Jak zrobić budkę dla ptaków krok po kroku?

Budowa domku dla ptaków, w którym będą mogły złożyć jaja i zaopiekować się pisklętami, nie jest trudna. Pomożesz tym sposobem zwierzętom, które szukają w przydomowych ogrodach np. dziupli w drzewie. Dowiedz się, jak zrobić budkę lęgową dla ptaków.

Budka lęgowa dla ptaków często jest mylona z karmnikiem. Konstrukcja ta ma jednak zupełnie inny cel. Domek powinien być bezpiecznym schronieniem dla tych zwierząt przed drapieżnikami i zimnem. Musi jak najlepiej imitować dziuple drzewa, w których zazwyczaj ptaki składają jaja i wychowują pisklęta.

Lista potrzebnych produktów:

  • kilka desek.

Jak zrobić budkę dla ptaków? Materiał i wymiary

Zanim dowiesz się, jak zrobić budkę lęgową dla ptaków, wybierz właściwy rozmiar konstrukcji i skompletuj produkty potrzebne do jej stworzenia. Do budowy ptasiego domku należy użyć naturalnych materiałów, dlatego najlepiej sięgnij po drewno. Unikaj wszelkich produktów drewnopodobnych, takich jak sklejka czy płyty wiórowe, ponieważ szybko niszczeją pod wpływem zmiennych warunków atmosferycznych. Możesz wybrać nieheblowane deski świerkowe lub sosnowe. Pamiętaj, aby przy budowie budki nie używać żadnych klejów ani szkodliwych dla zwierząt impregnatów i farb – konstrukcję zbij po prostu przy pomocy gwoździ. Drewno powinno przetrwać w dobrym stanie kilka lat.

Istotną kwestią przy budowie domku dla ptaków są jego wymiary. Zarówno rozmiar samej konstrukcji, jak i wysokość oraz wielkość otworu wejściowego umieszczonego na przedniej ściance muszą być dopasowane do gatunku ptaków, które przebywają w twojej okolicy i mogą zamieszkać w budce. Przykładowo, domek o długości dna 13 cm i wysokości około 25 cm będzie wystarczający dla mniejszych stworzeń, takich jak wróble lub sikorki. Dla tych zwierząt otwory wejściowe powinny mieć średnicę około 3,5 cm i znajdować się na wysokości 15 cm od dna. Większe gatunki, takie jak kawka czy dudek, potrzebują budki o długości dna około 19 cm i wysokości minimum 40 cm, a średnica otworu wlotowego musi mieć mniej więcej 8 cm i znajdować się na przedniej ściance, na wysokości 27 cm.

Jak zrobić budkę lęgową?

Do stworzenia budki lęgowej dla ptaków potrzebujesz kilku desek – czterech przyciętych do wymiarów ścianek konstrukcji, jednej, która stanie się dnem domku i kolejną, która będzie tworzyć dach. Ściany przytnij przy pomocy piły do drewna lub wyrzynarki – pamiętaj, że tylna musi być dłuższa niż przednia, boki zaś powinny u góry być dopasowane pod skosem do daszku. 

Wykonanie schronienia dla ptaków jest bardzo proste. Zacznij od wycięcia otworu wlotowego na przedniej ściance domku. Użyj w tym celu otwornicy i wiertarko-wkrętarki lub dłuta, po czym wygładź krawędzie papierem ściernym. Pamiętaj o odpowiednio dobranej średnicy i wysokości otworu.

Kolejnym krokiem jest połączenie ze sobą wszystkich ścianek i dna przy pomocy wkrętarki oraz wkrętów lub młotka i gwoździ. Pamiętaj, by dno domku wsunąć do wnętrza ścianek pionowych – w przeciwnym razie woda może przedostawać się do środka. Wewnątrz budki warto przybić trójkątne listwy, które będą okalać dno, a jednocześnie usztywniać konstrukcję, oraz listewkę, która ułatwi wychodzenie ptakom z gniazda. Montując dach, upewnij się, że jest dłuższy niż ścianki, aby zabezpieczał środek domku przed zacinającym deszczem. Łącząc go ze ścianami, najlepiej zastosować wkręty, które będzie można z łatwością wykręcić, aby zdjąć daszek i posprzątać wnętrze.

Do tylnej ścianki przybij nieco dłuższą od niej listwę – dzięki temu przymocujesz budkę do drzewa. Schronienie dla ptaków zawieś w miejscu zacienionym, na wysokości około 4 m, aby do jego wnętrza nie dostały się drapieżniki. Domek powinien być solidnie przymocowany do pnia drzewa (nie gałęzi!), aby nie spadł na ziemię.