DO CZEGO SŁUŻY MIESZADŁO ELEKTRYCZNE?

Mieszadła dobieramy, biorąc pod uwagę rodzaj i ilości masy. Kolejna istotna kwestia związana z wyborem mieszadła to kierunek wirowania. W przypadku zapraw bardziej płynnych, specjaliści zalecają mieszadło, które wytwarza ruch z góry do dołu. Gdy mamy do wymieszania zaprawę o większej gęstości, wówczas należy stosować mieszadło wirujące w przeciwnym kierunku. 

Wybieramy mieszadło elektryczne

Pierwszą kwestią istotną w kontekście wyboru mieszadła elektrycznego zawsze powinien być rodzaj materiału, który będziemy mieszać. Mieszadło elektryczne może być stosowane do kleju, różnego rodzaju zapraw, żywicy oraz gipsu. Podstawowe znaczenie przy wyborze średnicy mieszadła ma również fakt, ile materiału będziemy mieszać jednorazowo. Dlaczego? Bowiem małych mieszadeł nie należy wykorzystywać do dużych ilości materiału, podobnie jak nie jest zalecane, by do mieszania małych ilości materiału zabierać się przy pomocy dużego mieszadła. Powodem jest fakt, że z powodu niewłaściwego doboru mieszadła istnieje ryzyko, że do materiału dostanie się zbyt duża ilość powietrza. W efekcie możemy otrzymać niejednorodną mieszaninę. W przypadku mieszadeł kryterium, które należy wziąć pod uwagę, to również moc i prędkość obrotu urządzenia. Ma to znaczenie w kontekście ilości materiału, które mieszadło będzie musiało przemieszać, czyli wydajności sprzętu. Podczas remontów często można zauważyć, że do mieszania materiały używana jest wiertarka. To poważny błąd, ponieważ urządzenia te nie pracują na odpowiednich prędkościach, co może skończyć się uszkodzeniem sprzętu. Poza tym w przypadku mieszania jakiegokolwiek materiału, by rezultat był jak najlepszy, należy panować nad prędkością mieszania. To znaczy przede wszystkim, że powinna zwiększać się stopniowo i powoli, od najmniejszej do największej.

Mieszarka do kleju i mieszarka do zapraw

Optymalną zdolność mieszania możemy uzyskać, biorąc pod uwagę stosunek mocy mieszadła elektrycznego do jak największej średnicy głowicy, którą będziemy w stanie na niej zamontować. To generalna zasada dotycząca zarówno rodzaju, jak i ilości materiału, który mamy zamiar wymieszać. Istotną rolę odnośnie mieszania zaprawy pełni również zbiornik, w którym znajdzie się materiał do mieszania. Konkretnie chodzi o pojemność naczynia. Zanim znajdzie się w nim materiał do mieszania, należy wlać do zbiornika wodę w objętości sugerowanej przez producenta materiału (zazwyczaj w proporcji 1:3). Pozwoli to – przy właściwym mieszaniu – na osiągnięcie jednolitej konsystencji zaprawy murarskiej. Zaprawa nie będzie zbijać się wówczas w grudki na nawierzchniach gładkich, co ma wpływ na jakość ich wykończenia. Mieszadło elektryczne może być zasilane energią z sieci lub pochodzącą z akumulatora. Mieszarka do kleju czy mieszarka do zaprawy z zasilaniem sieciowym będzie bardziej wydajna od akumulatorowej. Moc silnika będzie wówczas większa, ale należy liczyć się z ograniczeniami wynikającymi z długości przewodu. Takich przeszkód nie będzie w odniesieniu do mieszarki zasilanej akumulatorem. Wadą jest jednak kwestia szybkiego zużywania baterii. 

Czym różnią się mieszarki?

Mieszarki mogą różnić się od siebie przeznaczeniem. Warto wiedzieć, jak dobrać mieszarkę ze względu na rodzaj mieszania. Te o cylindrycznym kształcie, których kształt pozwala wytworzyć ruch ssący, przeznaczone są do wszystkich rodzajów zapraw cementowych. Materiał jest wówczas przesuwany z dołu do góry, wewnątrz głowicy. Do materiałów o niskiej gęstości wybieramy mieszadło o stożkowym kształcie, który wciska materiał w kierunku dna, tworząc wewnątrz wir. Taki ruch dostarcza mieszaninie odpowiednią ilość powietrza i usuwa pęcherzyki. Po każdym użyciu mieszadło powinno zostać starannie wyczyszczone. Dzięki zastosowaniu wiadra z czystą wodą szybko możemy usunąć resztki, które przylgnęły do mieszarki podczas pracy. Jeśli właśnie skończyliśmy mieszać żywicę, sprzęt możemy domyć za pomocą gorącej wody. Producenci nie zalecają stosowania chemicznych produktów do czyszczenia. Ma to znaczenie pod kątem materiału, z którego wykonane jest mieszadło. Każdy z nich ma pewne wady, z którymi należy się liczyć. Stal będzie szybko korodować w kontakcie z wodą, co może generować pojawianie się rdzy. Metal nierdzewny jest natomiast bardzo ciężki i nieodporny na przywieranie. Mieszadło może być wykonane również ze stali pokrytej warstwą nieprzywieralną. Są to drogie elementy, choć umożliwiają skuteczne czyszczenie mieszadeł nawet z zapraw o dużej lepkości. Są jeszcze mieszarki z włókna węglowego. Jest to materiał trwały i lekki, ale nie powinien współpracować z każdym rodzajem zaprawy.