Czym zabezpieczyć drewno na zewnątrz i wewnątrz?

Surowe drewno należy zabezpieczyć przed wilgocią, czynnikami biologicznymi lub uszkodzeniami mechanicznymi. W ten sposób przedłużymy jego żywotność i utrzymamy w dobrej kondycji przez lata. Podpowiadamy, czym zabezpieczyć drewno na zewnątrz i wewnątrz.

Lista potrzebnych narzędzi i materiałów:

Czym zabezpieczyć drewno i przed czym należy je chronić?

Właściwego zabezpieczenia wymaga zwłaszcza drewno na zewnątrz, ale nie tylko. Na świeżym powietrzu stale wystawione jest na niszczące działanie wielu czynników, takich jak:

 • woda – opady deszczu, śniegu oraz wysoka wilgotność powietrza wpływają na
  pęcznienie i odkształcanie się niezabezpieczonego materiału. Drewno konstrukcyjne
  należy szczególnie chronić przed wodą i wilgocią;
 • promieniowanie słoneczne – wpływa na odbarwienia surowego drewna oraz nadmiernie
  je wysusza;
 • czynniki biologiczne, czyli grzyby, glony i owady – grzyby i owady niszczą drewno
  zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Materiał zajęty przez czynniki biologiczne traci
  właściwości estetyczne i wytrzymałościowe;
 • uszkodzenia mechaniczne – do ubytków w drewnie spowodowanych uderzeniem ciężkim przedmiotem lub w inny sposób może dojść na zewnątrz i wewnątrz budynków. Warstwa ochronna preparatu zabezpieczającego ograniczy szkody.

Czym zabezpieczyć drewno na zewnątrz?

Do zabezpieczania drewna na zewnątrz wykorzystuje się przede wszystkim impregnaty. Tego rodzaju środki wnikają głęboko w strukturę drzewa, co zapewnia skuteczną ochronę przed wilgocią, czynnikami biologicznymi i promieniowaniem słonecznym. Dostępne w sprzedaży impregnaty do drewna na zewnątrz to preparaty na bazie wody lub rozpuszczalników organicznych w kolorach zbliżonych do naturalnych albo wersji transparentnych. Impregnat nakłada się przy pomocy pędzla. Warstwę preparatu warto dodatkowo pokryć powłoką wykończeniową w postaci np. lakieru. Lakier to kolejny sprawdzony środek do ochrony drewna na świeżym powietrzu. Aby preparat chronił surowiec nie tylko przed uszkodzeniami mechanicznymi, lecz także przed działaniem deszczu czy wahaniami temperatury, należy wybrać specjalny, tworzący elastyczną powłokę lakier do drewna na zewnątrz budynków. Dostępne w sprzedaży produkty to środki na bazie wody lub rozpuszczalników, które pozwalają uzyskać wykończenie z połyskiem, półpołyskiem, matowe lub satynowe. Lakier na drewno również najlepiej nakładać przy pomocy pędzla, choć w niektórych przypadkach można użyć wałka z krótkim włosiem. Kolejnym środkiem, który tworzy na drewnie zarówno warstwę ochronną, jak i dekoracyjną, jest lakierobejca. Preparat ten dostępny jest w wersji transparentnej oraz w bogatej gamie kolorów, które nieco zmieniają barwę drzewa, nie zakrywając jednak rysunku jego słojów. Należy pamiętać, że lakierobejca do drewna na zewnątrz musi być wodoodporna i paroprzepuszczalna. Drewno konstrukcyjne, np. tworzące tarasy, warto zabezpieczyć preparatami olejowymi. Oleje wnikają głęboko w jego strukturę i wysoce skutecznie chronią go przed wilgocią oraz pękaniem.

Czym zabezpieczyć drewno wewnątrz?

Wewnątrz zabezpiecza się przede wszystkim drewniane podłogi, boazerie oraz drzwi. Drewno w budynku nie potrzebuje takiej impregnacji jak surowiec na zewnątrz, gdyż liczba czynników niszczących jest znacznie ograniczona. Jeśli jednak drewniany element ma znaleźć się w łazience, warto zaimpregnować go preparatem przeznaczonym do drewna na zewnątrz, aby chronić materiał przed działaniem wilgoci. Drewniane meble i boazerie możesz z łatwością zabezpieczyć przed ścieraniem i uszkodzeniami mechanicznymi przy pomocy lakieru lub lakierobejcy do drewna wewnątrz budynków. Lakierami też najczęściej pokrywa się podłogi drewniane.
Oleje jako naturalne preparaty do ochrony drewna mogą być stosowane również wewnątrz. Olejowanie np. olejem lnianym jest doskonałym sposobem m.in. na ochronę drewnianych blatów kuchennych lub desek do krojenia. Wybierając tego typu środek, masz pewność, że będzie nietoksyczny w kontakcie z żywnością.

T-shirt, czarny
T-shirt, czarny
Już od 35,70 zł
Koszulka z długim rękawem HD+
Koszulka z długim rękawem HD+
Już od 35,90 zł Zamiast 57,90 zł