Pierwsze opryski drzew owocowych, które zapobiegną ich chorobom i atakom szkodników, możesz wykonać już wczesną wiosną. Zabiegi zapewnią roślinom zdrowy i szybki wzrost. Wybierz odpowiedni dzień na opryski drzewek i pamiętaj o ochronie dłoni oraz twarzy.
Wiosenne opryski drzew owocowych są najważniejsze. Warto dokładnie obserwować rośliny w swoim ogrodzie i zacząć opryskiwać preparatami ochronnymi we właściwym momencie. Zbyt późne rozpoczęcie oprysków może okazać się nieskuteczne.
Lista potrzebnych narzędzi i materiałów:
- preparaty do ochrony drzew owocowych;
- rękawice ochronne
Kiedy opryskiwać drzewa owocowe?
Termin oprysku uzależniony jest od pogody i fazy rozwoju rośliny, jednak zazwyczaj wiosenne opryski drzewek owocowych doświadczeni ogrodnicy rozpoczynają już pod koniec lutego.
Trudno wyznaczyć jedną datę dla tego zabiegu odpowiednią dla wszystkich drzew owocowych. Tempo wegetacji poszczególnych gatunków jest różne, a warunki pogodowe w danych miesiącach każdego roku się zmieniają. Dlatego tak ważna jest obserwacja roślin, które rosną w ogrodzie. Dobrze jest znać fazy rozwoju danego drzewa owocowego lub sugerować się terminarzem oprysków, który podaje Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa.
Oprysk drzew owocowych powinien zostać wykonany w momencie, kiedy rośliny są mało odporne na choroby i infekcję zarodników grzybów. Zazwyczaj pierwszy zabieg przypada na moment poprzedzający pojawienie się liści. Wykonanie go później może już nie zapobiec chorobom.
Oprysk na drzewka owocowe wiosną jest tym najważniejszym, jednak w późniejszym okresie również wykonuje się tego typu zabiegi.
Jeśli zaistnieje taka potrzeba, można wykonać oprysk interwencyjny także w trakcie kwitnienia roślin. Przeprowadza się go m.in. wtedy, gdy rośliny są atakowane przez przędziorki lub mszyce. Wymagają tego też wiśnie, śliwy i czereśnie, które może zaatakować rak bakteryjny. Już po zbiorach opryskuje się najczęściej grusze i jabłonie, które są narażone na atak parcha.
Jak wykonać oprysk drzew owocowych?
Do opryskiwania drzew owocowych wykorzystuje się najczęściej opryskiwacze ciśnieniowe, które są wygodne w użytkowaniu. Dostępne są modele o różnej pojemności. Podczas pracy musisz pamiętać o zabezpieczeniu dłoni rękawicami ochronnymi, a twarzy maską, ponieważ oprysk wykonuje się przy użyciu chemicznych substancji, które mogą być szkodliwe dla zdrowia.
Opryski należy wykonywać w bezwietrzny i ciepły dzień. Aby środek ochronny mógł zadziałać, w trakcie zabiegu i kilka dni po nim nie powinno padać. Słońce również nie pomaga w opryskach, gdyż pędy mogą wówczas zostać poparzone. Przed rozpoczęciem oprysku zwróć uwagę na etykietę preparatu – powinna się na niej znajdować informacja o optymalnej temperaturze powietrza dla wykonywanego zabiegu. Zarówno zbyt niska, jak i zbyt wysoka temperatura może sprawić, że oprysk będzie nieskuteczny.
Opryski drzew owocowych przeciw grzybom i owadom
Opryski drzew owocowych wiosną mają na celu ochronę roślin przed atakiem grzybów i owadów.
- Opryski przeciw grzybom – wykonuje się je przy użyciu środków grzybobójczych chemicznych lub naturalnych. Oprysk przeprowadza się od nasady pnia ku wyższym pędom, opryskując roślinę bardzo obficie, aby dokładnie pokryć ją cieczą. Opryski wiosenne chronią przed chorobami grzybowymi, takimi jak kędzierzawość liści brzoskwini, torbiel śliwy lub brunatna zgnilizna, która atakuje śliwy, brzoskwinie, morele, wiśnie i jabłonie.
- Opryski przeciw owadom – chronią drzewa owocowe przed atakiem takich szkodników jak mszyce, przędziorki, ochojniki, mączliki, skoczki. W przypadku oprysków przeciw owadom stosuje się zazwyczaj chemiczne preparaty olejowe lub naturalne środki na bazie ekstraktu z pokrzywy, krwawnika lub kwiatu chryzantemy. Produktami olejowymi drzewa owocowe należy spryskać bardzo obficie (ciecz powinna aż spływać z gałęzi).