Jak i kiedy przeprowadzać oprysk na przędziorka?

Przędziorek to szkodnik, który atakuje rośliny domowe, szklarniowe i ogrodowe. O jego obecności świadczą charakterystyczne ślady w formie białych pajęczyn na spodniej stronie liści. Szkodniki doprowadzają do usychania, a w efekcie do zamierania roślin, dlatego oprysk na przędziorka należy przeprowadzić jak najszybciej.

W walce z przędziorkiem stosuje się zarówno sposoby domowe, jak i specjalistyczne. Wysoce skutecznym rozwiązaniem problemu pajęczaków na roślinach jest oprysk na przędziorka. Można zdecydować się na użycie środków naturalnych lub chemicznych.

Lista potrzebnych produktów:

Jak rozpoznać przędziorka?

Przędziorki to niewielkie (około 0,5-milimetrowe) pajęczaki, które żerują na roślinach uprawianych w domu, szklarni i ogrodzie. Odżywiają się ich sokami, w efekcie doprowadzając do zamierania zaatakowanych sadzonek. Uszkodzone liście mają zahamowany proces fotosyntezy, wstrzymują wzrost, a następnie obumierają. Ze względu na niewielkie rozmiary trudno dostrzec te szkodniki, jednak ślady ich bytności dość łatwo zauważyć. Przędziorki żerują na spodniej stronie liści, pozostawiając widoczne charakterystyczne białe pajęczynki. Pojawiają się jasne plamki na liściach, z czasem widoczne z góry. Powstaje osad na liściach. W przypadku roślin iglastych następuje usychanie igieł. O ich obecności świadczy też zwijanie,  usychanie, żółknięcie, a następnie opadanie liści rośliny. Usychają również kwiaty.

Szkodniki lubią wysokie temperatury i brak wilgoci, dlatego często pojawiają się latem, zwłaszcza na zewnątrz. W warunkach domowych zazwyczaj można je spotkać zimą. Okres grzewczy i gorące grzejniki sprzyjają suchemu powietrzu we wnętrzach. W domu przędziorki żerują często na palmach, figowcach, dracenach, bluszczach. Storczyki mają swoją własną odmianę szkodnika – przędziorka storczykowca, z kolei figowcom zagraża przędziorek cytrusowiec.

Przędziorek chmielowiec stanowi największe zagrożenie dla roślin ogrodowych. Przędziorek sosnowiec najczęściej atakuje rośliny iglaste, przędziorek owocowiec krzewy i drzewa owocowe, z kolei przędziorek szklarniowiec uprawy szklarniowe.

Naturalny oprysk na przędziorka

W warunkach domowych walka z przędziorkiem powinna polegać przede wszystkim na regularnym zraszaniu rośliny w celu podniesienia wilgotności powietrza, a także oczyszczaniu liści szmatką lub strumieniem wody. Po zauważeniu śladów przędziorka należy niezwłocznie usunąć zaatakowane liście i opryskać roślinę wodą wymieszaną z szarym mydłem, wyciągiem z pokrzywy, czosnku lub cebuli. W celu ratowania kwiatów doniczkowych wystarczający będzie zwykły ręczny zraszacz lub przecieranie liści ściereczką nasączoną w wodzie z płynem do naczyń. Walcząc z przędziorkiem, który zaatakował rośliny ogrodowe, należy użyć silniejszego strumienia, np. ze specjalistycznego opryskiwacza.

Oprysk na przędziorka żerującego na roślinach w ogrodzie lub w szklarni można z powodzeniem wykonać, korzystając z ekologicznych środków stosowanych w walce z mszycami. Warto sięgać po gnojówkę z pokrzyw, którą w prosty sposób każdy może przygotować samodzielnie. Wystarczy kilogram posiekanej pokrzywy zalać 10 litrami deszczówki lub odstanej wody, umieścić w szczelnie zamykanym pojemniku i odstawić na około 2 tygodnie. Po tym czasie gnojówkę można rozcieńczyć z wodą w stosunku 1:20 i spryskać płynem rośliny, jeśli nie doszło jeszcze do otwarcia się pąków. Drugi oprysk na przędziorka z wykorzystaniem wody i gnojówki w proporcjach 1:50 należy przeprowadzić przed rozwinięciem się kwiatów i liści.

Biologiczny i chemiczny oprysk na przędziorka

Przędziorka na uprawach roślin ogrodowych lub szklarniowych można zwalczać również przy pomocy środków biologicznych albo chemicznych. Pierwsze z nich zawierają w swoim składzie roztocza (np. dobroczynek szklarniowy), które żerują na przędziorkach. Ich zastosowanie jest całkowicie bezpieczne dla rośliny, a jednocześnie odznaczają się wysoką skutecznością.

Dobroczynek kalifornijski należy wykorzystać zaraz po zakupie, gdyż ma ograniczoną żywotność. Saszetkę zawieś na roślinie. Nie musisz jej rozcinać, ponieważ ma ona otworki, przez które wydostaną się dobroczynne roztocza. Należy trzymać opakowanie za kartonowy fragment, aby nie uszkodzić zawartości. Dobroczynek kalifornijski optymalnie rozwija się w wysokiej temperaturze (20-24 stopni Celsjusza) oraz w pomieszczeniu o niskiej wilgotności. 

Jeśli domowe lub biologiczne sposoby na pozbycie się przędziorka z roślin nie przyniosą rezultatów, ostatecznością będzie sięgnięcie po preparat chemiczny. Przeprowadzając oprysk na przędziorka z użyciem środków chemicznych, trzeba pamiętać, że wiele dostępnych na rynku produktów przeznaczono do zwalczania szkodników w konkretnej fazie rozwoju – inny preparat zadziała niszcząco na larwy, a inny na osobniki dorosłe. Podczas ich stosowania należy również pamiętać o ochronie rąk i twarzy.

Środki chemiczne na przędziorki powinno się stosować zapobiegawczo dwa razy w roku –  wiosną i latem.

238