Coroczne przycinanie śliwy - jak i kiedy powinniśmy pielęgnować nasze drzewka?

Jednym z popularniejszych drzewek owocowych jest śliwa. Jej owoce są niezwykle lubiane, głównie ze względu na wyjątkowy, słodki smak. Możemy je zamienić w pyszne przetwory i nalewki. Jeśli zależy nam na obfitych plonach, musimy pamiętać odpowiedniej pielęgnacji, w tym przycinaniu. Jak i kiedy ciąć drzewa śliwy?

Pielęgnacja roślin to niezwykle istotne zadanie, o którym powinien pamiętać każdy gospodarz. Zwłaszcza gdy w swoim sadzie lub ogrodzie ma drzewka owocowe. Jednym z popularniejszych, występujących w wielu polskich sadach, jest śliwa. Nic w tym dziwnego, jej owoce są bardzo smaczne i nadają się do obróbki. O drzewko owocowe powinniśmy szczególnie dbać. Niezwykle ważną kwestią jest przycinanie poszczególnych gałęzi. Zobacz, jak zadbać o śliwę, aby dawała satysfakcjonujące plony.

Lista potrzebnych produktów:

Przycinanie śliwy po posadzeniu

Tak jak w przypadku większości drzew i krzewów owocowych, przycinanie śliwy jest niezwykle ważnym zabiegiem. Dzięki cięciu możemy cieszyć się zdrowymi drzewkami, dającymi zaskakująco obfite plony. Regularnie przycinanie gałęzi, prześwietlanie korony i cięcia sanitarne to niezawodne sposoby na utrzymanie śliwy w znakomitej kondycji.

Jeśli zastanawiamy się nad zakupem młodej sadzonki, powinniśmy pamiętać o jej przycięciu tuż po posadzeniu. W wielu szkółkach ogrodniczych znajdziemy jednoroczne sadzonki drzewek śliwkowych, które mogą mieć całkiem bujną koronę. Co więcej, wiele młodych drzew już wyposażono w przewodnik. Po posadzeniu śliwy w odpowiednim miejscu prawdopodobnie będziemy musieli ją delikatnie przyciąć, choć wszystko zależy od stopnia rozgałęzienia drzewka. 

Mniej rozgałęzioną sadzonkę skracamy do wysokości około 80 cm. Przycinamy tylko 30 cm nad najwyżej położonym pędem bocznym, a wszystkie inne gałązki tniemy o połowę. Dlaczego ten zabieg jest tak ważny? Dzięki umiejętnemu przycięciu młoda śliwa będzie w stanie uformować idealną, umożliwiającą łatwy zbiór owoców koronę. 

Śliwy również możemy uprawiać w formie korony bardziej swobodnej, bez przewodnika. Taką formą jest korona otwarta. Należy skrócić okulant niżej niż dla korony przewodnikowej. Optymalną wysokością jest 60 cm od ziemi. W kolejnych latach wyprowadzamy 4-6 konarów głównych, które rozchodzą się równomiernie i tworzą tzw. puchar. Takie drzewa osiągają większe rozmiary niż drzewa osadzone na przewodniku.

Regularna pielęgnacja drzewek kilkuletnich 

Kolejne lata rozrostu śliwy powinny obfitować w zabiegi pielęgnacyjne. Najważniejsze jest formowanie wspomnianej wcześniej korony. Musimy jednak być ostrożni – jeśli zbyt mocno przytniemy drzewko śliwkowe, wpłyniemy na jego szybkość rozrostu. Wielu ogrodnikom zależy na stworzeniu śliwy o idealnej formie, a przede wszystkim niedużej wysokości. Zbyt mocne przycięcie może spowodować za duży wzrost. W efekcie drzewko stanie się zbyt wysokie, co utrudni zbiory owoców.

Przez dwa kolejne lata po posadzeniu cięcie ma za zadanie zbudować zrąb przyszłej korony. W przypadku koron stożkowych należy starać się, aby boczne gałęzie nie były silniejsze niż przewodnik. Dzięki temu w przyszłości drzewa będą miały wysoką plenność.

Przycinanie śliwy powinno prowadzić do stworzenia docelowego kształtu korony. Wszystko zależy od przestrzeni i miejsca, w którym drzewko zostało posadzone. Jeśli w naszym sadzie jest dość ciasno, powinniśmy prowadzić śliwkę na kształt stożka, czyli uformować wysoki przewodnik i krótkie gałęzie boczne. Jeśli jednak mamy dużą działkę i chcemy dać drzewku więcej przestrzeni, świetnym zabiegiem będzie nieco mniej radykalne przycinanie. W bardziej rozłożystych drzewach śliwy nie ma zaakcentowanego przewodnika, a gałęzie swobodnie rozrastają się na boki.

Silnie rosnące śliwy, szczepione na ałyczy, najlepiej jest ciąć tuż po owocowaniu. To spowoduje, że osłabimy trochę ich wigor i to będzie korzystne dla obfitości owocowania.

Dbanie o drzewka owocowe wymaga od nas posiadania odpowiedniego sprzętu. Powinniśmy wyposażyć się w wygodne rękawice ogrodowe, które skutecznie niwelują ryzyko otarć czy zadrapań. Podstawą jest także zakup specjalnego sekatora teleskopowego, który pozwoli na przycinanie nawet wysoko położonych pędów. Powinien być przeznaczony zarówno do cięcia gałęzi grubych, jak i cienkich. 

Podręczny terminarz cięcia śliwy 

Wiemy już, jak zabrać się za przycinanie drzew śliwkowych. Pozostaje jednak jeszcze jedno pytanie: kiedy ciąć śliwy? Wiele zależy od pory owocowania. Zasadą wyznawaną przez wielu ogrodników jest system cięcia drzewek owocowych w okresie od końca lutego do końca marca. To w tym czasie powinno się przycinać odmiany śliw, które wydają plony na przełomie września i października. Do nich zalicza się m.in. węgierka, ‘President’, ‘Amers’ czy ‘Empress’. 

Ważne jest także przycinanie drzewek śliwkowych po zbiorach. Odmiany, które owocują w lipcu i sierpniu, powinniśmy ciąć nie później niż we wrześniu. To niezwykle ważne – każde przycinanie powoduje u roślin rany, które muszą mieć czas na zabliźnienie się przed przymrozkami, czyli okresem wegetacji. 

Prześwietlanie zarówno starych, jak i młodych drzewek to zabieg, który należy powtarzać regularnie. Jeśli zależy nam na estetycznym wyglądzie, a przede wszystkim na obfitych zbiorach, okresowe przycinanie śliwy jest konieczne. Powinniśmy usuwać chore lub zbędne gałęzie, a także ciąć te elementy, które rosną w nieodpowiednią stronę albo się krzyżują. 

Cięcie letnie hamuje wzrost drzew w porównaniu do cięcia zimowego. Wskazanym terminem cięcia jest wiosna (tuż po kwitnieniu śliw) – dla drzewek młodych oraz/lub okres letni, a dla drzew starszych – okres po zbiorach owoców. Te terminy są polecane, ponieważ w czasie wegetacji sprawcy chorób kory i drewna są mniej aktywni.