Czym jest i jak zrobić domek dla owadów?

Wiele pożytecznych gatunków owadów, które zapylają rośliny i doprowadzają do ich owocowania, nie znajduje w otoczeniu naszych domów przyjaznych warunków do wylęgu. Ludzka ingerencja w środowisko naturalne może mieć na nie zgubny wpływ, dlatego dobrym rozwiązaniem jest budowa domku dla owadów.

Własnoręcznie wykonany hotel dla owadów możesz umieścić w ogrodzie w zacisznym i słonecznym miejscu. Dobrym pomysłem będzie ulokowanie go pod okapem dachu – dzięki temu będzie chroniony przed deszczem. Jeżeli nie masz działki lub ogrodu, schronienie dla owadów możesz ustawić nawet na balkonie, tarasie lub płaskim dachu budynku. 

Lista potrzebnych produktów:

  • kawałek drewna o wymiarach minimum 10 × 10 × 20 cm lub skrzynka po owocach;

  • naturalne wypełnienie domku, czyli suche łodygi, słoma, szyszki, plastry drewna, gałęzie, patyki;
  • sklejka;
  • środek do ochrony drewna.

Czym jest domek dla owadów? Dlaczego warto go zrobić w swoim ogrodzie?

Hotele dla owadów to schronienia, w których pożyteczne stworzenia znajdą dobre miejsce do wylęgu. Większość owadów to wbrew pozorom nie są szkodniki. Wręcz przeciwnie – zapylają rośliny i doprowadzają tym samym do ich owocowania. Niektóre gatunki wręcz chronią ogrody przed niszczącym działaniem szkodników.

Okazuje się, że pożyteczne owady w zadbanych ogrodach znajdują mniej sprzyjających warunków do wylęgu. Brak tam bowiem obumarłych drzew, chwastów lub też pustych łodyg roślin, wśród których małe stworzenia mogłyby się schować. Dlatego bardzo dobrym pomysłem jest stworzenie w swoim ogrodzie hotelu dla owadów. Nie jest to trudne, a do wykonania niewielkiego domku możesz wykorzystać łatwo dostępne materiały i narzędzia.

Z czego zbudować budkę dla owadów?

Budkę dla owadów można zbudować z wielu naturalnych materiałów, które znajdziesz w swoim ogrodzie. Te pożyteczne zwierzęta chętnie zamieszkują suche łodygi lub otworki w drewnie. Zrobione dla nich schronienia mogą mieć różne kształty i wielkość – tym małym stworzeniom nie potrzeba wiele miejsca. Domki dla owadów zbudujesz z kawałka drewna, skrzynki po owocach, a nawet butelki. Ważną kwestią jest ich wypełnienie, które będzie stanowić swego rodzaju „umeblowanie” wnętrza. Do schronienia powinieneś włożyć naturalne przedmioty, które stworzą szczeliny i kryjówki atrakcyjne dla owadów. Wybierz słomę, puste łodygi, szyszki, plastry drewna, połamane gałęzie i patyki.

Jak zrobić domek dla owadów z drewna?

Proste drewniane schronienie dla pożytecznych owadów stworzysz z drewna. Wybierz w tym celu kawałek o wymiarach minimum 10 × 10 × 20 cm. Materiał do budowy powinien być suchy, twardy i trwały. Najlepiej sięgnąć po drewno dębu lub buku. Drewniany domek dla owadów powstanie, kiedy wywiercisz w drewnie otwory o głębokości mniej więcej 6–10 cm i średnicy 0,5–0,8 cm. Wykonaj je przy pomocy wiertarki, wiercąc pod różnymi kątami – będzie to atrakcyjniejsze dla owadów.

Drewniany domek dla owadów możesz również stworzyć ze starej skrzyneczki np. po owocach. Powinna ona być otwarta z jednej strony. W jej dnie wywierć otwory w dowolnym układzie i odstępach. Tak przygotowane schronienie wystarczy odpowiednio „umeblować”. Wykorzystaj do tego niewielkie pnie drewna, w których wywiercisz otwory i wypełnisz je słomą. Większe materiały ustabilizują luźne, mniejsze elementy wypełnienia. Wolne przestrzenie między pieńkami wypełnij słomą, patykami, połamanymi gałęziami, wiórami drzewnymi, korą lub szyszkami. Aby drewniany domek dla owadów był jeszcze bardziej atrakcyjny, z kilku sklejek pasujących szerokością do wymiarów jego konstrukcji możesz stworzyć półki, na których ułożysz różne elementy wypełnienia.

Własnoręcznie wykonany drewniany hotel dla owadów zabezpiecz środkiem do ochrony drewna. Dzięki temu konstrukcja będzie odporna na niekorzystne działanie zmiennych warunków atmosferycznych. Pamiętaj jednak, żeby zastosować preparaty, które nie mają właściwości owadobójczych, w przeciwnym wypadku zaszkodzisz zwierzętom.