposażeniu ma się odpowiednią turbosprężarkę, która pasuje do auta, można ją zamontować za pomocą wcześniej wykręconych śrub i nakrętek, należy też założyć nowe uszczelki kolektora wydechowego. Warto przy całym montażu pamiętać o wartości momentu obrotowego, jaką zaleca producent przy skręcaniu elementów. Kolejne kroki to montaż intercoolera, układu dolotowego powietrza i końca rury wydechowej.

UWAGA! Intercooler należy przedmuchać z oparów płynu do odtłuszczania, gdyż mogą one doprowadzić do krótkotrwałego rozbiegania się silnika w warunkach, gdy nie jest on gotowy do pracy  na wysokich obrotach bez oleju w ważnych jego arteriach, zanim zostanie napełniony filtr. Może to doprowadzić do kolejnego kosztownego remontu spowodowanego zatarciem np. wału korbowego lub wałka rozrządu.

Należy również wymienić rurę doprowadzającą olej, śruby banjo i miedziane podkładki, które pasują do obu końców rury. Ostatnie działania to podłączenie przewodu doprowadzającego olej do nowej turbiny. 

Wymiana turbosprężarki krok po korku – upewnij się, czy wszystko dobrze zrobiłeś

Aby cała praca nie poszła na marne, można wcisnąć nieco oleju silnikowego w miejsce, do którego przykręcamy zasilanie olejowe turbosprężarki. Warto przy tym upewnić się, aby rura oleju była dobrze podłączona i czysta. Na koniec należy zamontować nowy filtr oleju (jeśli filtr jest puszką przykręcaną pionowo od dołu, warto go wstępnie napełnić olejem). Następnie wlewamy olej do poziomu zalecanego przez producenta. Po udanej wymianie trzeba uruchomić auto na ok. 10 sekund, a następnie wyłączyć silnik i sprawdzić, czy nie ma na przykład wycieków.  Czekamy 5 minut, by olej ponownie spłynął do miski olejowej. Po tym czasie sprawdzamy poziom oleju, gdyż pompa olejowa pobrała go z miski, by napełnić filtr. Potem można ponownie włączyć silnik i poczekać na biegu jałowym, aż osiągnie temperaturę roboczą.