Aby oczko wodne dobrze funkcjonowało, a woda w nim była zdrowa i odpowiednia dla organizmów, konieczny jest dobrze działający filtr. To dość kosztowna inwestycja, na szczęście jednak filtr do oczka wodnego możesz zrobić sam, z beczki.
Kwestie finansowe to nie jedyne ograniczenia, jakie czekają na tych, którzy decydują się na oczko wodne w ogrodzie. Nie do każdego oczka wodnego można bowiem kupić odpowiedni filtr. Instruktaż, jak zbudować filtr z beczki, stworzony został z myślą o osobach, które chcą zaoszczędzić na inwestycji i nie są w stanie zakupić odpowiedniego rozwiązania, a także tych, które lubią majsterkować i chcą go wykonać samodzielnie.
Zasada działania filtra do oczka wodnego
Filtr stosowany w oczkach wodnych to filtr przelewowy, inaczej kaskadowy. Ma zastosowanie we wszystkich zbiornikach wodnych, w których żyją ryby (również w akwariach). Filtr przelewowy oczyszcza wodę z zawiesin oraz produktów przemiany. Konieczne jest także zastosowanie pompy, która będzie zasysać wodę lub brzęczyka, który ją wypompuje. Za jego poprawne funkcjonowanie odpowiadają substancje filtrujące oraz rurki: wlotowa i wylotowa (ewentualnie wylew). Woda, która jest zasysana z oczka wodnego, przechodzi przez substancje filtrujące, które zatrzymują zarówno zanieczyszczenia mechaniczne, jak i biologiczne. Następnie woda wraca do zbiornika.
Filtr do oczka wodnego z beczki – co będzie potrzebne?
Aby wykonać własnoręcznie filtr do oczka wodnego z beczki, będą potrzebne odpowiednie materiały i narzędzia:
- beczka, która posłuży za pojemnik, komora na złoża – jej rozmiar powinieneś dobrać do rozmiarów oczka wodnego (np. beczka o pojemności 100 l będzie odpowiednia do oczka o pojemności 5000 l, a nawet pozwoli na duży zapas);
- rury kanalizacyjne PCV – najlepsze do większych pomp będą te o średnicy 100 mm;
- uszczelnienie – możesz użyć silikonów sanitarnych lub żywicy;
- złoża filtracyjne – do filtracji mechanicznej możesz użyć gąbek do filtrów, szczotek filtracyjnych, maty kokosowej, natomiast w przypadku filtracji biologicznej sprawdzi się grubszy keramzyt, kamienie otoczaki, pocięte rurki peszlowe lub wkłady przeznaczone do filtrów;
- obcinak do rur lub pilarka szablowa – do tego, aby przyciąć rury na odpowiednią długość;
Jak zrobić filtr do oczka wodnego z beczki? Instrukcja
Konstruowanie filtra przelewowego do oczka wodnego rozpocznij od wywiercenia otworów w dnie oraz pokrywie beczki. W otworach tych należy umieścić rury PCV, które będą doprowadzać wodę do filtra, a następnie odprowadzać do oczka wodnego już przefiltrowaną ciesz. Rura wylotowa powinna być takiej długości, aby móc doprowadzić wodę do tafli oczka wodnego, natomiast rura wlotowa będzie dostarczać wodę z oczka wodnego do filtra.
Następnie należy przejść do przygotowania złóż filtracyjnych. Na dnie beczki ułóż warstwę około 20 cm małych kamieni otoczaków o wielkości 5–7 cm. Na tej warstwie umieść odwrócony do góry dnem kosz, wypełniony dużymi kamieniami otoczakami o wielkości 15–20 cm. Przestrzeń między koszem a brzegiem beczki wypełnij małymi kamyczkami otoczakami. Następnie na koszu umieść warstwę z dwóch gąbek owiniętych fizeliną.
Filtr do oczka wodnego – o czym jeszcze należy pamiętać?
Pamiętaj, że filtr kaskadowy stosowany w oczkach wodnych musi pracować cały czas, bez względu na porę roku. Bakterie nitryfikacyjne stale wymagają świeżej wody, w przeciwnym razie umierają. Proces ich obumierania następuje już po upływie około 30 minut od momentu zatrzymania pompy. Pamiętaj również o tym, że filtr do oczka wodnego potrzebuje około 2 tygodni, aby dojrzeć.