O pszczoły trzeba dbać, ponieważ są one bardzo pożytecznymi stworzeniami zarówno dla nas, jak i dla naszego otoczenia. Jak więc można się im odwdzięczyć? Świetnym pomysłem będzie zrobienie poidła dla pszczół.
Takie rozwiązanie na pewno zostanie przez nie docenione, zwłaszcza w okresie suszy. Pszczoły, podobnie jak inne zwierzęta lub ludzie, potrzebują stałego dostępu do wody. Jak wykonać funkcjonalne poidło dla pszczół? Podpowiadamy.
Lista potrzebnych produktów/narzędzi:
- płaskie naczynie
- kamienie, patyki, rośliny
- kolorowe wstążki
- rękawice robocze.
Dlaczego pszczoły powinny być dla nas ważne?
Pszczoły to niezwykle ważne owady, których brak miałby katastrofalne skutki dla środowiska. Te niepozorne stworzenia odpowiedzialne są za jakość upraw, różnorodność biologiczną, produkcję miodu, wzrost dzikich roślin i zapylanie. Niestety ciągłe zmiany klimatyczne przyczyniają się do stopniowego zmniejszania populacji tego gatunku. Czy można coś z tym zrobić? Na początek warto zacząć od małych kroków, takich jak zrobienie poidła dla pszczół. Taka pomoc będzie szczególnie istotna w okresie suszy, kiedy dostęp do wody jest wyjątkowo ograniczony. Dzięki nam pszczoły zyskają możliwość uzupełnienia braków wody niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania, a tym samym do ciągłej pracy, z którą muszą się zmierzyć.
Jakie powinno być poidło dla pszczół?
Pszczoły odpowiedzialne są m.in. za produkcję miodu oraz zapylanie roślin. Wszystko to wymaga dostępu do wody. W wyniku ograniczonej wilgotności ula ciała larw wysychają i giną, czego następstwem jest zmniejszenie się tego pożytecznego dla nas gatunku. Na szczęście poidełko dla pszczół może być ratunkiem. Zastanawiasz się, jakie powinno być? Wystarczy, że będzie funkcjonalne – dostęp do niego musi być łatwy i niewymagający dodatkowego nakładu pracy. Najlepiej, by znajdowało się w zacienionym miejscu, żeby woda nie odparowała zbyt szybko. Warto pamiętać również o tym, aby pojemnik był dostatecznie duży – dzięki temu owady bez problemu go znajdą.
Poidło dla pszczół – od czego zacząć realizację zadania?
Przed przystąpieniem do realizacji zadania, należy zgromadzić niezbędne akcesoria, materiały i narzędzia, które będą nam potrzebne. Dobrze będzie także zaopatrzyć się w rękawice robocze. Do zrobienia poidła dla pszczół najlepiej wykorzystać to, co mamy już w domu. W tej roli doskonale sprawdzą się doniczki, podstawki pod kwiaty oraz wszelkiego rodzaju pojemniczki. Przed rozpoczęciem pracy, warto zastanowić się nad wyborem odpowiedniego miejsca. Poidełka dla pszczół najlepiej umieścić w ogrodzie, wśród kwiatów, gdzie z dużym prawdopodobieństwem pojawią się te pożyteczne stworzenia. Jeśli masz taką możliwość, możesz wykonać kilka poideł i rozstawić je w różnych w miejscach. W ten sposób owady je szybciej znajdą i uzupełnią braki.
Jak zrobić poidełko dla pszczół?
Poidło dla pszczół może nie tylko pełnić wiadomą funkcję, lecz także stanowić świetną ozdobę ogrodu. Dlatego należy zadbać o estetykę wykonania. Trzeba też pamiętać o tym, by poidło było bezpieczne dla owadów. Pszczoły to niewielkie stworzenia, które bardzo łatwo mogą się utopić w zbyt dużej ilości wody. Warto więc dobrze przemyśleć konstrukcję zbiornika, by możliwie jak najlepiej odwzorowywało środowisko naturalne i sposób pozyskiwania wody przez te owady.
Pierwszym krokiem podczas realizacji prostego poidła dla pszczół jest wybór naczynia. Jakie powinno być? W miarę możliwości płaskie, płytkie i szerokie. Może to być stara podkładka pod kwiaty, duży talerz lub metalowa miska. Przed wypełnieniem wodą należy wcześniej dobrze go umyć, aby pozbyć się wszelkich substancji, które mogą okazać się niebezpieczne dla owadów.
Wybór naczynia to jednak nie wszystko. Poidło dla pszczół musi znajdować się w sąsiedztwie kamieni, patyków i roślin, na których będą mogły spokojnie przysiąść, a następnie zebrać z pojemnika tyle wody, ile potrzebują. Doskonale sprawdzą się również szyszki, kora i mech, które dodatkowo zachęcą do skorzystania ze stworzonego przez nas miejsca do wypoczynku. Kamyki po oczyszczeniu możemy umieścić też w naczyniu tak, by wystawały ponad powierzchnię. Zwiększy to jego stabilność, jednocześnie tworząc dodatkowe miejsca do zaczerpnięcia wody. Poidło dla owadów można przyozdobić kolorowymi wstążkami. Nie tylko będzie się ono pięknie prezentować w naszym ogrodzie, lecz także zwróci uwagę zwierząt.
Ostatnim krokiem jest rozmieszczenie przygotowanych naczyń w ogrodzie. Najlepiej, jeśli będą znajdować się w niedalekiej odległości od roślin miododajnych. Niektóre z poideł można ukryć pod krzewami, inne z kolei pozostawić na widoku. Pszczoły bardzo lubią różnego rodzaju zakamarki, dlatego na pewno prędzej czy później znajdą pojemnik z wodą umieszczony np. pod liśćmi. Pamiętajmy, by regularnie wymieniać wodę. Należy pilnować, by materiał organiczny nie gnił w naczyniu.