Kiedy i jak przycinać drzewka jabłoni?

Sad jabłoniowy to raj dla gospodarzy, którzy uwielbiają te słodkie i soczyste owoce. Drzewka i krzewy potrzebują regularnych zabiegów pielęgnacyjnych. Jabłonie powinno się ciąć w wielu momentach ich wzrostu – zarówno tuż po posadzeniu, jak i w trakcie rozrostu czy wtedy, gdy są już stare. Jak i kiedy przycinać jabłonie?

Zadbany sad to wizytówka naszego ogrodu. Jedną z najczęściej pojawiających się sadzonek na naszej działce jest jabłoń. Nic dziwnego – te drzewka dają regularne, obfite plony smacznych i słodkich owoców. Jednak nie każde drzewo owocuje co roku. Jeśli zależy nam na jak najczęstszych zbiorach, powinniśmy odpowiednio pielęgnować nasze jabłonie. Podstawowym zadaniem jest regularne przycinanie gałęzi, a także formowanie kształtu korony drzewa. 

Lista potrzebnych produktów:

Cięcie jabłoni zaraz po posadzeniu

Jabłonie to często spotykane drzewka owocowe, które znajdziemy w niemal każdym polskim sadzie. Drzewo jabłkowe to niezwykle cenna sadzonka – zapewnia satysfakcjonujące plony smacznych jabłek, które możemy wykorzystać do przygotowania przetworów, rozmaitych dań, a nawet nalewek. 

Jeśli zdecydowaliśmy się na zakup sadzonki jabłoni, powinniśmy przeprowadzić jej pierwsze cięcie od razu po posadzeniu, które zwykle odbywa się wiosną lub jesienią. Musimy jednak pamiętać o jednej, istotnej regule. Przycinanie młodych, świeżo zasadzonych drzewek jabłoni możemy wykonać jedynie w okresie wiosennym, w marcu lub kwietniu. Jeśli posadziliśmy drzewko jesienią, powinniśmy wstrzymać się z tym zabiegiem aż do wiosny. 

Pierwsze cięcie jabłonek jest niezwykle ważne. To już w tym momencie formujemy kształt korony, który chcemy w przyszłości uzyskać. Kupując sadzonkę, musimy jednak uważać! Wielu ogrodników handlujących jabłoniami przycina drzewka przed sprzedażą. Jeśli zauważymy, że zakupiona roślina została już przycięta – nie powinniśmy powtarzać tej czynności. 

Przy formowaniu młodych jabłoni dążymy do tego, by gałęzie boczne były ustawione pod kątem zbliżonym do 90 stopni w stosunku do głównego pnia. To zabezpiecza je przed wyłamywaniem. Należy odgiąć gałęzie i przywiązać sznurkami do czasu, aż pędy mocno zdrewnieją.

Istotna rola przycinania jabłoni kilkurocznych 

Formowanie kształtu jabłoni jest bardzo ważne. W przypadku sadzonek młodych powinniśmy przycinać je zgodnie ze stopniem rozgałęzienia. Dosyć dobrze rozgałęzione okazy (mające przewodnik i pędy boczne) należy podciąć w taki sposób, aby zostawić do 7 pędów w pozycji poziomej lub lekko skośnej i skrócić je o ⅓ albo ¼ długości. Resztę gałęzi usuwamy. 

W kolejnych latach wzrostu jabłoni powinniśmy pamiętać o przycinaniu polegającym głównie na formowaniu korony. Warto ustalić wysokość drzewka, na której zaczniemy przycinanie. Najlepszym rozwiązaniem będzie pozostawienie sadzonki o wysokości ok. 80 cm (licząc od ziemi do pierwszej warstwy rozgałęzienia). Powinni zastosować je gospodarze, którym zależy na łatwych zbiorach owoców. 

W większości profesjonalnych ogrodów znajdziemy jabłonie, które posiadają koronę piramidalną. Dlaczego takie uformowanie drzewka jest dobrym pomysłem? Dzięki takiemu kształtowi możemy w łatwy sposób wykonywać regularne prześwietlenia gałęzi, a także ciąć jabłoń w celu zapewnienia jej wyśmienitej kondycji. 

Przycinanie jabłoni – kiedy się za to zabrać?

Drzewka jabłoni wymagają specjalnej pielęgnacji. Dzięki prostym zabiegom podcinania możemy cieszyć się nie tylko obfitymi zbiorami, lecz także zdrowymi sadzonkami. Kiedy należy przycinać jabłonie? Na to pytanie tak naprawdę nie ma jednej dobrej odpowiedzi. Wielu ogrodników wymienia dwa istotne okresy cięcia jabłoni – lato i zimę. 

Przycinanie jabłoni latem to dobry moment na usunięcie „wilków”, czyli młodych pędów, które rosną ku górze. To zadanie powinniśmy wykonać w środku lata, na przełomie lipca i sierpnia. Drugi termin, czyli cięcie zimowe, to bardzo ważny okres. Trzeba jednak pamiętać, że zabieg przeprowadzamy nie wcześniej niż pod koniec lutego. Musimy uważać na niskie temperatury, w szczególności na przymrozki, które mogą negatywnie wpłynąć na kondycję jabłoni po przycinaniu.

Cięcie jabłoni ma też wpływ na jakość owoców. Jabłka wystawione na działanie słońca są słodsze i lepiej wybarwione. Owoce ze środka zacienionej korony mają często gorszy smak i są małych rozmiarów. Gdy chcemy doświetlić dojrzewające owoce, to przed planowanymi zbiorami (około 3-4 tygodnie przed zbiorem) wycinamy część pędów. Usuwamy pędy z górnej części korony. Dzięki temu owoce zyskają ładny rumieniec.

Do obcinania gałęzi jabłoni potrzebujemy specjalnego sprzętu, charakteryzującego się niezawodnością i wysoką skutecznością. Podstawą są rękawice ogrodnicze, które zapewnią nam bezpieczeństwo podczas prac przy drzewach. Powinniśmy mieć też sekator teleskopowy – świetnie sprawdzi się podczas cięcia cienkich lub nieco grubszych gałęzi. W wielu sytuacjach wystarczający okazuje się prosty sekator ręczny. Jest idealny do pielęgnacji młodych sadzonek jabłoni. Inne bardzo ważne narzędzie to piła. Z jej pomocą usuniemy grubsze konary lub gałęzie, przyda się więc zwłaszcza podczas zimowego przycinania.