Mocowanie karniszy do ściany lub sufitu będzie dość łatwym zadaniem, jeśli skorzystasz z wiertarko-wkrętarki i odpowiednich kołków. Stosując odpowiednio mocny klej, możesz też zamontować karnisz bez wiercenia w ścianie.
Bez względu na to, czy planujemy montaż karnisza do ściany, czy sufitu, najbardziej istotne są dokładne pomiary. Właściwy wybór miejsca na karnisz będzie miał bowiem wpływ na komfortowe użytkowanie firanek i zasłon, a także otwieranie okna.
Lista potrzebnych produktów:
- wiertarko-wkrętarka z udarem lub młotowiertarka
- kołki rozporowe i wkręty
- miarka
- poziomica
- klej montażowy
- ołówek
- taśma
- karnisz
- wspornik.
Gdzie zamontować karnisz?
Zanim rozpoczniesz mocowanie karnisza, dokładnie zmierz okno. Pamiętaj, że dla dobrego efektu wizualnego drążek powinien wystawać na około 15–25 cm poza wnękę okienną. Dzięki takiemu rozstawowi firany i zasłony będą się estetyczniej układać na oknie i po jego bokach. Odległość między karniszem a górną ramą okna musi wynosić co najmniej 5 cm, aby można było swobodnie otwierać okna i nie zaczepiać o firany. Odpowiednia odległość między karniszem a ścianą to 10–15 cm – tyle powinny mieć wsporniki, jeżeli chcesz zamontować drążek na ścianie. Jeśli karnisz ma więcej niż 250 cm długości, poza dwoma wspornikami po jego bokach przyda się również jeden dodatkowy, umieszczony pośrodku. Dzięki temu przy większym obciążeniu karnisz nie będzie się uginał.
Przygotowanie do montażu karnisza
Przy pomocy miarki, poziomicy i ołówka wyznacz miejsca, w których wywiercisz otwory na wkręty. Wiertarko-wkrętarka z udarem lub młotowiertarka, kołki i wkręty będą potrzebne do montażu samego karnisza. Dla bezpieczeństwa podczas pracy warto również skorzystać ze stabilnej rozkładanej drabiny.
Przy wyborze narzędzi zwróć uwagę na rodzaj kołków rozporowych oraz powierzchnię, w której będziesz wiercić. Standardowe kołki są odpowiednie dla ścian betonowych lub z cegły pełnej, natomiast dla podłoża z pustaków lub płyt g-k lepszym wyborem będą kołki specjalistyczne, które stworzono z myślą o konkretnych rodzajach podłoży.
Jak zamontować karnisz na suficie?
Montaż karnisza sufitowego rozpocznij od ustalenia miejsca mocowania drążka (zgodne z zalecanymi wyżej odległościami). Następnie w równych odległościach od krawędzi okna zaznacz miejsca mocowania wsporników. Jeśli drążek ma ponad 250 cm, zaznacz również miejsce mocowania dla środkowego wspornika.
W zaznaczonych punktach wywierć wiertarką otwory na kołki rozporowe. Głębokość wiercenia powinna odpowiadać długości kołka, warto ją zaznaczyć na wiertle taśmą. Po wywierceniu wyczyścić otwory pędzelkiem lub odkurzaczem i włóż w nie kołki. Następnie przyłóż wspornik i wkręć wkręty. Na koniec osadź drążek na wspornikach, wyrównaj jego położenie względem okna i ewentualnie zamontuj żabki lub kółka na zasłony.
Jak zamontować karnisz na ścianie?
Sposób mocowania karnisza do ściany jest dość podobny do montażu wersji sufitowej, a przy tym równie łatwy. Najpierw należy ustalić miejsca wiercenia, czyli punkty, gdzie zamontujesz wsporniki karnisza. Pamiętaj o odpowiednich odległościach – wsporniki powinny znaleźć się co najmniej 5 cm nad wnęką okienną i wystawać 10–15 cm od ściany. Jeśli drążek ma więcej niż 250 cm długości, wyznacz miejsca dla trzech wsporników.
W zaznaczonych na ścianie punktach wywierć otwory na kołki rozporowe i postępuj w taki sam sposób jak przy montażu karnisza do sufitu.
Jak zamontować karnisz bez wiercenia?
Jeśli przy montażu karnisza chcesz uniknąć wiercenia otworów w ścianach, pyłu i kurzu, wypróbuj sposób mocowania karnisza, który nie wymaga wiercenia. Zaopatrz się w bardzo mocny klej montażowy, który udźwignie ciężar nie tylko karnisza, lecz także zawieszonych na nim firan lub zasłon. Przed montażem przygotuj powierzchnię – starannie oczyść ją z kurzu, zabrudzeń i tłustych plam. Następnie na wsporniki nałóż klej i przyciśnij je do ściany w wyznaczonych miejscach. Przytrzymaj mocno przez kilka minut, aż klej przeschnie. Zanim na tak zamocowane wsporniki nałożysz drążek i firany, dla pewności, że klej związał, odczekaj jeden dzień.