Jabłonie należą do najczęściej spotykanych drzew owocowych w przydomowych ogrodach. Jeśli zostaną posadzone w sprzyjającym środowisku glebowym i na korzystnym stanowisku, dadzą smaczne owoce. Podpowiadamy, jak i kiedy sadzić jabłonie, a także w jaki sposób je pielęgnować.
Po zapewnieniu właściwego stanowiska i spełnieniu warunków glebowych uprawa jabłoni nie jest trudna. Do najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych należy cięcie i nawożenie.
Lista potrzebnych produktów:
- widły.
Kiedy sadzić jabłonie?
Optymalnym terminem sadzenia jabłoni jest jesień, zwłaszcza okres od połowy października do początku listopada. Z sadzeniem jesiennym nie należy jednak zwlekać – młodą roślinę zaleca się umieścić w ziemi zaraz po zakupie w szkółce, by przed zimą miała dużo czasu na ukorzenienie się. Jeśli temperatura przez dłuższy czas nie spadnie poniżej 4 stopni Celsjusza, warunki będą dobre dla młodej rośliny.
Sadzenie jabłoni wiosną również jest praktykowane, zwłaszcza wtedy, gdy przewiduje się bezśnieżną i wyjątkowo mroźną zimę. W takiej sytuacji zakupione sadzonki warto przechować przez zimowy okres i poczekać do wczesnej wiosny, aż ziemia rozmarznie. Pamiętaj jednak, by posadzone w tym czasie jabłonie regularnie nawadniać.
Sadzenie jabłoni – stanowisko i gleba
Aby jabłonie dawały obfity plon, należy zapewnić im korzystne stanowisko i warunki glebowe. Drzewa te preferują podłoża lekko kwaśne lub zasadowe, warto zatem kwasomierzem zbadać poziom pH gleby na działce. Jeśli wartość ta jest zbyt niska, przed uprawą jabłoni powinno się wykonać wapnowanie gleby. Podłoże musi być żyzne, przepuszczalne i lekko wilgotne.
Dla jabłoni należy wybrać stanowisko słoneczne i osłonięte od wiatru. Na kilka miesięcy przed założeniem sadu przeznaczone do tego miejsce warto starannie przygotować – dzięki temu drzewka owocowe przyjmą się znacznie lepiej. Stanowisko trzeba odchwaścić, przekopać szpadlem i rozpulchnić widłami. Ziemię lepiej też nawieźć odpowiednimi nawozami mineralnymi lub organicznymi, takimi jak obornik czy kompost.
Jak sadzić jabłonie?
Jabłonie sadzi się w rozstawie odpowiadającej sile wzrostu wybranych odmian. Odmiany silnie rosnące będą potrzebowały więcej miejsca do wzrostu niż drzewa karłowe – minimalne odległości między dołkami dla sadzonek będą więc wynosić od 150 do 300 cm. Między poszczególnymi rzędami jabłonek warto zachować co najmniej 300 cm odstępu.
Dołki dla jabłoni powinny mieć około 50 cm średnicy oraz 50 cm głębokości i być nieco większe niż system korzeniowy sadzonki. Na dnie dołka musisz usypać kopczyk z żyznej ziemi, na którym rozłożysz korzenie rośliny – jeśli są zniszczone lub zbyt długie, możesz je przyciąć. Obok jabłoni umieść palik, który będzie jej służył za podporę, dopóki nie wykształci silnych pędów. Zasyp sadzonkę z każdej strony ziemią i lekko ją uklep. Zwróćmy uwagę na głębokość sadzenia jabłoni – powinna być posadzona na tej samej głębokości, na jakiej rosła w szkółce. Miejsce szczepienia musi znaleźć się około 10 cm nad powierzchnią ziemi. Na koniec obficie podlej drzewko.
Pielęgnacja jabłoni – cięcie, nawożenie i podlewanie
Po posadzeniu jabłoni należy skrócić pędy do wysokości około 70 cm nad ziemią. W kolejnych latach, korzystając z ostrego i zdezynfekowanego sekatora, wykonuj cięcia odmładzające i prześwietlające jabłoni. Takie zabiegi pobudzają drzewo do wzrostu i obfitego plonowania.
W uprawie jabłoni bardzo ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest nawożenie. W tym celu stosuje się odpowiednie dla drzew owocowych nawozy mineralne, a w uprawie ekologicznej i przydomowej organiczne (np. obornik lub kompost).
Podlewanie roślin w naszym klimacie ma istotny wpływ na kondycję i plonowanie jabłoni. Ważne jest, aby dawka wody zwilżyła glebę na głębokości zalegania systemu korzeniowego drzew. Jeśli chodzi o jabłonie szczepione na karłowych podkładkach, to ta głębokość wynosi 40 cm. Należy jednak pamiętać, że zaleganie wody w glebie jest bardzo niekorzystne dla drzewek. To powoduje ograniczenie zawartości powietrza w glebie, a także rozwój patogenów grzybowych.