Polerowanie lakieru samochodowego. Zasady i wskazówki

Dlatego nawet jeśli unikamy myjek szczotkowych i mamy na tyle dużo szczęścia, że nikt nie porysuje naszego samochodu podczas parkowania, i tak nasze nadwozie po kilku latach eksploatacji będzie porysowane. Na szczęście dość łatwo można poradzić sobie z tym problemem, wykonując samodzielną polerkę lakieru.


Lista potrzebnych narzędzi i materiałów:

  • polerka do samochodu,
  • pady polerskie,
  • pasta polerska,
  • ściereczki z mikrofibry,
  • wiaderko,
  • szampon do mycia samochodu,
  • gąbka do mycia,
  • opcjonalnie glinka i pojemnik ze spryskiwaczem,
  • taśma malarska.

Renowacja lakieru samochodowego – jaki sposób na daną rysę?

Na samochodowy lakier składa się kilka warstw. Wierzchnia to lakier bezbarwny, głębiej położony jest kolorowy lakier bazowy, następnie podkład i najbliżej blachy – warstwa antykorozyjna.
Polerowanie lakieru samochodowego to rozwiązanie trwałe, którego efekty widoczne są nawet przez kilka lat, jeśli odpowiednio dbamy o nadwozie po zabiegu. Warto jednak wiedzieć, że polerka samochodu nie zawsze ma sens. Jeśli chcemy sprzedać samochód, a zarysowania są niewielkie, być może warto użyć kredki lub pisaka, żeby poprawić wygląd auta. Taki zabieg nie
jest trwały, jednak wystarczający w przypadku, kiedy zależy nam wyłącznie na doraźnym efekcie. Kredka i pisak, a także polerowanie nie dadzą zadowalających rezultatów, jeśli zadrapania mają dużą głębokość i docierają do podkładu. Konieczna jest wówczas zaprawka i polerowanie lakieru po malowaniu. Kiedy rysy sięgają blachy, sprawa jest jeszcze poważniejsza i wtedy warto wybrać się do profesjonalisty, zwłaszcza jeżeli nie masz dobrego sprzętu i doświadczenia w pracach lakierniczych.

Polerowanie rys na lakierze – kiedy pasta polerska będzie skuteczna?

Zakładając, że rysy na twojej karoserii są powierzchowne, najlepszym i trwałym sposobem na ich likwidację będzie z pewnością polerka auta. Nawet jeśli rysa wygląda źle, widoczny jasny kolor uszkodzenia wcale nie musi oznaczać podkładu. Może to być zniszczony lakier bezbarwny. Skąd jednak wiadomo, że zarysowania nie są zbyt głębokie, by można je było usunąć za pomocą pasty polerskiej? Dobrym sposobem na sprawdzenie głębokości rys jest utworzenie na nich tafli wody. Jeśli po „przykryciu” zarysowań wodą nie są one widoczne, można je skutecznie.

Polerowanie karoserii – najważniejsze zasady

Jeśli już wiesz, że spolerowanie rys będzie najlepszym sposobem na renowację twojego nadwozia, możesz przystąpić do pracy. Pamiętaj jednak o kilku najważniejszych zasadach obowiązujących przy polerowaniu lakieru: Jeśli już wiesz, że spolerowanie rys będzie najlepszym sposobem na renowację twojego nadwozia, możesz przystąpić do pracy. Pamiętaj jednak o kilku najważniejszych zasadach obowiązujących przy polerowaniu lakieru:

  1. Poleruj czyste auto. Najlepiej jest umyć je przy domu, gdyż nawet najkrótsza droga z myjni spowoduje, że drobinki brudu spod kół osiądą na lakierze. Warto też przed polerką użyć glinki do oczyszczenia powierzchni lakieru. Do tego celu użyj spryskiwacza z wodą z mydłem dla zwiększenia poślizgu glinki na karoserii.
  2. Pracuj z użyciem polerki samochodowej. Dopuszczalne jest użycie szlifierki kątowej z odpowiednimi padami oraz regulacją obrotów, ale wymaga dużo więcej uwagi i przy braku doświadczenia łatwo możemy przypalić lakier. Ręczne polerowanie samochodu jest pracochłonne, zabiera dużo czasu i nie przynosi tak dobrych efektów, jak użycie polerki.
  3. Wybierz odpowiednie pady polerskie. Nie bez przyczyny pady różnią się kolorami. Gąbki polerskie dzielą się na:
    1. cuttingowe, czyli mocno ścierne,
    2. polishingowe, średnio ścierne,
    3. finishingowe, czyli nabłyszczające.
    4. Te ostatnie najczęściej występują w kolorze czarnym, a pozostałe przybierają różne barwy, w zależności od producenta. Dlatego kupując pad, koniecznie upewnij się, do której kategorii należy. Padów cuttingowych używa się do polerowania głębszych rys, lecz jeśli nie masz wprawy, lepiej zdecyduj się na gąbki polishingowe. Nabłyszczające służą do wykańczania polerowanej powierzchni.
  4. Wybierz odpowiednią pastę polerską. Podobnie jak pady, również pasty polerskie dzielą się na cuttingowe, polishingowe i finishingowe. W większości aut należy zacząć od tych pierwszych, jednak w przypadku marek japońskich, a zwłaszcza hond, które kryte są delikatnym lakierem akrylowym, do polerowania używamy wyłącznie past polishingowych i wykańczających, czyli finishingowych.
  5. Przed przystąpieniem do polerowania zabezpiecz taśmą malarską uszczelki szyb oraz inne elementy, które mogą ulec zarysowaniu lub zabrudzeniu przez pastę.
  6. Zmieniając pady, opisz ich wewnętrzną stronę, z jaką pastą były używane. Nie używaj dwóch różnych typów past na jednym padzie.

T-shirt z nadrukiem, FEEL THE BIT 81-641
T-shirt z nadrukiem, FEEL THE BIT 81-641
Już od 30,96 zł Zamiast 43,00 zł
Spodnie robocze Premium PRO 81-234
Spodnie robocze Premium PRO 81-234
Już od 117,60 zł Zamiast 210,00 zł