Jak samemu zrobić półkę na książki? Praktyczna instrukcja

Półka lub regał na książki przyda się w każdym domu, którego mieszkańcy cenią wiedzę, literaturę, edukację. Można kupić gotowy model albo zamówić u stolarza meble na wymiar, jednak przy odrobinie chęci będziesz w stanie wykonać regał na książki własnymi siłami.

Regał na książki to mebel, który można wykonać na kilka sposobów. Oprócz tradycyjnej półki zrobionej z drewnianych desek możemy również zdecydować się na konstrukcję wykorzystującą surowce wtórne, np. drabinę, palety lub skrzynki. Regał na książki wolno także wykonać przy użyciu pasków. Propozycji jest wiele, każdy więc powinien znaleźć najlepszą opcję dla siebie.

Półka na książki: projekt, narzędzia

Jak w przypadku każdego innego mebla, wykonanie regału na książki należy rozpocząć od wykonania projektu. Możesz go rozrysować np. na papierze milimetrowym, uwzględniając wszystkie wymiary. Przy planowaniu weź pod uwagę też to, ile książek (oraz innych rzeczy, takich jak pamiątki rodzinne, zdjęcia itp.) będzie na nim stać, kto będzie z mebla korzystał oraz w jakim pomieszczeniu umieścisz gotowy mebel.

Do wykonania półki na książki potrzebne ci będą narzędzia. Niezbędny zestaw majsterkowicza powinien składać się z takich akcesoriów jak: akumulatorowa wiertarko-wkrętarka, bity, wyrzynarka, brzeszczoty, szlifierka mimośrodowa, krążki ścierne, zszywki, wkrętaki, szczypce, młotek, ściski, piły i zszywacze, młotowiertarka, poziomnica, miarka.

Jak zrobić drewnianą półkę na książki? 

Aby zbudować regał na książki, potrzebujesz desek drewnianych i płyt pilśniowych, a także kątowników, gwoździ, śrub i kołków do drewna. Możesz także kupić gotowe, docięte na wymiar półki. Trzymając się wcześniej przygotowanego projektu, skręć ze sobą deski – wykorzystaj kątowniki, a także śruby i kołki do drewna. Elementy regału wolno również sklejać ze sobą klejem do drewna. Po stworzeniu konstrukcji regału przyszedł czas na zamocowanie półek na małych kołeczkach. Przed zamocowaniem kołków zaznacz ołówkiem na deskach miejsca, gdzie będą się znajdowały. Tył regału wykonaj z płyty pilśniowej, którą możesz przymocować do desek wkrętami. Drewniany regał na książki należy wykończyć – użyj do tego lakieru lub bejcy do drewna.

Jak można zrobić regał na książki ze skrzynek?

Regał na książki możesz wykonać m.in. z drewnianych skrzynek. Ułóż je jedna na drugiej – w ten sposób powstaną półki. Poszczególne skrzynki skręć ze sobą – wówczas powstanie stabilna konstrukcja. Jeśli jednak wolisz bardziej mobilny mebel, który łatwo można dopasować do aranżacji pomieszczenia, jedynie je odpowiednio poustawiaj.

Jak wykonać półkę na książki z palet?

Podstawa palety, która łączy deski, tworzy także zagłębienie – możesz łatwo je zamienić w kieszeń na książki. Aby uzyskać pojedyncze półki, dotnij paletę wyrzynarką w taki sposób, aby uzyskać wspomnianą kieszeń. Wystająca ponad nią deska będzie stanowić tył konstrukcji. Z jednej palety stworzysz 2 lub 3 takie półki. Łącz ze sobą kilka takich elementów, aż powstanie regał dopasowany do przestrzeni, którą dysponujesz. Pamiętaj jednak, aby po docięciu palet wyszlifować je papierem ściernym lub szlifierką oraz zabezpieczyć impregnatem do drewna. Poszczególne elementy konstrukcji połącz ze sobą prostownikami i wkrętami do drewna.

Jak zrobić regał na książki z drabiny?

Do stworzenia półki na książki możesz także wykorzystać drewnianą drabinę. Jeśli masz drabinę rozkładaną w formie odwróconej litery „V”, na jej szczeblach zamontuj deski, które posłużą za półki. To szybki i prosty, a zarazem bardzo kreatywny sposób na zbudowanie regału.

Jak zrobić półkę wiszącą na paskach?

Ciekawym pomysłem na wykonanie półki na książki jest użycie mocnych pasków skórzanych, syntetycznych albo taśm. Potrzebne będą dwa takie paski o wymiarach 150 × 3 cm. Każdy z pasków złóż na pół. Jeden koniec należy złożyć w taki sposób, aby jego część (około 3–5 cm) po zgięciu nachodziła na drugi. W ten sposób powstaną 3 warstwy. Wiertarką wykonaj otwór w miejscu zgięcia pasów. Następnie wywierć otwory w ścianie i zamontuj kołki rozporowe. Przyczep pasy do ściany w taki sposób, aby utworzyły oczka. Następnie włóż deskę pomiędzy pasy i wypoziomuj.