Olej silnikowy zapewnia odpowiednie smarowanie w jednostce napędowej. Bez wystarczającej ilości tego płynu silnik może zatrzeć się już po kilku minutach od uruchomienia samochodu. Narażasz się w ten sposób na wysokie koszty, które mogą wynieść nawet kilka tysięcy złotych.
Olej silnikowy - co warto o nim wiedzieć?
Jedną z najważniejszych funkcji oleju silnikowego jest odprowadzanie ciepła i chronienie wnętrza samochodu przed korozją. Z roku na rok na rynku pojawiają się coraz nowsze silniki, które opracowywane są w taki sposób, aby unikać zwiększania pojemności jednostki napędowej, a równocześnie wydobywać jak największą moc. Pozwala to na znacznie niższe spalanie i większą ekonomiczność podczas jazdy. W nowych samochodach w tym celu stosowane są oleje syntetyczne, którymi nasmarowane są turbosprężarki. Stan oleju jest zatem niezwykle istotny, jeśli chodzi o funkcjonowanie silnika samochodu.
Olej silnikowy musi być regularnie wymieniany, aby mógł należycie spełniać swoje podstawowe funkcje. Jak często wymieniać olej silnikowy? To zależy od wskazówek producenta samochodu. Zazwyczaj zaleca się, aby wykonywać tę czynność co 30 tysięcy kilometrów, jednak wszystko zależy od konkretnego modelu auta i jego eksploatacji.
Gdzie znajdziesz okresy wymiany oleju? Wszystkie niezbędne informacje zostały umieszczone w instrukcji obsługi twojego auta. Jednak wymiana oleju bardzo często zależy od eksploatacji samochodu i stylu jazdy. Warto co jakiś czas zainteresować się tym tematem, by na bieżąco uzupełniać ewentualne braki. W przypadku nagłej potrzeby wymiany oleju warto mieć przy sobie klucze do spustu oleju wraz z całą serią kluczy do filtrów.
Wymiana oleju silnikowego - na co zwrócić uwagę?
Niezależnie od przebiegu olej należy wymienić przynajmniej raz w roku. Przyda się do tego wanna do oleju oraz odciągarka. W autach eksploatowanych głównie na długich dystansach świeży olej silnikowy powinno się wlewać średnio co 15–20 tysięcy kilometrów. Jeśli jednak częściej jeździsz po krótkich odcinkach, kontroluj jego stan co 10–15 tysięcy kilometrów.
W przypadku samochodów z zamontowaną instalacją LPG trzeba pamiętać, że temperatura w komorach spalania jest o wiele wyższa, niż w przypadku aut zasilanych benzyną. Oznacza to, że samochody zasilane LPG powinny mieć wymieniany olej mniej więcej co 10 tysięcy kilometrów przebiegu. Podczas dokonywania wymiany trzeba pamiętać również o założeniu nowego filtra oleju, który odpowiada za zbieranie nieczystości w samochodzie. Jeżeli zbyt długo nie będziesz go wymieniać, zapcha się, co może doprowadzić do uszkodzenia jednej z jednostek napędowych.
Jeśli masz używany samochód, musisz zwrócić jeszcze większą uwagę na odpowiednią kondycję oleju silnikowego. Auta z dużym przebiegiem są bowiem o wiele bardziej podatne na różne awarie wynikające z używania starego lub mocno wyeksploatowanego oleju. W takim przypadku lepiej wymieniać olej co 15 tysięcy kilometrów lub raz w roku, aby nie narazić się na przykre konsekwencje.
Systematyczne wymienianie oleju silnikowego w twoim samochodzie jest niezwykle istotne. Spora liczba osób często o tym zapomina lub bagatelizuje tę czynność. Koszt wymiany oleju to zaledwie 100–150 złotych. Zakup ten z pewnością się opłaca, zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę potencjalne koszty remontu zatartego silnika.