Jak sadzić kiełki w domu? Poznaj sposoby uprawy nasion na kiełki

Kiełki to prawdziwe superfood. Znane i popularne w starożytności, ale nieco zapomniane w późniejszych czasach, ostatnio znowu wracają do łask. Nasiona na kiełki dostępne są praktycznie w każdym markecie spożywczym, a uprawa nie wymaga wiele uwagi ani specjalnych zabiegów i sprzętu.

Kiełki otrzymuje się już kilka dni po rozpoczęciu hodowli. Uzyskane w łatwy sposób rośliny stanowią wspaniały dodatek do wielu posiłków. Nie zwlekaj więc, tylko rozpocznij własną uprawę, a jeśli chcesz dowiedzieć się, jak sadzić kiełki w mieszkaniu, przeczytaj poniższy tekst.

Lista potrzebnych produktów:

  • kiełkownica
  • słoik na kiełki, gaza, gumka recepturka
  • woreczek na kiełki
  • talerzyk, lignina lub wata
  • doniczka i podłoże ogrodowe
  • konewka
  • nasiona na kiełki.

Jak sadzić kiełki w kiełkownicy?

Kiełkownica to specjalne naczynie zaprojektowane i wyprodukowane z myślą o uprawie kiełków. Zwykle ma kilka tac, dzięki czemu jednocześnie możesz hodować kiełki kilku gatunków roślin. Na rynku najpopularniejsze są stosunkowo tanie kiełkownice z tworzywa, jednak można spotkać także szklane lub ceramiczne modele.

Uprawa kiełków w kiełkownicy jest dość prosta – nasiona umieszcza się na tacach i przepłukuje 2–3 razy dziennie. Przez system otworków nadmiar wody spływa z każdej tacy na najniższy poziom przeznaczony właśnie do zbierania wody. Naczynie jest jednocześnie przewiewne i zamknięte, co pozwala utrzymać wilgoć, ale nie powoduje gnicia nasion. Kiełkownice plastikowe i szklane są przezroczyste, dzięki czemu zapewniają odpowiedni dostęp do światła niezależnie od poziomu tacy. Modele ceramiczne z kolei zbudowano w taki sposób, że kiełkujące nasiona nie są zakryte od góry, żeby otrzymywać odpowiednią dawkę światła.

Jak sadzić kiełki w słoiku?

Jak sadzić kiełki rzodkiewki, brokuła, lucerny lub słonecznika, jeśli nie masz kiełkownicy? Istnieją na to inne sposoby. Z powodzeniem możesz założyć hodowlę w zwykłym słoiku. Na rynku dostępne są gotowe słoiki z metalową siateczką, ale równie praktyczny, choć oczywiście nieco mniej estetyczny będzie słoik przykryty gazą umocowaną gumką recepturką.

Dobrze umyty, niezakurzony wewnątrz słoik napełnij kiełkami do około ¼ wysokości. Następnie należy zalać je letnią, przegotowaną wodą i pozostawić na kilka godzin. Po upływie tego czasu wodę trzeba odlać, a słoik zakręcić pokrywką z siatki lub zabezpieczyć gazą i odwrócić do góry dnem, ale nie do końca – najlepiej zachować kąt 45 stopni. Woda wówczas dobrze spływa, zachowana jest również odpowiednia wentylacja. Kiełki należy porządnie zwilżać 2–4 razy dziennie.

Worki na kiełki – alternatywa dla słoików i kiełkownic

Ciekawą alternatywę dla słoików i kiełkownic stanowią woreczki na kiełki. Zwykle są wykonane z lnu. Najlepiej wybierać te w naturalnym kolorze, niefarbowane (masz wówczas pewność, że szkodliwe związki, które mogą być zawarte w barwnikach, nie przenikną do twoich kiełków).

Namoczone i wypłukane nasiona umieść w woreczku, a ten dwukrotnie w ciągu dnia mocz w letniej, przegotowanej wodzie przez około 1 minutę. Następnie wyjmij z wody woreczek i zawieś w umiarkowanie ciepłym miejscu.

To rozwiązanie najlepiej sprawdza się w przypadku takich roślin jak fasola, soczewica czy soja. Nie wymagają one do kiełkowania światła, więc doskonale rozwijają się w nieprzezroczystym woreczku.

Kiełki – jak sadzić je na ligninie, wacie i w doniczce?

Sadzenie rzeżuchy na wacie lub ligninie przed Wielkanocą to wręcz nasza narodowa tradycja. Okazuje się jednak, że te sposoby można wykorzystać również do kiełkowania innych popularnych roślin. Używając talerzyka, ligniny i wody, wyhodujesz piękne kiełki pieprzycy siewnej, rzodkiewki, gorczycy lub siemienia lnianego.

Inny sposób to wysianie nasion do doniczki z ziemią. Nie jest to jednak szczególnie popularna metoda hodowli kiełków w domu z uwagi na łatwość zabrudzenia zarówno samych roślin, jak i przestrzeni wokół pojemnika podczas ich wydobywaniu z ziemi.