Przycinanie iglaków to ważny zabieg pielęgnacyjny, który pozwala zachować roślinom dobrą kondycję i ładny pokrój. Istotną kwestią jest wybór odpowiedniego sposobu i terminu cięcia. Dowiedz się, jak i kiedy przycinać iglaki, a twoje drzewka w ogrodzie staną się gęstsze i zdrowsze.
Przycinanie iglaków przeprowadzaj regularnie, zgodnie z zapotrzebowaniem danego rodzaju, aby lepiej się rozkrzewiły i urzekały gęstym, zwartym pokrojem. Sposoby i terminy przycinania są różne dla poszczególnych gatunków roślin iglastych. Znaczenie również ma to, czy tworzą one żywopłoty, rosną jako solitery, czy też są krzewami.
Lista potrzebnych produktów:
Kiedy przycinać iglaki?
Często wybieranym terminem przycinania iglaków jest wczesna wiosna. Pierwsze cięcie możesz wykonać już pod koniec marca. Wtedy usuwa się wszystkie pędy, które uległy uszkodzeniu w zimie – połamane, uschnięte, ze zniszczoną korą, a także chore lub zajęte przez szkodniki. Dzięki temu drzewa iglaste bez problemu wejdą w okres wiosenny.
Najlepszym terminem przycinania iglaków jest kwiecień i maj. W tym czasie nowe pędy szybko zasklepią powstałe po zabiegu rany. Wiosenne miesiące są najlepszym okresem do przycinania np. tui.
Latem również można przycinać iglaki, jednak nie później niż w lipcu, gdyż zabieg ten pobudza ich pędy, a do jesieni okres gwałtownego wzrostu powinien się skończyć. Zimą drzewa iglaste mogą przemarznąć, dlatego cięcie wykonane późnym latem może im bardziej zaszkodzić, niż pomóc. Przycinając rośliny latem, należy też unikać dni deszczowych i bardzo słonecznych.
Jak wykonać przycinanie iglaków?
Przycinanie roślin iglastych to czynność, którą należy wykonać przy użyciu odpowiednich narzędzi. Dobrej jakości sekator lub nożyce ogrodowe powinny być zawsze porządnie naostrzone, żeby ostrza nie szarpały pędów, a także zdezynfekowane, ponieważ iglaki są wrażliwe na infekcje.
Do jakiej długości należy skrócić pędy rośliny iglastej? Wysokość cięcia uzależniona jest głównie od wieku danego drzewa czy krzewu. Jak i kiedy przycinać iglaki w zależności od odmiany? Młode sadzonki z kolei należy skracać co roku o połowę ich długości. Regularne przycinanie sprawi, że rośliny nie będą wymagały odmładzania oznaczającego jedno silne cięcie, które jest dla drzew i krzewów iglastych dość obciążające.
Jak i kiedy przycinać iglaki w zależności od odmiany?
Iglaki przycina się w różny sposób w zależności od tego, czy tworzą one żywopłoty, czy są drzewami lub krzewami.
Przycinanie żywopłotu
Wykonuje się je wiosną lub latem jeszcze w roku sadzenia (młode iglaki tworzące żywopłot przycina się nawet dwa razy w roku). Po posadzeniu wyrównuje się tylko ściany żywopłotu, ale w kolejnych latach skraca pędy roślin o około ⅓ przyrostów rocznych. W ten sposób postępuj m.in. z tujami.
Przycinanie drzew iglastych
Polega na usunięciu lub przycięciu wierzchołka. Jeżeli drzewo tworzy dwa pędy wierzchołkowe, usuwa się ten słabszy. Podczas zabiegu możesz również uformować pokrój drzewa. Przytnij w tym celu boczne gałęzie w taki sposób, aby roślina zwężała się ku górze. Cięcie iglaków wykonuje się głównie wiosną. Dobrze znoszą je świerki i sosny, natomiast jodły przetrwają bez takiego zabiegu. Warto jednak regularnie usuwać im uschnięte, przemarznięte i chore pędy.
Przycinanie krzewów iglastych
Zabieg nadaje roślinom takim jak cisy czy cyprysiki bardzo dekoracyjny pokrój. Dobrze znoszą one silne cięcie i formowanie. Krzewy iglaste można przycinać wczesną wiosną i latem. Młode iglaki najlepiej formować dwa razy w sezonie, a w kolejnych latach raz, na wiosnę. Brązowe gałęzie usuwa się w całości przy pniu, a pozostałe skraca o mniej więcej połowę corocznego przyrostu.