Ogród to miejsce, które reprezentuje gospodarza. To wizytówka, która powinna być zadbana, by urzekać zarówno odwiedzających, jak i samych właścicieli. Możemy stworzyć autorską kompozycję lub kierować się wytycznymi ze względu na style popularne wśród ogrodników, takie jak np. ogród japoński.
Aranżacja ogrodu jest niezwykle istotna i musi tworzyć spójną całość z domem. Jeśli mamy w sobie duszę artysty, możemy stworzyć unikalną przestrzeń ogrodową według własnego pomysłu. Warto jednak zdecydować się na ogród, w którym będzie dominował pewien charakterystyczny styl, tak jak to jest w przypadku ogrodu japońskiego. Przestrzeń ta charakteryzuje się harmonią z naturą, dominuje w niej różnorodność pod względem nie tylko roślinnym, lecz także architektonicznym.
Lista potrzebnych produktów:
- sekator ogrodowy do cienkich i grubych gałęzi;
Aranżujemy ogród japoński – od czego zacząć?
Ogród jest wizytówką. Tworząc idealną kompozycję w ogrodzie, powinniśmy wziąć pod uwagę estetykę poszczególnych elementów i nasze wymagania. Niektóre ogrody mogą być mniej lub bardziej funkcjonalne. Wyróżnia się kilka charakterystycznych stylów kompozycji, które dominują, a jednym z nich jest przestrzeń utrzymana w nurcie japońskim.
Mówiąc o ogrodach w stylu japońskim, warto wspomnieć nieco o historii. Takie kompozycje zaczęły pojawiać się już w epoce Asuka, czyli na początku 550 roku. Zaczęto wówczas tworzyć projekty wykorzystujące obecność stawów i wysp. W epoce Nara, czyli w latach 710–792, powstawały kompozycje ogrodowe, które opierały się na zasadzie feng shui. Fundamentem takiego ogrodu był wysoki kamień, który następnie otaczano coraz mniejszymi kamyczkami. Lata 794–1185, czyli epoka Heian, pozwoliła na rozwinięcie myśli yin i yang. Zaczęły pojawiać
większe ogrody, na których obszarze znajdowały się stawy, bramy kwiatowe i kryte ścieżki. Ogrody japońskie powstawały w wyniku zamiłowania do przyrody i dlatego wzorowano je na
formach naturalnych. Motywy kompozycyjne były czerpane z rodzimej przyrody. W zmniejszeniu kształtowano las, jezioro, wybrzeże, nieraz cały archipelag wysp przypominających Japonię.
Poza wspomnianymi początkowymi epokami każda kolejna przynosiła coraz to nowsze elementy, które wprowadzano w ogrodach o stylistyce japońskiej:
- staw z kwiatami lotosu;
- mostki oparte na wykorzystaniu płaskich kamieni;
- łaźnie, toalety;
- kamienie do medytacji;
- ścieżki, alejki;
- mosty;
- bramy wejściowe.
Symbolika ma ogromne znaczenie w ogrodzie japońskim
Mówiąc o ogrodach utrzymanych w stylu japońskim, nie można zapominać o kwestiach związanych z symboliką. Przestrzenie tworzone w tej stylistyce powinny inspirować się naturą, a nie ją kopiować. Oznacza to, że ogrody japońskie jedynie naśladują przyrodę, a w rzeczywistości są jej miniaturowymi odpowiednikami. Takie przestrzenie mają często wymiar mistyczny – każdy, nawet najmniejszy element ma istotne znaczenie. Nic nie jest przypadkowe, a sam ogród powinien wyglądać tak, jakby powstał tysiące lat temu i nie został stworzony przez człowieka. Ogrody japońskie są unikalnym typem kompozycji, głównie ze względu na niezwykle istotną symbolikę, ale i harmonię, która płynie z takiego stylu, pomimo jego nieoczywistego chaosu. Możemy odtworzyć je na działce. Fundamentem przestrzeni japońskiej jest woda. Symbolizuje ona życie, zapewnia dynamikę i ruch. Co ciekawe, spokojne, wolno płynące strumienie są odzwierciedleniem kobiet, a ich przeciwieństwem – symbolizujące mężczyzn rwące potoki, przez wielu kojarzone z agresją i dynamiką. W ogrodzie japońskim nie może zabraknąć kamieni. Są one wyznacznikiem długowieczności, jak również niezmienności. W odróżnieniu od większości innych ogrodów wersje japońskie narzucają wykorzystanie kamieni nie tylko o podobnym kształcie, lecz także fakturze. Dzięki temu wprowadzamy do naszej przestrzeni harmonię oraz zaznaczamy nienaruszony przez człowieka stan.
Jakie rośliny i dodatki powinny znaleźć się w ogrodzie japońskim?
W ogrodzie japońskim rośliny są dodatkiem, ale niezwykle ważnym, który powinien być dobierany według konkretnych reguł. W takich przestrzeniach świetnie sprawdzą się byliny, niewielkie krzewy i drzewka, a także pnącza. Dobrym wyborem będzie zaopatrzenie się w tawułki, chryzantemy, goździki, lilie, irysy, lotosy, narcyzy, peonie, storczyki, zawilce, dalie i astry. Mówiąc o krzewach, nie możemy zapomnieć o pięknych jaśminowcach, hortensjach, ligustrach, złotlinach, ostrokrzewach czy azaliach. Z drzew należy sięgać jedynie po te charakterystyczne dla obszarów azjatyckich, czyli magnolie, klony palmowe, magnolie, wiśnie ozdobne, sosny i miłorzęby chińskie. Wielu ogrodników decyduje się także na umieszczenie w swoim ogrodzie… bambusów
mrozoodpornych! To specjalne odpowiedniki oryginalnych bambusów, które świetnie radzą sobie w naszym zmiennym klimacie. Decydując się na stworzenie ogrodu japońskiego, musimy pamiętać o jego regularnej pielęgnacji. Takie przestrzenie zawsze powinny wyglądać idealnie.
Choć z jednej strony idea ogrodu japońskiego to jego wymiar nienaruszony przez człowieka, z drugiej jednak należy wykonywać regularne zabiegi pielęgnacyjne, aby utrzymać go w odpowiedniej formie. Trzeba również wspomnieć o dodatkach, które mogą pojawić się w przestrzeni ogrodu
japońskiego. Warto wziąć pod uwagę stworzenie niewielkiego oczka wodnego. To element, który idealnie wpisuje się w stylistykę japońską – synergię wody i kamieni. Jeśli mamy odpowiednie warunki, powinniśmy stworzyć unikatowe podesty lub mosty nad oczkiem wodnym czy stawem. Możemy zaopatrzyć się też w ozdoby czerpiące ze stylu japońskiego, takie jak misy z przelewającą się wodą czy inne detale wykonane z kamienia.