Jak wymienić oponę w rowerze? Zrób to sam

Jeżeli zauważysz pęknięcia, dziury, przetarcia w strukturze opony roweru, a także rozcięcia lub zmiany kształtu, oznacza to, że przyszedł czas ją wymienić. Aby się upewnić, czy faktycznie konieczna jest wymiana, porównaj oponę przednią z tylną.

W rowerze górskim łatwiej zaobserwujesz zużycie opon niż w rowerze miejskim i szosowym. Sygnałem, że może być konieczna ich wymiana, jest częste przebijanie dętek. Świadczy to o zużytej warstwie bieżnika opony. Jeśli pojawiają się sygnały świadczące o zużyciu opony w jednośladzie – nie zwlekaj – kup nową oponę i wymień ją samodzielnie.

Wymiana opony w rowerze – co będzie potrzebne?

Do wymiany opony w rowerze, oprócz nowego jej egzemplarza, potrzebne będą odpowiednie narzędzia. Przydadzą ci się:

Klucze nasadowe 1/2", 1/4" , zestaw 82 szt. ECO 10-058
Klucze nasadowe 1/2", 1/4" , zestaw 82 szt. ECO 10-058
Special Price 429,00 zł Zamiast 465,00 zł
Zestaw narzędzi, 56 szt. 08-684
Zestaw narzędzi, 56 szt. 08-684
Special Price 289,00 zł Zamiast 325,00 zł
Zestaw narzędzi 143 szt. 08-945
Zestaw narzędzi 143 szt. 08-945
Special Price 548,00 zł Zamiast 643,00 zł

Wymiana opony w rowerze krok po kroku

Pierwszy krok przy wymianie opony rowerowej to odpięcie hamulca. Modele takie jak szosowy, cantilever i V-brake jesteś w stanie odpiąć bez używania narzędzi. W przypadku hamulca tarczowego nie musisz robić nic, jeśli jednak chodzi o model U-brake (w kształcie podkowy), będziesz musiał odkręcić nakrętkę i poluzować linki.

Zmieniając biegi, zrzuć łańcuch na najmniejszą zębatkę kasety. Teraz odwróć rower do góry kołami i postaw na siodle oraz kierownicy. Następnie otwórz metalowy zacisk – odkręcaj, trzymając jego nakrętkę. Później odegnij wózek przerzutki i pociągnij delikatnie koło do góry. Teraz możesz je wyjąć i zdjąć łańcuch z kasety.

Kolejny etap to zdjęcie opony z obręczy. Pamiętaj, aby zacząć od wentyla – włóż dwie łyżki pomiędzy obręcz a oponę (w przypadku bardzo opornych opon mogą być potrzebne trzy). Zdejmij ten element w taki sposób, aby zahaczać jedną łyżkę o szprychę. Wolną łyżkę, która osadzona jest między oponą a obręczą, pociągnij do siebie. Rób to do momentu, aż jedna strona opony całkowicie wyjdzie z obręczy. Wyciągnij łyżki. Jeśli na wentylu jest nakrętka, odkręć ją. Na kolejnym etapie wyciągnij dętkę – złap dłonią oponę, a następnie pociągnij w dół (możesz sobie pomóc, podważając ją łyżką).

Teraz przejdź do zakładania nowych opon. Jeśli są na nich strzałki z napisem Rotation lub Drive, wskazują one, w jakim kierunku dana opona powinna się kręcić. Jeśli brak takich oznaczeń, nie ma znaczenia, jak ją założysz. Załóż nową oponę na obręcz, naciągając ją dłonią na obręcz. Wsadź wentyl dętki w obręcz i napompują tak, by lekko się zaokrągliła. Umieść dętkę wewnątrz opony, jednocześnie upewniając się, czy nigdzie się nie zawinęła, nie skręciła itp.

Wciskaj dłońmi oponę do wnętrza obręczy – rozpocznij od wentyla i wykonuj to równocześnie z lewej i z prawej strony. Resztę opony wepchnij na obręcz przy użyciu łyżki, a następnie nakręć nakrętkę na wentyl i napompuj dętkę do około 1 atm. Aby upewnić się, czy opona siedzi ciasno w obręczy, powyginaj ją dłonią. Następnie napompuj nową oponę do właściwego ciśnienia.

Następny etap to odgięcie wózka przerzutki i włożenie koła do ramy. W tym celu chwyć i przytrzymaj palcami plastikową nakrętkę od zacisku. Kręć metalową częścią zacisku, jednocześnie sprawdzając, czy dasz radę go zamknąć. Na koniec obróć rower z powrotem na koła i zapnij hamulec.

Cena wymiany opony w rowerze

Jeśli opona w twoim rowerze się zużyła i chcesz ją wymienić na nową, pamiętaj, aby kupić dobry model – wydasz na niego około 40-50 zł. Dobrym sposobem na przedłużenie żywotności tych elementów jest regularna zamiana opony rowerowej przedniej z tylną, mniej więcej co 1000 km przejechanych. Zapewni to równomierne zużycie obu opon, a jednocześnie będzie sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy.

Koszt wymiany opony w rowerze to co najmniej 15 zł, jeśli chcesz wymienić dętkę z przodu lub z tyłu swojego jednośladu, w przypadku wymiany opony z dętką w rowerze – około 20 zł. Wymiana dętki w rowerze holenderskim wiąże się z wydatkiem około 50 zł, a wymiana opony bezdętkowej w rowerze to około 30 zł.

Klucze płasko-oczkowe 6-19 mm, zestaw 8 szt. 09-751
Klucze płasko-oczkowe 6-19 mm, zestaw 8 szt. 09-751
Special Price 69,00 zł Zamiast 84,00 zł