Impregnacja kostki brukowej - niewielkie koszty, mało wysiłku i dużo korzyści

Impregnowanie kostki brukowej należy do stosunkowo prostych zabiegów, które nie wymagają ani użycia skomplikowanych narzędzi, ani też doświadczenia w podobnych pracach. Może je przeprowadzić dosłownie każdy, aby zapewnić kostce dłuższą żywotność i ładniejszy wygląd.

Na rynku dostępne są różne impregnaty do kostki, a wybór jednego z nich zależy nie tylko od preferencji użytkownika i indywidualnego gustu, lecz także od stanu samego bruku. Jak dobrać odpowiedni preparat? W jaki sposób przeprowadzić impregnację? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz poniżej.

Lista potrzebnych produktów:

  • twarda szczotka ręczna do czyszczenia mocno zabrudzonych powierzchni;
  • wałek malarski lub pędzel;
  • impregnat do kostki.

Dlaczego warto stosować impregnaty do kostki brukowej?

Impregnacja kostki brukowej to dość łatwe zadanie, do którego zrealizowania nie są potrzebne szczególnie skomplikowane narzędzia. Choć może pozornie wydawać się zbędnym zabiegiem, warto je przeprowadzić. Korzyści, jakie otrzymamy, decydując się na położenie na naszym podjeździe czy chodniku impregnatu, są znaczne. Zakonserwowana kostka:

  • trudniej wchłania wodę, oleje czy smary;
  • jest mniej wrażliwa na działanie czynników atmosferycznych – nie grozi jej szybkie przemarzanie ani blaknięcie pod wpływem promieniowania UV;
  • jest lepiej zabezpieczona przed czynnikami środowiskowymi, takimi jak sól drogowa czy słabe kwasy;
  • znacznie później koroduje;
  • nie jest podatna na grzyby, pleśń lub porastanie mchem;
  • dłużej pozostaje czysta.

Impregnowanie kostki brukowej dodatkowo ogranicza powstawanie plam, wykwitów, przebarwień i defektów kolorystycznych.

Środek do impregnacji kostki brukowej – jaki wybrać?

Na rynku dostępne są różne preparaty służące do konserwacji kostki brukowej. Można je podzielić na rozmaite grupy, w zależności od tego, jaki czynnik weźmie się pod uwagę. 

Ze względu na efekt wykończenia nawierzchni wyróżnia się impregnaty:

  • matowe;
  • nadające efekt mokrej kostki.

Ze względu na rodzaj stosowanego rozpuszczalnika wyróżniamy impregnaty:

  • wodne (rozpuszczalnikiem jest woda);
  • rozpuszczalnikowe (rozpuszczalnik stanowią lotne związki organiczne, m.in. toluen, niskoaromatyczna benzyna ekstrakcyjna lub aceton).

Preparaty do impregnacji kostki brukowej można również podzielić, biorąc pod uwagę ich barwę. W tym przypadku wyróżniamy:

  • bezbarwne;
  • kolorowe.

Wybór impregnatu matowego albo dającego efekt mokrej kostki zależy wyłącznie od preferencji przyszłego użytkownika. W przypadku starej, używanej i nieco zaniedbanej kostki specjaliści odradzają preparaty matowe, jednocześnie zalecając kolorowe i te z efektem wet look, gdyż pomoże to zamaskować niedoskonałości podłoża. Impregnaty wodne stosuje się w mniej uczęszczanych miejscach. Tam, gdzie kostka jest mocno eksploatowana, lepsze będą środki rozpuszczalnikowe, głęboko penetrujące.

Impregnowanie kostki brukowej krok po kroku

Zanim przystąpisz do impregnacji kostki brukowej, zgromadź potrzebne narzędzia i materiały oraz odpowiednią ilość wybranego preparatu. Jeśli już masz wszystko to, co niezbędne, możesz przystąpić do działania:

  1. Dokładnie zamieć powierzchnię kostki zwykłą miotłą. Pozbądź się kurzu i brudu.
  2. Umyj kostkę, najlepiej za pomocą myjki ciśnieniowej. Jeśli nie masz myjki, użyj węża ogrodowego.
  3. Szczególnie uporczywe zabrudzenia usuń przy pomocy twardej szczotki.
  4. Po dokładnym wysuszeniu powierzchni, którą chcesz poddać impregnacji, włóż rękawiczki ochronne i przygotuj impregnat do kostki brukowej.
  5. Preparat nakładaj wałkiem lub pędzlem, równomiernie pokrywając kostkę. W zależności od efektu, jaki chcesz uzyskać, powtórz czynność.

Najczęściej producent impregnatu zaleca nałożenie od 1 do 3 warstw. Trzeba też pamiętać o zachowaniu odpowiedniej przerwy między nakładaniem poszczególnych warstw preparatu.