Dobrze zorganizowane miejsce do majsterkowania w warsztacie sprawia, że praca staje się o wiele bezpieczniejsza, bardziej wygodna, a co za tym idzie efektywna. Każdy majsterkowicz, który poważnie podchodzi do swojej pasji, a tym bardziej osoby, które zajmują się naprawami, mechaniką czy stolarstwem zawodowo, muszą posiadać profesjonalny stół do warsztatu. Jaki stół do warsztatu najlepiej wybrać?
Stół warsztatowy - najważniejsze cechy
Stoły warsztatowe mogą się różnić wieloma parametrami. Wśród nich znajdują się: wielkość, funkcjonalność, materiał wykonania, wytrzymałość i odporność na zarysowania, nośność, a nawet możliwość przewodnictwa elektrycznego. Stół w warsztacie ma zadanie głównie taktyczno-techniczne jednak ważna jest także estetyka, dlatego sklepy z narzędziami oferują wiele stołów warsztatowych w różnych wariantach kolorystycznych.
Wymiary
Wybór odpowiedniego stołu warsztatowego zależy od tego, do czego będzie on dokładnie wykorzystywany oraz od pomieszczenia, w którym miałby się znajdować. Duży stół zawsze jest wygodniejszy, jednak w niewielkim pomieszczeniu będzie zagracał przestrzeń. Szerokość stołu dostosuj do jego przeznaczenia. Jeżeli jesteś posiadaczem niewielkiego warsztatu i nie zajmujesz się konstruowaniem czy naprawianiem wielkich rzeczy, ale chcesz wydzielić strefę roboczą w swoim garażu, to mały stół warsztatowy z pewnością wystarczy.
Drugą nie mniej istotną sprawą jest wysokość blatu roboczego. Standardowa wysokość blatu powinna wynosić 90 cm, jednak o wiele lepszym rozwiązaniem jest dostosowanie wysokości blatu do wzrostu użytkownika. Ponadto, blat roboczy powinien być dostosowany do trybu pracy (stojący czy siedzący). Dlatego najlepiej jest wybrać stół do warsztatu z możliwością regulacji wysokości.
Z jakiego materiału stół warsztatowy wybrać?
Kupując stół do warsztatu myślimy głownie o tym, aby był solidny i wytrzymały po to, by posłużył przez długie lata. Warto jednak zastanowić się nad innymi aspektami. Jedną z najważniejszych kwestii jest materiał, z którego wykonany jest blat. Tak jak w przypadku innych cech, rodzaj blatu będzie uzależniony od rodzaju wykonywanej pracy.
Stół drewniany pięknie prezentuje się w warsztacie i znajdzie zastosowanie zwłaszcza w stolarstwie. Blat dębowy olejowany będzie dobrym, choć kosztownym wyborem. Dąb to bardzo twarde drewno, a jego właściwości pozwalają na pochłanianie drgań, przez co podczas pracy młotkiem, hałas jest tłumiony. Drewno dębowe jest także odporne na wysokie temperatury.
Drewniany stół warsztatowy gorzej sprawdzi się w warsztacie samochodowym, gdzie używa się tłustych i mocno brudzących smarów i olejów. Można jednak zastosować gumową nakładkę, która ochroni przez zabrudzeniem blatu. W przypadku stosowania w warsztacie chemikaliów, można też pokryć blat blachą ocynkowaną.
Największym powodzeniem cieszą się stoły z blatem wykonanym z płyty MDF lub ze sklejki lakierowanej. Jest to najtańsze rozwiązanie i jednocześnie bardzo trwałe. Jego funkcjonalność także można zwiększyć stosując różnego rodzaje nakładki. Właściciele warsztatów często stosują blachę kwasoodporną, która jest odporna zarówno na kwasy i całą chemię stosowaną w warsztacie, jak i uszkodzenia mechaniczne.
Dodatkowe wyposażenie stołu do warsztatu
Dla wygody użytkowania dobrze jest zorganizować przestrzeń na ścianie blisko stołu, gdzie będzie można odwieszać podręczne narzędzia i drobne elementy, jak śrubki i gwoździe. W tym celu sprawdzi się krata z haczykami, na których można powiesić pojemniki lub mocny magnes, pozwalający na "odwieszenie" na przykład młotka lub cążków. Zmniejszenie ilości rzeczy pozostawianych na blacie sprawi, że praca będzie o wiele przyjemniejsza.
Możesz również kupić stół warsztatowy z dodatkową półką czy szufladami. Taki mebel pozwoli na uporządkowanie narzędzi oraz sprawi, że będziesz mieć najpotrzebniejsze rzeczy zawsze pod ręką.
Dodatkowe udogodnienia w jakie mogą być wyposażone stoły warsztatowe to uchwyty na narzędzia, imadło, lampy, listwy z przyłączeniami. Do wybranego stołu można dokupić dodatkowe półki czy szafki na narzędzia. Dobrym pomysłem będzie wybór takiej na kółkach. Pozwoli ona szybko przenieść ciężkie narzędzia w dowolne miejsce.
Warto zastanowić się nad dodatkowymi zabezpieczeniami jak technologia ESD. Jest to bardzo istotny element, zwłaszcza jeżeli używasz elektronarzędzi zasilanych prądem sieciowym. Technologia ta chroni przed wyładowaniami elektrycznymi. Jeżeli zwykle korzystasz z tradycyjnych elektronarzędzi wymagających dostępu do prądu, to wybierz stół z wbudowanym przedłużaczem.
Stół warsztatowy DIY
Istnieje także możliwość wykonania stołu do warsztatu samodzielnie. Jeżeli posiadasz odpowiednie narzędzia i chęci, to nic nie stoi na przeszkodzie. Dobry stół warsztatowy musi być przede wszystkim stabilny i wytrzymały. Dlatego trzeba zwrócić szczególną uwagę na konstrukcję.
Stabilna konstrukcja z wybranym przez siebie blatem może być wyposażona we wszystkie udogodnienia dla najbardziej wymagających domowych majsterkowiczów. Nie musisz mieć do tego wielu zaawansowanych maszyn.
Dostępne opcje w marketach budowlanych pozwalają na zamawianie gotowych półproduktów, które możesz następnie złożyć w wymarzony mebel. Możesz zamontować szuflady, imadło, które pozwoli na stabilizację obrabianego elementu, lampki oraz możesz przymocować przedłużacz w najwygodniejszym dla Ciebie miejscu. Samodzielnie wykonany stół będzie nie tylko pasował pod wymiary niewielkiej przestrzeni, ale także sprawi ogromną satysfakcję.