Jak zrobić piaskownicę dla dzieci z drewna, z palet?

Piaskownicę dla dzieci z łatwością zrobisz samodzielnie. Wystarczy pomysł, wolny czas i odrobina pracy. Możesz wykorzystać stare palety lub drewno, które dostaniesz w tartaku lub markecie budowlanym. Kiedy skończysz pracę, podziw w oczach dziecka będzie bezcenny.

Piaskownica w ogrodzie to gwarancja świetnej zabawy na świeżym powietrzu. Możesz wybrać model dostępny w sprzedaży albo wykonać ją własnoręcznie. W tym drugim przypadku masz dużą dowolność – twoja piaskownica może mieć spore rozmiary, być dopasowana do zainteresowań dzieci lub też dostosowana do ilości miejsca w ogrodzie.

Jakie materiały są potrzebne do zrobienia piaskownicy?

Z podanych niżej materiałów i narzędzi zbudujesz kwadratową piaskownicę o wymiarach 180 × 180 cm z pokrywą:

  • 20 desek o wymiarach 180 × 15 cm i 4 deski o wymiarach 90 × 15 cm
  • 4 listwy narożne

  • impregnat do drewna na zewnątrz
  • lakier do drewna
  • pędzel

  • agrowłóknina
  • piasek.

Jak zrobić piaskownicę z palet?

Do budowy drewnianej piaskownicy, zamiast nowych desek, możesz użyć również drewna z odzysku. Jak zatem zrobić piaskownicę z palet? Najpierw musisz pozyskać z nich deski do budowy. Przyda ci się łom i młotek – za ich pomocą zdemontujesz palety na poszczególne części. Pozbądź się też ewentualnych gwoździ. Kolejny krok to oczyszczenie i wyszlifowanie drewna. Warto wykorzystać do tego strug lub szlifierkę – to znacznie przyspieszy pracę. Jeśli jednak nie masz tych narzędzi, użyj papieru ściernego. Po przygotowaniu desek możesz zabrać się za wybór miejsca na piaskownicę, a następnie jej montaż.

Jak zbudować piaskownicę drewnianą? Przygotuj miejsce

Przed montażem piaskownicy zastanów się, gdzie ją ustawisz. Konstrukcję warto umieścić w miejscu zacienionym, pod drzewami lub takim, gdzie będziesz mógł ustawić parasol ogrodowy. Tam, gdzie ma stanąć piaskownica, wykop ziemię na głębokość około 10–20 cm. Jeżeli powierzchnia nie jest płaska, usuń wszelkie korzenie i kamienie. Następnie na dnie rozłóż agrowłókninę, która spowolni ukorzenianie się roślin i nie dopuści do zawilgocenia piasku. 

Jak zrobić zamykaną piaskownicę dla dzieci? 

Na wyznaczonym i odpowiednio przygotowanym miejscu możesz zamontować piaskownicę dla dziecka. Do wykonania boków piaskownicy wykorzystaj 8 dłuższych desek (na jeden bok trzeba przeznaczyć 2 deski). Deski połącz ze sobą za pomocą listwy narożnej, wkrętów do drewna i wkrętarki.

Budując własnoręcznie piaskownicę dla dziecka, warto stworzyć również pokrywę. W zamykanej piaskownicy piasku nie zabrudzą liście z ogrodu ani zwierzęta. Pokrywę najlepiej wykonać z dwóch elementów – będzie znacznie bardziej funkcjonalna i łatwiejsza do otworzenia lub zamknięcia.

Do wykonania pokrywy użyj pozostałych długich oraz 4 krótszych desek. Ustaw równolegle do siebie dwie krótsze deseczki w odległości 180 cm, a następnie za pomocą wkrętów przymocuj do nich prostopadle deski długie. W ten sposób zbuduj dwa elementy pokrywy. Każda z części musi składać się z 2 desek 90 × 15 cm oraz 6 desek 180 × 15 cm.

Wykończenie piaskownicy 

Zanim wsypiesz do piaskownicy piasek i zawołasz maluchy do zabawy, zadbaj o właściwe wykończenie i zabezpieczenie drewnianej konstrukcji. Wyszlifuj wszelkie możliwe krawędzie papierem ściernym, aby były lekko zaokrąglone i tym samym bezpieczne dla dzieci. Następnie zabezpiecz drewno impregnatem. Preparat sprawi, że drewniana piaskownica będzie odporna na niszczący wpływ zmiennych warunków atmosferycznych i promieniowanie UV. Nałóż dwie warstwy impregnatu przy pomocy pędzla. Kiedy wyschną, warto pokryć drewno lakierem, który dodatkowo je zabezpieczy i wydłuży żywotność. W przypadku lakieru także nałóż pędzlem dwie warstwy. Kiedy całość wyschnie, do tak przygotowanej piaskownicy możesz już nasypać piasek!

T-shirt EURO 2020