Jak prawidłowo wymienić olej w skrzyni biegów?

Każdy kierowca powinien systematycznie kontrolować poziom oleju w skrzyni biegów swojego samochodu. Odpowiedni poziom oleju stanowi bowiem gwarancję bezawaryjnej pracy całego układu. Sprawdź, jak prawidłowo powinno się go wymienić.

Wymiany oleju w skrzyni biegów należy dokonywać co 7–8 lat albo co 100 tysięcy kilometrów przebiegu. Olej w skrzyni biegów pełni wiele istotnych funkcji, dlatego warto o niego odpowiednio zadbać.

Co warto wiedzieć o wymianie oleju w skrzyni biegów?

Olej w skrzyni biegów odpowiada nie tylko za smarowanie poszczególnych elementów, lecz także za chłodzenie podzespołów. Oprócz tego chroni auto przed korozją, dlatego powinien mieć odpowiednie parametry i właściwości dopasowane do konkretnego producenta. Olej zawsze musi zachowywać taką samą konsystencję oraz właściwości smarujące niezależnie od panujących warunków atmosferycznych.

To, jak będzie przebiegała wymiana oleju w skrzyni biegów, zależy od danego modelu samochodu. Jeśli nie czujesz się pewnie w tego typu czynnościach, lepiej zostaw to zadanie fachowcom. Poziom oleju w skrzyni biegów może sprawdzić mechanik, który przeprowadza coroczny przegląd, jak również każdy zakład zajmujący się naprawą skrzyni biegów. 

Jeżeli jednak zdecydujesz się samodzielnie wymienić olej w skrzyni biegów, musisz najpierw ustawić samochód na podjeździe lub innym podwyższeniu, abyś mógł wejść pod pojazd bez żadnego ryzyka. Jeżeli odpowiednio zabezpieczyłeś swoje auto, to śmiało możesz przejść do kolejnego kroku, jakim jest odkręcenie korka spustowego za pomocą klucza nasadowego. Wcześniej wykręć korek wlewowy, dzięki czemu zużyty olej szybciej wypłynie. Kiedy już ze skrzyni biegów wycieknie cały stary olej, możesz ją napełnić nowym. Pamiętaj jednak, aby użyć produktu o takich samych parametrach jak poprzedni. Jeżeli będziesz miał problem ze znalezieniem odpowiedniego oleju, zwróć się do producentów olejów, którzy z pewnością pomogą ci w tej kwestii. Do skrzyni biegów musisz wlać taką ilość oleju, jaka jest podana w instrukcji. Kiedy zacznie wypływać, przestań go wlewać i zakręć korek. Po kilku chwilach możesz wlać kolejną porcję. Ten proces powinieneś powtarzać do momentu, aż olej zacznie wypływać z otworu rewizyjnego po trzech lub czterech minutach od ostatniego napełnienia. Na koniec zakręć korek wlewowy i zetrzyj resztki oleju wokół otworu.

Wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów

Wymiana oleju w skrzyni automatycznej nie jest prostym zadaniem. To bardzo kosztowny proces, dlatego też większość nowych skrzyń automatycznych konstruuje się w taki sposób, że trzeba ją całą zdemontować i rozłożyć na części pierwsze, aby móc wymienić olej, co jest dość uciążliwym zadaniem. Wykonanie tej usługi najlepiej zlecić fachowcom, ponieważ jeśli sami zabierzemy się za ten proces, możemy uszkodzić poszczególne elementy znajdujące się wewnątrz auta. Warto pamiętać o zakupie odpowiedniego rodzaju oleju – niewłaściwy wybór może skutkować poważną awarią skrzyni. Przed wizytą u mechanika lepiej dowiedzieć się, jaki konkretnie olej znajduję się w twojej skrzyni biegów, gdyż bardzo często jeden producent używa wielu odmian olejów.

Zobacz również: Jak często wymieniać olej silnikowy?

Wymiana oleju w skrzyni biegów – podsumowanie

Regularne kontrolowanie stanu oleju w skrzyni biegów jest niezwykle istotne. Nikt z nas nie chciałby przecież zatrzeć silnika swojego auta z powodu starego oleju. Przy wymianie go na nowy pamiętaj o zaleceniach producenta. Zawsze też stosuj taką samą odmianę, jaką miałeś poprzednio w swojej skrzyni biegów.