Ćma bukszpanowa (Cydalima perspectalis) to inwazyjny gatunek motyla, którego larwy żerują na liściach i młodych gałęziach krzewów bukszpanu. Szkodnik pochodzi z Azji, gdzie naturalnie występuje w strefie wilgotnej i subtropikalnej, m.in. w Indiach, Chinach i Japonii. U nas też się zadomowił i jeśli uprawiasz bukszpan, prawdopodobnie go spotkasz.
Na szczęście zwalczanie gąsienic ćmy bukszpanowej nie należy do specjalnie trudnych wyzwań. Warto spróbować pozbyć się larw sposobami ekologicznymi. Niestety, nie zawsze się to udaje, szczególnie jeśli doszło już do zbyt dużego rozmnożenia osobników i przetrwanie roślin jest poważnie zagrożone. W takim przypadku trzeba sięgnąć po chemiczne preparaty. Najkorzystniejsze dla środowiska naturalnego są ekologiczne metody zwalczania szkodników takich jak ćmy bukszpanowe. Niestety czasami nie są one wystarczające. W takim przypadku pozostaje ci tylko zastosowanie insektycydów chemicznych.
Ćma bukszpanowa – dlaczego należy ją zwalczać?
Ćma bukszpanowa to najgroźniejszy szkodnik krzewów bukszpanu. Samica składa od stu do czterystu jaj bezpośrednio na liściach rośliny. Chociaż dorosłe osobniki nie niszczą rośliny, żarłoczne larwy są dla niej zabójcze. Jeśli dostrzeżemy wśród liści zielone gąsienice ćmy bukszpanowej, natychmiast powinniśmy interweniować.
Owady należą do niezwykle inwazyjnych i jeśli zignorujemy ich pojawienie się, w ciągu zaledwie kilku tygodni są w stanie całkowicie pozbawić krzew liści. Uszkadzają także młode gałęzie i jeżeli nie zostaną opanowane w porę, mogą doprowadzić do obumarcia bukszpanu.
Ćma bukszpanowa – oprysk ekologiczny
Zwalczanie gąsienic ćmy bukszpanowej warto rozpocząć od użycia środków ekologicznych. Są znacznie mniej szkodliwe dla środowiska naturalnego niż preparaty chemiczne, w dodatku dzięki nim można uzyskać selektywność i nie zabijać pożytecznych owadów, takich jak np. pszczoły czy trzmiele.
Ekologiczny oprysk na ćmę bukszpanową bazuje na dostępnych na rynku preparatach biologicznych. Najczęściej zawierają one pasożytnicze gram-dodatnie bakterie Bacillus thuringiensis, które bytują w przewodzie pokarmowym gąsienic ćmy bukszpanowej, doprowadzając je do ich wyginięcia. Oprysk należy wykonać, używając opryskiwacza. Pamiętaj też o zabezpieczeniu w postaci okularów ochronnych i rękawic.
Jaki oprysk na ćmę bukszpanową wybrać? Chemiczne insektycydy
Jeśli ekologiczne sposoby zwalczania larw ćmy bukszpanowej zawiodą, trzeba sięgnąć po chemię. To ostateczność, ponieważ oprysk bukszpanu preparatem chemicznym jest nieselektywny i zabija również pożyteczne owady.
Jeśli jednak musimy sięgnąć po bardziej drastyczne środki, użyjmy produktów o działaniu kontaktowym oraz systemicznym. Co to oznacza? Kontaktowość preparatu powoduje śmierć larwy, jeśli ta zostanie spryskana insektycydem. Systemiczność z kolei to taka cecha substancji, która sprawia, że środek chemiczny przenika do wnętrza rośliny. Krążąc w jej sokach, zabija owady żerujące na liściach bukszpanu.
Dostępne na rynku produkty zawierają najczęściej acetamipryd, czyli związek z grupy pochodnych neonikotynoidów, które wnikają do tkanek rośliny przez liście. Działają interwencyjnie, likwidując larwy już kilka godzin po przeprowadzeniu oprysku na ćmę bukszpanową, a także zapobiegawczo, ponieważ chronią przed kolejną inwazją. Są również skuteczne w walce z innymi szkodnikami, takimi jak mszyce, tarczniki czy wełnowce.