Przycinane leszczyny prowadzi do uzyskania okazu krzewu orzecha laskowego o niskim pniu. Jeżeli nie zostanie wykonane cięcie, drzewko przyjmie naturalną, krzaczastą formę. Przycinanie leszczyny. Dlaczego cięcie leszczyny jest ważne i jak to robić?y wpływa jednak nie tylko na wygląd, lecz także na ilość owoców, które rodzi roślina.
Zależy ci na regularnym i obfitym owocowaniu leszczyny? Roślinę wystarczy przycinać raz w roku, aby dawała lepszy plon. Zabieg ten wpływa także na kondycję krzewu orzecha laskowego, ponieważ chroni przed szkodnikami, chorobami i ułatwia zbiory. Dowiedz się, jak robić to prawidłowo.
Lista potrzebnych produktów:
Cięcie leszczyny – dlaczego jest konieczne?
Podobnie jak w przypadku innych krzewów i drzew owocowych, gęste ugałęzienie nie sprzyja obfitym plonom z leszczyny. Na takich krzewach pojawia się mało kwiatów, a samo owocowanie przesuwa się w górę korony, co utrudnia zbiory. Cięcie starych i młodych okazów leszczyny pozwala także na dokładne oględziny oraz wykrycie ewentualnych chorób lub obecności szkodników.
Przycinanie orzecha laskowego
W przypadku tej rośliny przy przycinaniu istotna jest regularność. Cięcie leszczyny raz do roku to minimum, które pozwala na zapewnienie poprawnej kondycji krzewu. Wyróżnia się jednak kilka typów cięć, które zaleca się w przypadku orzecha laskowego.
Do przycinania leszczyny możesz wykorzystać małe nożyce ogrodnicze (odpowiednie do cienkich gałązek) oraz sekator ogrodniczy. Chociaż leszczynowe konary mogą wydawać się solidne, narzędzia te w zupełności wystarczą do ich usunięcia.
Kiedy przycinać leszczynę?
Zaleca się przycinanie orzecha laskowego wczesną zimą, kiedy tylko ustąpią mrozy, a dni będą słoneczne i suche. Cięcie formujące najlepiej wykonać jeszcze przed zasadzeniem młodej leszczyny (w październiku lub marcu) – skrócić należy pęd główny rośliny. Ważne jest, aby dwa lata po posadzeniu ponownie skrócić pędy, by pobudzić krzew do wzrostu. Przycinanie wykonaj na przełomie lutego i marca.
Tzw. cięcia zachowawcze lub cięcia w trakcie owocowania polegają na przerzedzaniu wnętrza krzewu poprzez usuwanie słabych pędów i zbędnych, cienkich gałązek, aby leszczyna miała optymalny dostęp do światła, puściła wiele kwiatów i wydała obfite plony. Co kilka lat (ok. 4–5) usuń grube gałęzie, które nie owocują, aby zrobić miejsce dla nowych, silnych pędów.
Jak przycinać leszczynę?
Przycinanie krzewów i drzew owocowych może wydawać się skomplikowane, ale wcale takie nie jest. Wprawa przyjdzie z czasem. Młode pędy przytnij o centymetr, a grubsze gałęzie tnij w miejscu zgrubienia, blisko pnia. Spore konary powinno się usuwać, wykorzystując metodę trzech cięć – piłowanie rozpocznij 15 cm od pnia najpierw od dołu, później od góry, a na samym końcu pozbądź się pozostałej części.
Ważne jest, aby ciąć pod kątem 10–15° do pnia – dzięki temu leszczyna zabliźni się najszybciej.
Jak przyciąć starą leszczynę?
Odmładzające cięcie leszczyny zaleca się po około 10–12 latach uprawy krzewu orzecha laskowego. Możesz wybrać jeden z dwóch sposobów:
- Nisko nad ziemią zetnij wszystkie pędy leszczyny i poczekaj, aż zaczną odrastać. Z nowych uformuj krzew od nowa, ponownie wykonując cięcie formujące.
- Wykonuj cięcie leszczyny regularnie (np. dwa razy do roku) i usuwaj stare pędy, które nie rodzą kwiatów. Oznacza to więcej pracy, ale stare, wciąż owocujące gałęzie będą cały czas rodzić plon.
Miejsca, w których wykonano cięcia – zarówno przy przycinaniu młodych, jak i starych leszczyn – należy zabezpieczyć. Te o małej powierzchni posmaruj pastą ogrodniczą, a duże farbą emulsyjną z dodatkiem fungicydu, topsinu lub funabenu. Substancje te mają działanie grzybobójcze.