Jak odnowić boazerię? Malowanie boazerii

Bardzo popularna w czasach PRL-u boazeria na ścianach przechodzi właśnie swój renesans, jednak w odświeżonym i nowoczesnym wydaniu. Przekonaj się, jak odnowić, a także czym i jak malować boazerię.

Jeśli również masz w swoich wnętrzach drewniane deski na ścianach, nie zrywaj ich zbyt pochopnie – może się okazać, że malowanie boazerii to świetny sposób na metamorfozę pomieszczenia! Przygotuj drewno do malowania, a następnie wybierz pełne krycie farbą lub podkreślenie rysunku słojów lakierem lub lakierobejcą.

Lista potrzebnych narzędzi i materiałów:

  • farba, lakier lub lakierobejca
  • pędzel

Jak odnowić boazerię?

Odnowienie boazerii to bardzo dobry sposób na szybką metamorfozę wnętrza i nadanie drewnu nowego życia. Malowanie boazerii to również świetna alternatywa dla pracochłonnego remontu, który wiązałby się z zerwaniem desek, wyrównaniem, szpachlowaniem i przygotowywaniem ścian do malowania. Zanim jednak chwycisz za farby i pędzel, przygotuj we właściwy sposób deski do malowania.
Starą boazerię należy starannie oczyścić z wszelkich zabrudzeń i tłuszczu. Czeka cię również usuwanie starych powłok malarskich i lakierniczych. Wykorzystaj w tym celu drobno- i gruboziarnisty papier ścierny do szlifowania ręcznego lub szlifierkę elektryczną z odpowiednimi papierami ściernymi, która przyspieszy pracę. Szlifuj dokładnie całą powierzchnię, również w rowkach między deskami. Na koniec boazerię odkurz i przetrzyj wilgotną ściereczką. Przyjrzyj się, w jakim stanie są deski. Jeśli dostrzeżesz większe rysy i uszkodzenia, wypełnij je szpachlą do drewna, a po wyschnięciu masy przeszlifuj, używając drobnoziarnistego papieru ściernego lub tarcz.

Czym pomalować boazerię?

Odnawiając stare deski na ścianach, można wykorzystać oczywiście farbę do malowania boazerii, ale nie tylko. Dobór odpowiedniego preparatu zależy od efektu, który planujesz uzyskać. Jeśli chcesz całkowicie zmienić naturalny kolor drewna, do wyboru masz farby kryjące.
Najbardziej polecane są w tym przypadku farby akrylowe lub kredowe. Ostatnie z nich świetnie nadają się do uzyskania ciekawych efektów, takich jak przecierki lub wybielenie. Najczęściej wybieranymi odcieniami do malowania boazerii są biele, szarości lub pastele, które sprawdzają się w każdym wnętrzu. Jeśli zależy ci na renowacji starej boazerii i jednocześnie zachowaniu naturalności drewna we wnętrzu, do jej odnowienia wykorzystaj lakier lub lakierobejcę. Wymienione preparaty eksponują rysunek słojów drewna, a tym samym nie kryją go całkowicie. Dodatkowo stanowią warstwę zabezpieczającą drewno przed uszkodzeniami mechanicznymi i żółknięciem. Transparentne lakiery zależnie od wyboru nadają wykończenie w połysku lub macie, natomiast lakierobejce dostępne są w postaci przezroczystej lub lekko barwiącej.

Jak pomalować boazerię?

Malowanie starej boazerii możesz wykonać przy pomocy farby kryjącej, lakierobejcy lub lakieru. W każdym przypadku chroń dłonie rękawicami roboczymi.

  • Malowanie farbą – wybierz produkt przeznaczony do malowania drewna, który zapewni mu dobre krycie. Farbę nakładaj pędzlem w dwóch lub trzech cienkich warstwach. Do pokrycia boazerii farbą możesz również użyć niewielkiego wałka z krótkim włosiem, jednak w szparach między deskami maluj przy pomocy niewielkiego pędzla. Zwróć uwagę, jak długo schnie dana farba i po jakim czasie możesz nakładać kolejną warstwę.
    Informacja powinna być podana przez producenta na opakowaniu. Boazerię pomalowaną farbą akrylową lub kredową warto zabezpieczyć jeszcze bezbarwnym lakierem, który chroni powierzchnię przed zarysowaniem i innymi uszkodzeniami mechanicznymi. Ciekawy efekt vintage można uzyskać, pokrywając farbę kredową woskiem.
  • Malowanie lakierem lub lakierobejcą – wybierz preparat do stosowania wewnątrz, który jest bezzapachowy i bezpieczny dla zdrowia. Lakier lub lakierobejcę nakładaj na drewniane deski zgodnie z kierunkiem ułożenia słojów przy pomocy pędzla. Boazerię pokryj lakierem co najmniej w dwóch cienkich warstwach w odstępach czasowych
    zalecanych przez producenta preparatu.

Krótkie spodenki, 100% cotton
Krótkie spodenki, 100% cotton
Już od 74,40 zł Zamiast 93,00 zł