Jak wykonać pergolę ogrodową z drewna?

Pergola to nie tylko piękny element dekoracyjny ogrodu, po którym pną się różne gatunki kwiatów i innych roślin. To również funkcjonalna konstrukcja, która zapewnia cień w czasie upalnego lata lub ochronę przed jesiennym deszczem

Samodzielne przygotowanie tego typu konstrukcji nie jest trudne. Można bez problemu podjąć się wykonania pergoli z pomocą jednej osoby. Wystarczy zgromadzić podstawowe narzędzia i materiały. 

Lista potrzebnych produktów:

  • wkręty metalowe

Jak zrobić pergolę ogrodową? Od czego zacząć?

Wiele osób zastanawia się, jak zrobić pergolę na balkon, taras lub do ogrodu. To nie jest trudne zadanie, jednak trzeba się do niego odpowiednio przygotować. Pierwszy krok stanowi rozrysowanie koncepcji, jak ostatecznie będzie wyglądać ten element. W tym celu warto przejrzeć różne pomysły na stronach internetowych. Należy wziąć pod uwagę także teren, na którym chcemy postawić pergolę. Trzeba go dokładnie wymierzyć przy pomocy miarki, by ustawienie konstrukcji było bezproblemowe.

Następnie musimy zaopatrzyć się w odpowiednie materiały. Pergolę można wykonać z różnych rodzajów drewna. Tak naprawdę nie ma żadnych ograniczeń. W zależności od naszych upodobań możemy zdecydować się na miękkie gatunki, takie jak sosna, twardsze, np. buk lub dąb, albo niezwykle trwałe – egzotyczne. To coraz popularniejsze rozwiązanie, jednak wiąże się z wyższymi kosztami. Choć gatunki takie jak robinia są bardzo piękne i wyróżnia je niesamowity rysunek drewna, trzeba za nie sporo zapłacić. Jednak wówczas zyskujemy surowiec, który posłuży nam przez długie lata. 

Jak zbudować pergolę krok po kroku? Przygotowanie drewna

Kiedy zdecydujemy się już na konkretny gatunek drewna, warto zamówić ten materiał w sklepie, gdzie pracownicy dotną go do podanych przez nas wymiarów. Taką usługę można zamówić w większości marketów budowlanych. Dzięki temu zaoszczędzimy czas na docinanie, a ponadto będziemy mieć pewność, że poszczególne elementy konstrukcji zostały precyzyjnie wycięte. Niezależnie od tego, jakie drewno wybierzemy, najważniejsza jest impregnacja. Dzięki niej pergola będzie odporna na działanie promieni słonecznych, deszcze, pleśń, grzyby, zmienną temperaturę, a także uciążliwe owady. Środek do impregnacji powinien być dobrany do danego gatunku drewna. Wtedy zapewni stuprocentową ochronę i skuteczność.

Budowanie pergoli zaczynamy od przygotowania drewna. Zakładamy rękawice robocze i szlifujemy poszczególne elementy za pomocą szlifierki oscylacyjnej. Następnie oczyszczamy listewki z powstałego kurzu i pyłów. Możemy to zrobić odkurzaczem. Kolejnym krokiem jest odtłuszczenie powierzchni np. benzyną ekstrakcyjną. Po wyschnięciu można zaaplikować impregnat ochronny. Nakładamy go pędzlem zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu. 

Ostatnim etapem jest nałożenie warstwy farby w wybranym kolorze. W tym przypadku również należy kierować się instrukcją zawartą na opakowaniu. Możemy zdecydować się na dowolny kolor, jednak sam preparat powinien być przeznaczony do konkretnego gatunku drewna. Dzięki temu będzie on w stanie chronić pergolę przed słońcem, wilgocią oraz innymi niekorzystnymi dla konstrukcji czynnikami. 

Budowanie pergoli ogrodowej – montaż konstrukcji 

Po przygotowaniu drewna można przystąpić do montażu pergoli. Jeżeli chcemy umieścić konstrukcję w ogrodzie, należy najpierw zadbać o grunt, czyli wylać fundamenty lub skorzystać z kotew. To świetne rozwiązanie, jednak trzeba pamiętać o ich dokładnym wypoziomowaniu, do czego przyda się poziomica. Następnie stawiamy belki pionowe. Wkręcamy je w kotwy, stale kontrolując ich poziom. Montaż najlepiej wykonywać w dwie osoby, ponieważ w takiej sytuacji jedna z nich może przytrzymywać poszczególne elementy pergoli. 

Przechodzimy teraz do montażu górnej części pergoli – dokładnie łączymy listewki ze sobą wkrętami metalowymi i wkrętarką. Na końcu montujemy listewki uzupełniające konstrukcję oraz sadzimy rośliny.

Bluza robocza CAMO