Tapetowanie to taki etap wykończenia lub remontu mieszkania, który możesz wykonać samodzielnie. Powinieneś jednak pamiętać o prawidłowym przygotowaniu powierzchni ścian do tapetowania oraz o tym, że kładzenie tapety flizelinowej i winylowej przebiega w inny sposób.
Tapety na flizelinie, podobnie jak tradycyjne tapety papierowe, są wykonane z kilku warstw papieru, jednak mają dodatkową warstwę wykonaną z włókniny poliestrowej. Tapety winylowe zaopatrzono z kolei w warstwę winylową, która jest odporna na wilgoć i zacieki, dzięki czemu można je układać także w kuchni lub łazience.
Lista potrzebnych produktów:
- płyty g-k
- papier ścierny
- gładź
- szpachla
- grunt
- specyfik służący do usuwania powłok malarskich
- poziomica
Przygotowanie do tapetowania
Przed samodzielnym tapetowaniem należy odpowiednio przygotować ściany do tapetowania. Jeśli masz ścianę nieotynkowaną, np. z bloczków betonu komórkowego, musisz ją idealnie wyrównać. Jeśli chcesz kłaść tapety na płyty gipsowo-kartonowe, powinieneś zaszpachlować przy pomocy szpachli i gładzi połączenia płyt, a następnie je zeszlifować papierem ściernym. W przypadku ścian, na których znajduje się już inna tapeta, usuń starą warstwę szpachelką namoczoną w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do usuwania tapet lub dziesięcioprocentowego octu.
Jeśli zamierzasz położyć tapetę na ścianę, która jest pomalowana, powinieneś zwrócić uwagę na to, jaką farbą pokryto powierzchnię. W przypadku farby kredowej lub wapiennej musisz ją starannie usunąć szpachelką, po wcześniejszym zmoczeniu ściany. W przypadku powierzchni pomalowanej emalią lub farbą olejną, której powłoka nie jest zniszczona, wystarczy przeszlifować i odkurzyć ścianę. Jeśli się łuszczy, musisz ją zeskrobać, a następnie usunąć pozostałości przy pomocy specyfiku służącego do usuwania powłok malarskich. Farbę akrylową albo emulsyjną należy zmyć wodą z detergentem lub specjalnym płynem.
Ostatni etap przygotowania ścian do tapetowania to położenie gruntu pod tapetę. Czynność tę należy wykonać dzień wcześniej – po 24 godzinach od pokrycia ściany gruntem możesz zacząć kłaść tapetę.
Jak kłaść tapetę na flizelinie?
Nakładanie tapety na flizelinie rozpocznij od wyznaczenia pomocniczych linii przy użyciu poziomicy. Zmierz wysokość ściany, dodaj około 10 cm (gdyby okazało się, że ściany są krzywe). Następnie odmierz tę długość na tapecie i przytnij materiał nożykiem. W ten sposób przygotuj tyle pasów, ile będzie potrzebne. Podstawową różnicą między tapetą na flizelinie a innymi rodzajami jest to, że klej nakłada się bezpośrednio na ścianę, a nie na tapetę.
Aby tapeta estetycznie się prezentowała, układnie rozpocznij od brzegu ściany. Pamiętaj również o tym, by dobrze dopasować znajdujące się na poszczególnych pasach wzory, szczególnie na łączeniach. Klej nakładaj na ścianę przy użyciu pędzla – najpierw na powierzchnię środkową, a następnie na powierzchnie boczne, oraz przy suficie i podłodze. Klej musisz nakładać równomiernie, dokładnie, nie pomijając nawet 1 cm. Pamiętaj, aby nakładać klej na powierzchnię nieco większą niż szerokość fragmentu tapety.
Pierwszy fragment układaj zgodnie z wyznaczoną wcześniej linią, a kolejne pasy zgodnie z krawędzią ułożonych wcześniej. Tapeta nie może zachodzić na siebie ani mieć zbyt dużych przestrzeni między poszczególnymi pasami. Przy gniazdkach, haczykach, oknach i parapetach natnij tapetę na krzyżyk. Jeśli brzegi pasów tapety są dopasowane, dociśnij tapetę – najpierw dłonią, później wałkiem dociskowym, kierując się od środka na boki.
Jak kłaść tapetę winylową?
Nakładanie tapety winylowej różni się od nakładania tej na flizelinie tym, że klej nakłada się na tapetę, a nie bezpośrednio na ścianę. Pamiętaj, aby klej nakładać równomiernie i dokładnie, ale jednocześnie nie przesadzić z jego ilością. Na wcześniej przygotowanej ścianie zaznacz linię pionową, do której dochodzić będzie pierwszy pas tapety winylowej, a także linię poziomą, jeśli powierzchnia ma być pokryta tylko do pewnej wysokości. Pamiętaj, aby tapetę winylową układać zgodnie z kierunkiem zaznaczonym na rolce.Nakładanie tapety rozpocznij od drzwi i okien do wyrysowanej wcześniej pionowej linii, a kolejne pasy dopasuj do poprzednich. Aby uniknąć powstawania pęcherzyków powietrza, użyj szczotki lub wałka do wyrównania powierzchni. Tam, gdzie zamontowane są gniazdka, wtyczki lub inne elementy, przetnij delikatnie tapetę nożykiem na krzyżyk, ale dopiero wtedy, gdy klej całkowicie wyschnięcie.