Przed rozpoczęciem naklejania pamiętaj o zabezpieczeniu nieoklejonych elementów samochodu taśmami polimerowymi. Musisz również przygotować taśmy tnące, które posłużą do odcięcia zbędnych części folii po skończeniu pracy, a także opalarkę – pomoże ona uelastycznić warstwę ochronną i sprawi, że będzie lepiej przylegała do blachy. Pamiętaj, że
wybierając folię, warto kupić taką, która ma mikrokanaliki ułatwiające usuwanie bąbelków powietrza spod naklejonych arkuszy.
Lista potrzebnych narzędzi i przyborów:
● taśmy polimerowe;
● taśmy tnące;
● rakla;
● spryskiwacz z wodą;
● opalarka;
● folia do oklejania auta.
Oklejanie auta folią – jak przygotować samochód?
Oklejanie folią samochodu rozpoczynamy od przygotowania danego elementu. Cały proces zostanie opisany na przykładzie foliowania drzwi auta. Pierwszą czynnością, którą trzeba przeprowadzić, jest dokładne umycie, a następnie wytarcie do sucha foliowanego elementu i
jego bezpośredniego otoczenia. Jeśli element jest już czysty i suchy, odtłuszczamy powierzchnię, by być pewnym, że folia przyklei się do karoserii. Następnie należy nakleić tasiemki tnące tam, gdzie folia będzie się kończyć, jak również taśmy polimerowe, żeby osłonić elementy auta, które nie mają zostać zafoliowane. Taśm polimerowych używa się nie tylko do foliowania samochodu, lecz także przyciemnienia szyb i
zabezpieczania uszczelek podczas rozmaitych prac przy karoserii lub szybach pojazdu. Jeżeli oklejasz drzwi, przed nałożeniem folii musisz zdemontować klamkę.
Foliowanie samochodu – naklejanie arkusza
Kiedy wszystko jest już gotowe, możesz zacząć nakładać folię na samochód. Odklej narożnik folii od linera i przyklej go w jednym z górnych narożników drzwi, nieco ponad linią blachy.
Pozostałą część arkusza warto przytrzymać w jakiś sposób. Jeśli element, który oklejasz, jest metalowy, możesz do tymczasowego przymocowania folii użyć magnesów. Jeżeli masz do czynienia z innym materiałem (np. aluminium), wykorzystaj kawałek taśmy klejącej. Teraz powinieneś zacząć zdejmować liner, czyli warstwę, która zabezpiecza klejącą stronę arkusza. Po odklejeniu go wystarczy przykleić folię do danego elementu karoserii (w naszym przypadku drzwi). Nie należy się martwić, jeśli pod jej powierzchnią powstaną jakieś bąbelki powietrza lub całość się trochę pofaluje. Folia jest elastyczna, w dodatku można ją łatwo odkleić i poprawić. Kiedy wszystko jest dopasowane i na krawędziach masz trochę zapasu, możesz przejść do raklowania. Aby ułatwić sobie to zadanie, warto delikatnie spryskać folię wodą – da to poślizg rakli. Większość samochodowych drzwi nie jest gładka, tylko ma przetłoczenia. Kiedy trafisz na takie przetłoczenie, nie rakluj go, tylko podgrzej folię opalarką nieco poniżej albo powyżej tego miejsca. Po odczekaniu kilku sekund palcami dokładnie dopasuj folię do przetłoczenia. Najlepiej do tej czynności użyć rękawiczek zwilżonych wodą dla lepszego poślizgu.
Foliowanie auta – czynności końcowe
Kiedy całe drzwi są już oklejone, można przejść do klamki. Nie należy w żaden sposób wycinać folii ochronnej ani jej wyrywać. Wystarczy podgrzać opalarką miejsce przeznaczone na klamkę, a następnie, po odczekaniu 2–3 sekund, dokładnie dopasować folię do wnęki (trzeba robić to palcami w rękawiczkach). Teraz przyszedł czas na oderwanie taśmy tnącej – należy zrobić to w kolejności odwrotnej, niż ją naklejałeś, pamiętając, żeby na krawędziach pozostał zapas. Odetnij taśmami nadmiar folii i odklej taśmę polimerową. Po wykonaniu wszystkich tych czynności musisz wykończyć brzegi. Wystarczy powciskać końcówki folii pod listwy, za krawędzie i inne podobne miejsca.