Nożyce do żywopłotu - jakie nożyce sprawdzą się najlepiej?

Nożyce do żywopłotu to niezbędnik każdego, kto posiada swój przydomowy ogród. Dzięki nim można utrzymać swój żywopłot w porządku, docinając go estetycznie raz na jakiś czas, formując albo wycinając z niego fantazyjne wzory. W ofertach sklepów znaleźć można różne propozycje narzędzi do pielęgnacji żywopłotów tj. ręczne nożyce, czyli popularne niegdyś sekatory oraz mechaniczne nożyce napędzane elektrycznie za pomocą akumulatora lub silnika spalinowego. 

To nie wszystko, poszczególne sprzęty różni wiele innych czynników tj. ich waga, długość cięcia oraz szerokość skoku cięcia. Każde z tych nożyc posiadają swoje plusy i minusy, jeśli więc zastanawiasz się nad ich zakupem, koniecznie przeczytaj nasz poradnik, w którym przyglądamy się z bliska nożycom ogrodowym, abyś mógł wybrać odpowiednie do twojego ogrodu.

Rodzaje nożyc do cięcia żywopłotu

Na rynku spotkać można różne rodzaje nożyc do żywopłotu, które można dopasować do swoich preferencji oraz ich przeznaczenia. W zależności od tego, do czego konkretnie będziemy ich potrzebować, na takie powinniśmy się zdecydować, ponieważ poszczególne modele różnią się od siebie pod wieloma względami, a każdy ich rodzaj będzie odpowiedni do strzyżenia innego typu krzewów w ogrodzie.

Nożyce ręczne

Klasyczny rodzaj nożyc ogrodowych, który świetnie sprawdza się w mniejszych przydomowych ogródkach, gdzie nie ma zbyt wielu krzewów do strzyżenia. Ze względu na budowę można podzielić je na dwa rodzaje w zależności od kształtu ostrza, czyli proste i pofałdowane. Nożyce do żywopłotu z prostym ostrzem najlepiej sprawdzą się do przycinania oraz formowania młodych krzewów i miękkich pędów.

Zaś nożyce z pofałdowanymi ostrzami przydadzą się przy cięciu żywopłotów z twardszymi i grubszymi gałęziami (jak np. tuje). W obu tych przypadkach należy pamiętać o dobrym naostrzeniu nożyc, ponieważ dzięki temu nie kaleczymy roślin podczas przycinania żywopłotów. Ręczne nożyce posiadają również udogodnienia, które wspomagają pracę z ich pomocą, a wśród nich możemy wyróżnić ergonomiczny uchwyt zapewniający komfortową pracę oraz to, że narzędzie jest stosunkowo lekkie i wytrzymałe. Dzięki temu możliwe jest cięcie krzewów nożycami przez długi czas.

Nożyce elektryczne

Elektryczne nożyce to świetne rozwiązanie dla tych, którzy posiadają wysokie masywne żywopłoty, wymagające znacznie bardziej wydajnego sprzętu niż nożyce ręczne. Dzięki nim w krótkim czasie uzyskamy wysoką wydajność i precyzję pracy podczas pielęgnacji żywopłotu. Elektryczne nożyce to najczęściej wybierany sprzęt tego typu, na co wpływa także waga urządzenia, łatwość oraz jakość użytkowania, a także cicha praca. Do wad natomiast można zaliczyć niezbędne podłączenie do prądu, co może być problematyczne ze względu na plączący się kabel, na który trzeba uważać, aby go przypadkiem nie przeciąć. Kolejną ważną kwestią, związaną z bezpieczeństwem jest to, że nie należy z pomocą tych nożyc ciąć wilgotnych oraz mokrych roślin, ponieważ grozi to zwarciem lub porażeniem prądem.

Nożyce akumulatorowe

Z wyglądu są zbliżone do nożyc elektrycznych, różnią się jednak jednym podstawowym elementem - brakiem podłączenia sieciowego w postaci kabla. Nożyce akumulatorowe umożliwiają pracę na dużej powierzchni bez konieczności przemieszczania się z przedłużaczem lub ciągłego przepinania kabla w inne bliższe gniazdko. Największym minusem nożyc akumulatorowych jest ograniczona moc akumulatora, który pozwala na pracę jedynie około 40-60 minut w zależności od modelu urządzenia oraz kondycji baterii. Zamierzając korzystać z nożyc znacznie dłużej, warto zaopatrzyć się w zapasowy akumulator.

Nożyce spalinowe

Najbardziej profesjonalne nożyce do cięcia żywopłotu oraz przycinania krzewów dostępne na rynku, które są wyposażone w silnik spalinowy umożliwiający znacznie dłuższy czas pracy bez konieczności zasilania sieciowego. Biorąc pod uwagę to, że jest to sprzęt o dużej mocy, jest on głównie wykorzystywany przez specjalistów zajmujących się profesjonalnie pielęgnacją ogrodów. Mimo wysokiej jakości sprzęt posiada także pewne wady. Nożyce spalinowe generują hałas i spaliny, przez co mogą być niewygodne dla pobliskich mieszkańców. Co więcej, nożyce spalinowe do żywopłotu są zazwyczaj znacznie cięższe niż pozostałe rodzaje tego typu urządzeń, nie są więc przeznaczone do dłuższej pracy kogoś, kto na co dzień nie ma do czynienia z ciężkim sprzętem.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem

Zanim zdecydujemy się na zakup, powinniśmy zastanowić się nad paroma istotnymi kwestiami, które pomogą nam dobrać właściwy rodzaj nożyc do żywopłotów. Podstawowym czynnikiem, jaki należy wziąć pod uwagę, jest moc, która im będzie większa, tym urządzenie będzie sprawniej i szybciej pracowało oraz bez problemu poradzi sobie z grubymi, twardymi gałęziami. 

Następnie warto zwrócić uwagę na kształt i długość ostrza, które zapewniają szybsze i sprawniejsze cięcie poszczególnych typów i rozmiarów krzewów. Kolejnym czynnikiem jest materiał, z jakiego wykonane jest ostrze - ważne, żeby była to wycinana laserowo stal nierdzewna, dodatkowo wzmacniana diamentowym szlifem. Warto pamiętać również o tym, aby nożyce zawsze były odpowiednio naostrzone, to zapobiegnie awariom oraz uszkodzeniom roślin, które mogą doprowadzić do ich chorób. 

Ostatnią istotną sprawą jest waga nożyc - najlepiej, aby były jak najlżejsze, co sprawi, że praca z nimi będzie bardziej wydajna i lżejsza. Zastanawiając się jakie nożyce do żywopłotu wybrać, weź pod uwagę nasze wskazówki i znajdź sprzęt odpowiedni dla siebie.