Duża część kierowców zapomina o wymianie płynu w układzie wspomagania kierownicy, często bagatelizując ten problem. Tymczasem to właśnie ten płyn ma spory wpływ na odpowiedni komfort podróżowania samochodem.
Płyn w układzie wspomagania – co warto wiedzieć na ten temat?
Bez odpowiedniego płynu w układzie wspomagania kierownicy pokonywanie zakrętów albo manewrowanie na parkingu byłoby znacznie trudniejsze. Wspomaganie ma znaczący wpływ na codzienne życie kierowcy. Płyn wspomagania, podobnie zresztą jak wszystkie inny płyny znajdujące się w samochodzie, wymaga okresowej kontroli. Wszelkie informacje dotyczące tego, kiedy trzeba go wymienić, można znaleźć w karcie pojazdu. Wiele zależy od konkretnego producenta, ale mimo to co dwa lata albo co 50–60 tysięcy kilometrów przebiegu warto skontrolować płyn do wspomagania. Jeżeli zaniedbamy tę kwestię lub ją po prostu bagatelizujemy, narazimy się na uszkodzenie pompy wspomagania w samochodzie. Naprawa tej szkody wiąże się ze sporymi kosztami, a tego każdy z nas z pewnością chciałby uniknąć.
Wymiana płynu w układzie wspomagania kierownicy – jak zrobić to prawidłowo?
Wymiany płynu w układzie wspomagania kierownicy możemy dokonać na dwa sposoby – łatwiejszy lub trudniejszy. W pierwszym przypadku należy zająć się tym samodzielnie i w tym celu przepłukać cały układ nowym płynem. To bardzo łatwa opcja, którą każdy z pewnością będzie w stanie wykonać. Wystarczy jedynie odkręcić zbiorniczek z płynem do układu wspomagania kierownicy, a następnie wypompować całą jego zawartość. Do opróżnionego zbiornika należy wlać nowy płyn, wsiąść do samochodu i poruszać kilkukrotnie kierownicą na wszystkie możliwe strony. Dzięki temu preparat skutecznie zostanie wtłoczony w układ. Tę czynność trzeba jednak powtórzyć kilkakrotnie, aż płyn w zbiorniku stanie się zupełnie czysty.
Druga metoda wydaje się nieco trudniejsza, ale również ten sposób laicy powinni być w stanie opanować. Najpierw, podobnie jak w pierwszej metodzie, musimy opróżnić zbiornik ze starego płynu. Następnie należy go wymontować, odnaleźć przewód, który prowadzi do przekładni i przeciągnąć go na dół, aby znajdował się poniżej maglownicy. Pod jego wylotem powinno się ustawić naczynie na płyn, a później usiąść za kierownicą. Nie uruchamiając silnika, trzeba kilkukrotnie pokręcić kierownicą w obie strony, aż cały stary płyn zostanie wypompowany z układu wspomagania i wyleci przez przewód. Kiedy będziemy już pewni, że zbiornik jest pusty, możemy wlać nowy płyn. Następnie musimy uruchomić silnik, kilka razy zakręcić do oporu kierownicą i spokojnie ruszyć w trasę. Jak można zauważyć, to nie jest zbyt skomplikowane zadanie, więc nawet niedoświadczony właściciel samochodu spokojnie sobie z tym sam poradzi, bez udziału osób trzecich.
Wymiana płynu w układzie wspomagania kierownicy – podsumowanie
Płyn wspomagania kierownicy, jak każdy inny płyn w samochodzie, potrzebuje okresowej wymiany i kontroli. Musisz zadbać o to przynajmniej raz na dwa lata lub co 60 tysięcy przejechanych kilometrów. Regularna kontrola stanu tego płynu jest niezwykle istotną czynnością, ponieważ zaniedbanie tej kwestii grozi uszkodzeniem pompy wspomagania, a to z kolei może wiązać się ze sporymi kosztami naprawy. Pamiętaj, że bezpieczeństwo na drodze to podstawa i nie bagatelizuj kontroli stanu technicznego twojego pojazdu!