Na zewnątrz wrzosami obsadza się rabaty, ścieżki i tradycyjne wrzosowiska. Pięknie kwitnące rośliny umieszczone w donicach zdobią również balkony i tarasy. Czy jednak można uprawiać wrzos w domu? Oczywiście! Podpowiadamy, jak pielęgnować wrzosy w doniczkach w warunkach domowych.
Wrzosy to rośliny, które pięknie zakwitają we wrześniu (kwiaty utrzymują się nawet do pierwszych przymrozków), ozdabiając podwórka i wnętrza domów różnymi odcieniami różu lub fioletu. Ich obecność zwiastuje koniec lata i początek jesieni. Uprawiane w domu stanowią atrakcyjną dekorację wnętrza. Aby nie były jedynie krótkotrwałą ozdobą, warto pielęgnować je w odpowiedni sposób – to powinno przedłużyć ich kwitnienie.
Lista potrzebnych produktów:
- donica i osłonka
- podłoże do uprawy wrzosów
- rękawice robocze
- konewka.
Wrzosy w domu – podłoże i stanowisko
Pielęgnację wrzosów uprawianych w warunkach domowych dobrze jest rozpocząć tuż po zakupie rośliny. Krzewinkom warto zapewnić odpowiednie warunki glebowe i stanowiskowe. Niezależnie od tego, czy wrzosy będą sadzone w gruncie, czy w donicy w domu, rośliny te preferują i najlepiej rosną na podłożu żyznym, wilgotnym, przepuszczalnym i kwaśnym. Optymalnym odczynem gleby będzie w tym przypadku ok. 4,5 pH. Dobrą mieszankę stanowi ziemia ogrodowa połączona z piaskiem i torfem, jednak w sklepach ogrodniczych bez problemu znajdziemy też podłoża specjalnie przeznaczone do uprawy wrzosów.
Po posadzeniu wrzosów podłoże wokół nich najlepiej wyściółkować korą sosnową. To ograniczy parowanie wody i szybkie wysychanie gleby. Wrzosy należy regularnie nawadniać.
Wrzosy w domu należy ustawić w sprzyjającym ich uprawie miejscu. Rośliny lubią słońce i osłonięte od wiatru stanowiska. W warunkach domowych wolno je ustawiać na parapetach, jednak lepiej unikać orientacji południowych, gdyż zbyt ostre słońce mogłoby im zaszkodzić. Donicę z wrzosami można z powodzeniem ustawić na parapecie okna wychodzącego na północ lub wschód. Dobrym wyborem będzie też udekorowanie wrzosami stołu lub komody, trzeba jednak pamiętać o tym, by roślina miała dostęp do światła dziennego. Ustawiając wrzosy na parapecie, należy pamiętać, że buchające z grzejnika ciepło może być dla nich szkodliwe. Jeśli zdecydujemy się na uprawę parapetową krzewinek, musimy zmniejszyć w tym pomieszczeniu grzanie grzejników. Wrażliwe na zimno i przeciągi rośliny nie powinny być ustawiane przy nieszczelnych oknach lub takich, które są często otwierane.
Jak dbać o wrzosy w domu? Nawadnianie
Wrzosom w domu oprócz sprzyjających warunków glebowych i stanowiskowych należy zapewnić odpowiednią doniczkę lub osłonkę. Rośliny te nie lubią zalegającej w pojemniku wody, ponieważ ich korzenie zaczynają wtedy gnić. Doniczka z otworami powinna znajdować się na podkładce lub w specjalnej osłonce. Jeśli chcemy posadzić krzewinki bezpośrednio w dekoracyjnej osłonce, na jej dnie należy uformować drenaż z warstwy keramzytu lub kamieni. Warto pamiętać, że pojemnik, w którym umieścimy jedną sadzonkę, powinien mieć co najmniej 12 cm średnicy.
Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym w uprawie domowej wrzosów jest podlewanie. Właściwe nawadnianie może bowiem przedłużyć czas ich kwitnienia. Krzewinki lubią stale wilgotne podłoże, jednak szkodzi im przelewanie. Należy pamiętać, żeby nie moczyć liści, ani łodyg wrzosów, gdyż to sprzyja powstawaniu chorób grzybowych. Pielęgnując roślinę, powinniśmy więc dostosować intensywność podlewania do warunków i kondycji sadzonki. Zanim chwycimy konewkę, sprawdźmy wierzchnią warstwę podłoża w donicy. Jeśli na około 2–3 cm głębokości ziemia jest sucha, można podlać wrzos, wlewając wodę bezpośrednio do doniczki.
Wrzosy w uprawie domowej zazwyczaj nie wymagają nawożenia w takim stopniu jak okazy zewnętrzne. Jeśli jednak chcemy wydłużyć czas ich kwitnienia, pomocne mogą okazać się mieszanki nawozów przeznaczonych do odżywiania roślin kwasolubnych.
Wrzos może przezimować w domu i zakwitnąć w kolejnym sezonie. W tym celu należy go przenieść do nieogrzewanego pomieszczenia i znacznie ograniczyć podlewanie.