Stoły, które powstają z połączenia pojedynczej, zwykle grubej drewnianej deski z żywicą epoksydową, najczęściej barwioną na niebiesko, to rzeczne stoły drewniane. Taki mebel jest niezwykle estetycznym i designerskim sprzętem, który możesz wykonać samemu.
Stół wykonany z drewna oraz żywicy epoksydowej to mebel, który możesz ustawić w domu, ogrodzie lub też restauracji i w ten sposób nadać tym miejscom unikalny charakter. Ponadto żywica epoksydowa jest materiałem niezwykle odpornym na wszelkiego rodzaju uszkodzenia i niekorzystne warunki atmosferyczne. To sprawia, że rzeczny stół drewniany, który wykonasz samodzielnie, będzie ci służyć przez wiele lat.
Lista podstawowych produktów:
- duża, gruba drewniana deska, która stanie się blatem stołu;
- nogi do blatu;
- płyta polipropylenowa;
- drewniane listwy;
- bezbarwna żywica epoksydowa;
- barwnik o niebieskim kolorze do żywicy epoksydowej;
- utwardzacz;
- kubełki do mieszania żywicy;
- taśma zabezpieczająca;
- wyrzynarka sieciowa;
Przygotowanie drewna na blat stołu
Pierwszy etap prac to przygotowanie blatu stołu. Stylowo zaprezentuje się deska z oflisem, czyli taka, która wciąż ma nieregularne krawędzie, a nawet korę na brzegach. Deskę podziel na dwie części, tnąc przez środek wyrzynarką, a następnie odwróć te dwie części deski krawędziami do środka. Dzięki temu krawędź stołu będzie równa i uzyskasz kształt rzeki pośrodku. Po przecięciu deski przejdź do jej oczyszczenia i uregulowania krawędzi oflisu. Jeśli ma ona fragmenty kory – usuń je, a następnie wyczyść krawędzie papierem ściernym.
Wypełnij wszelkie pęknięcia, dziury i rozszczelnienia w blacie żywicą epoksydową. W tym celu w przygotowanych wcześniej kubełkach wymieszaj pierwszą niewielką porcję bezbarwnej żywicy epoksydowej z utwardzaczem i uzupełnij nią ubytki w drewnie. Jeżeli ubytki znajdują się na skraju deski, nie możesz tam wlać płynnej żywicy. W takim przypadku zabezpiecz krawędź deski przy użyciu mocnej taśmy maskującej. Utrzyma ona żywicę w miejscu. Po utwardzeniu substancji będziesz mógł odkleić taśmę. Pozostaw drewnianą deskę na noc, gdyż żywica potrzebuje czasu, by się w pełni utwardziła.
Przygotowanie części żywicznej blatu
Przyszedł czas na przygotowanie części żywicznej blatu. W tym celu wykonaj bariery na spód i boki blatu, które utrzymają żywicę w miejscu. Do zabezpieczenia spodu będziesz potrzebować cienkiej płyty polipropylenowej, do której żywica się nie przykleja. Brzegi blatu zabezpieczysz, obudowując z czterech stron stół listwami przyciętymi wyrzynarką z płyty polipropylenowej. Listwy z płyty zamocuj, korzystając z gorącego kleju, a następnie umocnij je drewnianymi listwami.
Wymieszaj dużą porcję żywicy epoksydowej z utwardzaczem i niebieskim barwnikiem. Następnie możesz wlać żywicę pomiędzy równo ułożone deski. Pracę zacznij od wypełnienia koryta rzeki do połowy. Jeśli pojawiają się pęcherzyki powietrza w masie wlewanej żywicy, powinieneś je usunąć przy użyciu opalarki. Pamiętaj jednak, by nie używać tego narzędzia zbyt długo, ponieważ strumień gorącego powietrza bardzo szybko odpowietrzy żywicę i może sprawić, że ta przedwcześnie zacznie się utwardzać lub nawet przypalać. Pozostaw stół na noc, aby pierwsza warstwa żywicy mogła się utwardzić. Następnego dnia wlej drugą porcję żywicy, ponowne ją odpowietrz i pozostaw na noc, by się utwardziła.
Wykończenie blatu i montaż nóg stołu
Po przygotowaniu części żywicznej przyszedł czas na wykończenie blatu. Jego powierzchnię należy oszlifować papierami ściernymi o różnej granulacji lub szlifierką. Następny etap to lakierowanie blatu. Lakier powinien być dobrany do rodzaju drewna, jakiego użyłeś. Ostatni etap prac to wykonanie nóg stołu. Najtrwalsze będą nogi z metalu. Wywierć frezarką cztery otwory w blacie i umieść w nich metalowe nogi.