Domek na drzewie to atrakcja dla każdego dziecka. Jeśli nie należałeś do szczęśliwców, którzy mogli z niego korzystać w dzieciństwie, możesz spełnić marzenie swojej pociechy. Choć budowa domku na drzewie nie jest łatwa, jeśli lubisz majsterkować i masz niezbędne narzędzia, sprostasz temu zadaniu.
Jeśli twoje umiejętności stolarskie są na dość wysokim poziomie, możesz samodzielnie stworzyć zarówno konstrukcję, jak i podłogę, ścianki oraz dach domku, a także drzwiczki i piękne okiennice. Łatwiejszą opcją jest wykonanie domku na drzewie z gotowych elementów, które wystarczy odpowiednio złożyć ze sobą, a następnie posadowić na przygotowanej wcześniej konstrukcji.
Lista potrzebnych narzędzi i materiałów:
- śruby;
- wkręty do drewna;
- papa;
- drewno na domek.
Budowa drewnianego domku: wybór odpowiedniego drzewa
Żeby zbudować domek na drzewie, trzeba najpierw znaleźć odpowiednie drzewo. Roślina musi być zdrowa, a jej pień powinien mieć co najmniej 30 cm średnicy, żeby był w stanie udźwignąć ciężar konstrukcji.
Wybierając drzewo, należy je dokładnie obejrzeć. Nie może mieć śladów bytowania pasożytów ani uszkodzeń. Doświadczeni stolarze podpowiadają, żeby domki na drzewie instalować na dębach, klonach, brzozach lub dużych jodłach.
Projekt domku na drzewie
Domek na drzewie buduje się podobnie jak każdą inną drewnianą konstrukcję. Przedsięwzięcie należy rozpocząć od projektu. Można wykonać go samemu albo znaleźć odpowiedni w Internecie – wielu majsterkowiczów chętnie dzieli się swoją wiedzą.
W przypadku starych, dużych drzew możesz zainstalować domek, wykorzystując do tego pień i gałęzie. Jeśli na działce znajdują się wyłącznie młode drzewa lub mniejsze gatunki, wykonaj domek oparty o pień i trzy wsporniki. Taki domek będzie znajdował się na mniejszej wysokości, ale i tak stanie się fantastyczną atrakcją dla twoich dzieci oraz ich koleżanek i kolegów z sąsiedztwa.
Domek na drzewie: budowa
Najbardziej stabilną budowlą jest domek na drzewie częściowo oparty na jego pniu, a częściowo na drewnianych wspornikach. Przebieg poszczególnych etapów budowy zależy od konkretnego projektu, zawsze jednak kolejność prac jest podobna.
- Budowa konstrukcji domku – posadowienie wsporników, zabudowanie podstawy domku opartej o wsporniki i pień drzewa. Konstrukcję należy połączyć śrubami.
- Ułożenie podłogi – deski trzeba dociąć na wymiar przy pomocy piły tarczowej, a następnie przykręcić do konstrukcji, używając wkrętów do drewna.
- Budowa ścian domku – najczęściej wykonuje się je w warsztacie jako osobne, gotowe elementy odpowiednio wyposażone w okna oraz drzwi i dopiero później, już na platformie podłogowej domku, składa w całość.
- Budowa dachu – dach również wykonuje się w warsztacie i instaluje na gotowych ściankach konstrukcji. Do pokrycia go warto użyć papy.
Domek na pniu drzewa: bezpieczeństwo
Domek na drzewie montuje się najczęściej na wysokości 2,5–3 m, dlatego należy zadbać o bezpieczeństwo przebywającego w nim dziecka. W oknach warto zainstalować dwie listwy, które podzielą otwór na 4 mniejsze części, uniemożliwiając wypadnięcie przez okno. Drzwi nie powinny wychodzić bezpośrednio na schodki czy drabinkę, tylko na taras, który także trzeba zabezpieczyć balustradą.
Warto również wyłożyć przestrzeń wokół domku na drzewie miękkim podłożem, np. sypkim piaskiem lub drewnianymi wiórami.
Jak zrobić schody do domku na drzewie?
Ponieważ domek na drzewie znajduje się dość wysoko, należy zapewnić dziecku bezpieczne wejście na platformę. Można to zrobić na trzy sposoby:
- schody samonośne – stabilne i najbardziej bezpieczne rozwiązanie; można dodatkowo zamontować balustradę, która jeszcze bardziej zwiększy bezpieczeństwo dziecka;
- sztywna drabina – pionowa, drewniana drabinka, którą można wykonać samodzielnie, albo kupić gotową i przymocować do podestu i podłoża;
- drabinka sznurowa – wspinanie się po drabince sznurowej jest najtrudniejsze i najmniej bezpieczne. Ma jednak dwie zalety – stanowi najłatwiejsze rozwiązanie i taką drabinkę można wciągnąć na platformę, aby uniemożliwić intruzom wejście do domku na drzewie.
Kończąc budowę domku, nie należy zapominać o odpowiednim zabezpieczeniu drewna – można je zaolejować albo pomalować bejcą lub kolorowymi farbami.