Jak zrobić drewnianą drabinę rozkładaną?

Drabina to urządzenie, które przyda się w każdym mieszkaniu, domu i ogrodzie. Nie musisz jednak kupować gotowego produktu w sklepie. Drewnianą drabinę rozkładaną możesz wykonać samodzielnie, a dzięki czemu sporo zaoszczędzisz.

Drabina umożliwia dostęp do górnych półek w domu, ułatwia dokonywanie napraw na dużych wysokościach. Dzięki niej możesz dostać się rynien. Przydaje się także w pracach ogrodowych, takich jak przycinanie gałęzi drzew lub zbieranie owoców, a to tylko kilka przykładowych zastosowań. Poświęcając trochę czasu i pracy wykonasz drewnianą rozkładaną drabinę samodzielnie.

Co będzie potrzebne do wykonania drabiny?

Aby stworzyć rozkładaną drabinę drewnianą, będziesz potrzebować takich materiałów i akcesoriów jak:

  • odpowiednio przycięte deski,
  • zawiasy, metalowe łańcuchy,
  • wkręty
  • oraz narzędzia.

Warto mieć zestaw majsterkowicza stolarza, na który składają się:

Instrukcja, jak zrobić drewnianą drabinę rozkładaną

Deski należy oszlifować, aby ich powierzchnia była gładka i wolna od drzazg, które mogłyby się wbijać w ręce podczas używania drabiny. Do wykonania jej nóg będziesz potrzebować 4 kawałki drewna o wymiarach 150 × 4 × 5 cm każdy. Powinno się ustalić położenie poszczególnych szczebli. Odmierz miarką, a następnie zaznacz ołówkiem na nogach najpierw 15 cm, a potem 4 razy po 28 cm. Górny rozstaw nóg będzie wynosił 45 cm, natomiast dolny 55 cm, dlatego należy ustalić długości poszczególnych szczebli. Optymalna grubość i szerokość stopni to 2,5 × 6 cm. Górne stopnie będą miały długość 46 cm, a dolne 53 cm. Dolna część drabiny powinna być szersza od górnej – zapewni to jej większą stabilność.

Przy pomocy wkrętów przymocuj dolne oraz górne stopnie do nóg. Zaznacz dokładnie miejsca, gdzie będą wkręty, a następnie przewierć wiertarką otwory na nie. Na każdym połączeniu szczebli z nogami stosuj po dwa wkręty. Kolejne szczeble będą miały odpowiednio 49 cm, 51 cm i 52 cm. W zaznaczonych wcześniej miejscach na nogach przykręć pozostałe szczeble – postępuj tak samo, jak w przypadku szczebli górnych i dolnych.

Jeśli już przykręciłeś wszystkie szczeble w obu częściach drabiny, pora na połączenie tych elementów za pomocą zawiasów. Najlepiej sprawdzą się zawiasy o 4 cm szerokości i 10 cm długości. Przykręć je wkrętami do górnej części nóg, podobnie jak to robiłeś przy mocowaniu szczebli. Najpierw wywierć otwory, a następnie przykręć zawiasy do obu górnych nóg danego elementu drabiny. Tak samo zrób w przypadku drugiej części. Teraz przykręć zawiasy (już wraz z pierwszym fragmentem) do drugiego fragmentu. Pamiętaj, że zawiasy należy przykręcić w taki sposób, aby koniec nogi był jednocześnie środkiem osi zawiasu.

Rozkładana drabina drewniana: wykończenie

Jeśli już połączyłeś obie części drabiny, przyszła pora na jej wykończenie. Aby konstrukcja wyglądała estetyczniej, możesz ściąć górne części nóg. Dół drabiny należy już po zmontowaniu jeszcze raz dociąć (najłatwiej wyrzynarką lub ręczną piłą) w taki sposób, by każda z czterech nóg miała taką samą płaszczyznę od spodu – dzięki temu będą się opierać o podłoże całą powierzchnią, co zapewni maksymalną stabilność. W połowie wysokości nóg zamocuj po obu stronach drabiny metalowe łańcuchy. Będą one stanowić ograniczenie rozstawu, a także sprawią, że konstrukcja nie będzie się rozjeżdżała. Ostatni etap wykończenia drabiny to zabezpieczenie i konserwacja drewna. Surowe drewno, którego użyłeś do budowy, pokryj bezbarwnym impregnatem. Następnie nanieść warstwę lakieru, lakierobejcy, wosku lub oleju.