Przegląd motocykla - co warto wiedzieć na jego temat?

Przegląd motocykla potwierdzony zaświadczeniem wykonują wyłącznie uprawnieni diagności. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, żeby przed wizytą w stacji kontroli pojazdów samodzielnie sprawdzić poprawność działania najważniejszych podzespołów i mechanizmów

Dobrze działający układ hamulcowy, odpowiednia wysokość bieżnika opon i właściwe działanie oświetlenia motocykla to parametry, które można pobieżnie ocenić, zanim udamy się do stacji kontroli pojazdów. W ten sposób unikniemy ponoszenia kosztów, jeśli okaże się, że jakiś mechanizm wymaga jednak naprawy. Możemy też dokonać jej na podstawie własnego przeglądu i dopiero po usunięciu usterki udać się do diagnosty.

Lista potrzebnych narzędzi i materiałów:

Przegląd techniczny motocykla w garażu

Choć badanie techniczne motocykla przeprowadza się zgodnie z wymaganiami, warto przed wizytą w stacji diagnostycznej samodzielnie dokonać oględzin jednośladu. Trzeba przyjrzeć się wszelkim śrubom i mocowaniom oraz – używając odpowiedniego klucza i wkrętaka – sprawdzić, czy są dobrze dokręcone. Należy również ocenić działanie oświetlenia pojazdu i zmierzyć wysokość bieżnika za pomocą miernika cyfrowego lub suwmiarki z odpowiednią skalą.

Jeśli wszystkie światła działają, opony nie są nadmiernie zużyte, a wszystkie mocowania świetnie się trzymają, warto sprawdzić również działanie układu hamulcowego. Oczywiście bez hamowni nie jesteśmy w stanie określić wartości pomiarów, jednak możemy ocenić, czy układ jest sprawny, czy nie.

Jak wygląda przegląd motocykla w stacji kontroli pojazdów?

Przegląd motocykla w stacji diagnostycznej przebiega podobnie jak badanie techniczne samochodu. Diagnosta sprawdza:

  • numery seryjne ramy;
  • sprawność oświetlenia wraz z kierunkowskazami;
  • działanie sprzęgła;
  • stan hamulców;
  • stan podnóżka kierowcy oraz pasażera;
  • wysokość bieżnika ogumienia;
  • prawidłowość miejsca montażu tablicy rejestracyjnej;
  • głośność układu wydechowego;
  • działanie prędkościomierza;
  • układ kierowniczy;
  • amortyzatory.

Przegląd motocykla trwa przeciętnie około 20 minut.

Przegląd zerowy motocykla

Każdy motocykl sprowadzony z zagranicy, podobnie jak samochód osobowy czy pojazd ciężarowy, musi przejść tzw. przegląd zerowy. Wykonuje go uprawniona stacja diagnostyczna, a jego przeprowadzenie jest niezbędne do tego, aby móc zarejestrować motocykl w kraju.

Pod względem technicznym przegląd zerowy nie różni się niczym od zwykłych, kontrolnych przeglądów. Pod kątem sprawności, zgodności z przepisami oraz spełniania norm związanych z ochroną środowiska, sprawdzane są te same mechanizmy i podzespoły.

Pierwszy przegląd motocykla

Większość motocykli przechodzi kontrolę co roku. Wyjątek stanowią nowe jednoślady, które są badane rzadziej. Pierwszy przegląd motocykla musi nastąpić przed upływem 3 lat od momentu pierwszej rejestracji. Kolejny wyznacza się na 2 lata od daty pierwszego badania, a następnie należy przeprowadzać co roku.

Przegląd motoru – cena ustalona z góry

Badanie techniczne motocykla może przeprowadzić wyłącznie uprawniony diagnosta, który ma uprawnienia do zrobienia przeglądu pojazdu kategorii „A”.

Koszt badania technicznego motocykla to 62 zł brutto. Dodatkowo należy uiścić 1 zł opłaty na rzecz Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Badanie techniczne potwierdzone jest wydaniem adekwatnego zaświadczenia oraz pieczątką w Dowodzie Rejestracyjnym motocykla.

Wykrycie usterek podczas przeglądu technicznego motocykla

Jeśli w trakcie przeglądu okaże się, że wykryte przez diagnostę usterki uniemożliwiają wydanie zaświadczenia o pozytywnym wyniku badania technicznego, w ciągu 14 dni należy je usunąć i ponownie pojawić się w stacji kontroli.

Po niezbędnych naprawach kierowca poniesie jedynie koszt dodatkowego przeglądu poszczególnych zespołów, np. ponownego sprawdzenia działania układu hamulcowego (20 zł), albo wykonania geometrii kół (36 zł). W przypadku przekroczenia wyznaczonego terminu ponownego badania technicznego właściciel motocykla będzie zobowiązany do poniesienia kosztów diagnozy w pełnej wysokości (62 zł).